Jeśli twój pies niszczy zabawki w tempie ekspresowym i chcesz podarować mu zabawkę, która starczy na długo i uratuje twój portfel przed kupowaniem stale nowych zabawek - ten artykuł jest dla ciebie.

Są psy, które bawią się delikatnie, a główną przyjemność podczas zabawy czerpią z kontaktu z opiekunem lub skupiają całą energię na aporcie. Jednak są też takie, dla których najatrakcyjniejsze jest rozszarpywanie zdobyczy - w takiej paszczy niewiele zabawek przetrwa dłużej. Wiele zależy od temperamentu, rasy i upodobań naszego pupila. Producenci zdając sobie sprawę z tych różnic wychodząc na przeciw potrzebom rozrywaczy, mamy na rynku dostępne zabawki zaprojektowane z dbałością o trwałość.

Zabawki tylko z wytrzymałych i bezpiecznych materiałów

Jeśli chcemy mieć zabawki, które starczą na długo, warto rozejrzeć się za tymi, które zrobione są z wytrzymałego materiału, odpornego na gryzienie. Zabawki, jakie nas w tej sytuacji interesują to te zrobione z grubszego nylonu, wytrzymałej gumy i kauczuku. Delikatna piłka wykonana z cienkiej warstwy lateksu, gniotąca się przy ściśnięciu ręki nie sprawdzi się. Szukajmy zabawek wykonanych z grubych materiałów, które nie uginają się pod naciskiem rąk ani szczęk.

 

Hantel dentystyczny PET NOVA DumbBell z miętą, niebieski, 12 cm

 

Jednocześnie biorąc pod uwagę fakt, że niektóre psy znajdują szczególną przyjemność w rozrywaniu „ofiary”, powinniśmy zapewnić im rozrywkę tego typu, oczywiście pod czujnym okiem opiekuna i z wykorzystaniem bezpiecznych przedmiotów. Lizanie i żucie uspokaja psa, dlatego warto pomyśleć o naturalnych gryzakach, których gryzienie i długie przeżuwanie zapewni mu satysfakcję. Poza naturalnymi smakołykami, możemy zaoferować psu bezpieczne zabawki przeznaczone do gryzienia.

Niezależnie od stopnia wytrzymałości psiej zabawki, rozrywka zawsze powinna odbywać się pod kontrolą opiekuna. Żadna zabawka nie jest w 100% niezniszczalna, dlatego musimy wziąć pod uwagę, że nawet najtwardszy przedmiot pies będzie w stanie rozgryźć - dużo w tej kwestii zależy od temperamentu i preferencji zwierzaka. Niemniej, zabawki te, mimo, że przez producentów określane są jako odporne na gryzienie, ja sama nazwałabym je prawie niezniszczalnymi.

Zabawki te możemy podzielić na cztery kategorie:

Zabawki dentystyczne

Zabawki tego typu masują dziąsła i ścierają kamień nazębny. Wpływają korzystnie na higienę jamy ustnej, pomagają w utrzymaniu zdrowych zębów. Zazwyczaj posiadają wypustki, które czyszczą przestrzenie międzyzębowe podczas zabawy. Niektóre zabawki dentystyczne mają smak miętowy, który ma uatrakcyjnić zabawę. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów zabawek dentystycznych dla psów.

 

Piłka Denta Fun baseball z miętą TRIXIE, 5 cm

 

Zabawki do żucia i gryzienia

Do tej grupy zaliczamy sztuczne patyki zrobione ze specjalistycznej, odpornej na gryzienie gumy. Sprawdzą się u ząbkujących szczeniaków i psiaków, które uwielbiają rozgryzać patyki. W odróżnieniu od zwykłych patyków nie kruszą się, nie pękają i nie grożą wbiciem drzazgi w dziąsło. Występują pod kilkoma postaciami.

Gryzak Woodwick od Petstages jest wykonany częściowo z prawdziwego drewna połączonego z materiałem syntetycznym, dzięki czemu zachowuje wyśmienity smak drewna.

Z kolei zabawki z linii Bionic od firmy Outward Hound są wykonane z opatentowanego rodzaju gumy o nazwie Bionic Rubber. Sztuczny patyk tego typu jest niezwykle trwały, a jednocześnie sprężysty - ugina się pod naciskiem zębów. Jego dodatkowe zalety to utrzymywanie się na wodzie i możliwość włożenia do środka smakołyka, co wydłuży czas zabawy.

Zabawki do lizania i podgryzania

Te zabawki różnią się od wcześniejszych tym, że nie służą do gryzienia, ale do wydobywania z ich środka smakołyków. Jednocześnie są trwałe i oprą się próbom gryzienia w celu dostania się do schowanych przysmaków.

Kong

Klasyk, o którym pisałam wcześniej w 9 sposobów na ulżenie zwierzęciu podczas upałów. Kong to zabawka w kształcie gruszki, pusta w środku, przeznaczona do napełniania mięsną pastą, mokrym pokarmem, czy innymi frykasami, które wpadną nam do głowy. Najlepiej sprawdzi się ułożenie warstw i zamrożenie - to zapewni zabawę na długo.

 

Zabawka do gryzienia z otworem na smakołyki KONG Extreme, rozmiar M

 

Wobbler

Jest to piłka w kształcie bałwanka z małym otworem z którego wypadają smakołyki pod wpływem obracania - trącania nosem, uderzania łapą, rzucania.

 

Zabawka dla psa, Wobbler KONG, 19 cm

 

Kula smakula

Rodzaj piłki na smakołyki z otworem na wypadające smakołyki. Podobnie jak dwie poprzednie zabawki z tej kategorii zrobiona jest z odpornego na gryzienie tworzywa sztucznego.

 

TRIXIE Zabawka dla psa KULA SMAKULA

 

Zabawki do pościgu

W tej kategorii znajdują się piłki, których nie da się ugryźć ani schwycić do pyska, co zapewnia niekończącą się gonitwę. Zrobione są wytrzymałego materiału. Spełniają swoją funkcję przy dobrze dobranym rozmiarze - chodzi o to, by wielkość piłki była większa niż taka, którą pies może wziąć do pyska. Ważne, żeby pies miał również inne zabawki, które da się złapać - pozwolą mu osiągnąć sukces i dopaść „ofiarę”.

Boomer Ball

Twarda piłka, której nie da się złapać, dlatego zawsze ucieka. Pies próbując schwytać ją w zęby będzie ją nieustannie wprawiał w ruch, co z kolei pobudza chęć pogoni i schwytania.

Running Egg

Sztywna piłka w kształcie jajka. Opływowy kształt i twardy materiał z którego jest zrobiona nie pozwala psu jej złapać. Dzięki nieustannym próbom schwycenia w pysk, jest wprawiana w ruch, a nietypowy kształt powoduje, że jej ruch jest nieprzewidywalny.