Rodzaje słuchawek nausznych

Zanim wyruszysz na zakupy, poznaj rodzaje słuchawek nausznych – asortyment jest naprawdę szeroki! Słuchawki nauszne dzieli się na zamknięte, otwarte i półotwarte. Czym się różnią?

  • Słuchawki otwarte – np. model Sennheiser HD 35 TV. Wyposażone są w otwory umożliwiające cyrkulację powietrza, która zapewnia przestrzenny dźwięk i przepuszcza odgłosy z zewnątrz, co zapewnia bezpieczeństwo, gdy używasz ich poza domem. Teraz żaden dźwięk nie umknie twojej uwadze! Minusy? Ten rodzaj słuchawek nie przywiera dokładnie do małżowiny usznej, co  sprawia, że osoby które siedzą obok ciebie, mogą usłyszeć dźwięki wydobywające się z twoich słuchawek.

 

Słuchawki SENNHEISER HD 35 TV

 

  • Słuchawki zamknięte – np. AKB K92. To najbardziej wygłuszający otoczenie rodzaj słuchawek. Są zwykle wyposażone w mocny bas i dobrze przylegają do uszu, przez co nie docierają do ciebie dźwięki z otoczenia, ale przy okazji zahamowana zostaje wentylacja między sprzętem a skórą.

 

Słuchawki AKG K92

 

  • Słuchawki półotwarte – np. DNA HD 777. Zapewniają odpowiedni przewiew twoim uszom, a przy tym skutecznie tłumią szumy, łączą więc cechy słuchawek otwartych i zamkniętych.. Co więcej, dźwięk wydobywający się ze słuchawek, jest słyszalny przede wszystkim dla osoby, która ma je na głowie – w mniejszym stopniu dla jej otoczenia.  

 

DNA HD 777 - SŁUCHAWKI STUDYJNE PÓŁOTWARTE

 

Jak wynika z powyższego zestawienia, różnice między słuchawkami są znaczące. Przepływ powietrza potrzebny będzie osobom, które trzymają słuchawki na głowie przez długi czas, co pozwoli im nie odczuwać dyskomfortu. Jeżeli jednak jesteś fanem mocnego brzmienia i nie chcesz dzielić się tym z otoczeniem, wybierz zamknięte. Jeśli natomiast używasz słuchawek w zależności od potrzeb czy nastroju, uniwersalną opcją będą nauszne półotwarte.

Słuchawki nauszne bezprzewodowe czy z kablem – które lepsze?

Słuchawki nauszne, poza wyżej wspomnianym podziałem, dzielą się na przewodowe i bezprzewodowe, co jest kolejną istotną informacją przy wyborze wymarzonego sprzętu. Decydując się na zakup, powinieneś jasno określić, kiedy będziesz z nich korzystać. Czy będą ci towarzyszyć w graniu, podczas sprzątania czy przed snem? A może potrzebujesz ich do spraw biznesowych, uprawiania sportu lub po prostu na co dzień?

Główną cechą słuchawek bezprzewodowych jest brak jakiegokolwiek okablowania. Pozwalają odłożyć telefon, z włączoną aplikacją streamującą muzykę, w jednym pokoju i słuchać jej w drugim. Atutem takich słuchawek jest też fakt, że połączą się z każdym urządzeniem wyposażonym w Bluetooth, a niekoniecznie posiadającym wejście jack (czyli standardowe wejście na słuchawki). Z kolei minusem tego typu sprzętu jest ograniczony czas pracy, choć najczęściej na tyle długi, że wystarczy naładowanie słuchawek raz na kilkadziesiąt godzin – w przypadku standardowego użytkowania.

Jeśli jednak wiesz, że słuchawki będą na twojej głowie przez naprawdę długi czas, bo potrzebujesz ich do pracy bądź turnieju gamingowego, postaw na te z kablem. Masz wtedy pewność, że nie rozładują się, a dźwięk płynący taką drogą jest zazwyczaj czystszy i lepszej jakości. Przy wyborze zwróć uwagę na długość kabla.

Słuchawki nauszne z dobrym basem – czyli jakie?

Niezależnie od tego, czy szukasz słuchawek przewodowych, czy pozbawionych kabla, wybierz model zamknięty, jeśli jesteś zainteresowany funkcją mocnego basu. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik dobrego dźwięku. Koniecznie zwróć uwagę na parametry, m.in. moc wyrażana w miliwatach (mW), która wskaże ci, jakie maksymalne natężenie dźwięku zniesie sprzęt. Kolejnym istotnym elementem jest impedancja, wyrażana w Ohmach, która  podpowie ci, jak bardzo urządzenie jest odporne na szum oraz głośne dźwięki. Im wyższa wartość, tym lepiej dla użytkownika.

Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość dźwięku (parametr wyrażany w hercach: Hz). Występuje w formie zakresu przetwarzanych tonów – w przypadku miłośników głębokiego basu, zalecane są modele o jak najniższej wartości początkowej, najlepiej poniżej 20 Hz. Na rynku znajdziesz modele od 4 do 40 tysięcy herców (są jednak dość drogie). Nie zapomnij o dynamice słuchawek nausznych, wyrażanej w decybelach. Jej wartość wskaże ci różnicę między cichymi, a głośnymi dźwiękami. Im wyższa, tym lepsze i czystsze brzmienie.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock