Czym różni się opona letnia od zimowej? 

Zacznijmy od tego, czym w ogóle różnią się opony zimowe od letnich i dlaczego ich zmiana jest tak ważna. Tzw. zimówki stworzone są do jazdy w warunkach poniżej 5 stopni Celsjusza, gdy na nawierzchni występuje śnieg, lód, gołoledź czy błoto poślizgowe. Charakteryzują się dużą liczbą wąskich nacięć, dzięki którym opona może bez większych przeszkód wbić się w śliską warstwę podłoża, dając jej lepszą przyczepność.

Odpowiednio dobrana liczba lemeli oraz specjalna mieszanka sprawiają, że guma nie twardnieje w niskich temperaturach. Wszystkie te czynniki powodują, że nie tylko łatwiej i pewniej możemy ruszyć z miejsca, ale przede wszystkim mamy możliwie jak najkrótszą drogę hamowania. To właśnie dlatego nigdy nie powinniśmy jeździć zimą na oponach letnich!

Jak czytać oznaczenia opon? 

Na boku każdej opony znajdziemy specjalne oznaczenia. Każda cyfra i litera mówi nam o tym, z czego zrobiona jest opona i do czego została przeznaczona. Prześledźmy zatem cały proces na podstawie najpopularniejszego typu – 195/65 R 15 91 H.

195 – jest to szerokość bieżnika podawana w milimetrach;
65 – stosunek wysokości boku opony do jej szerokości wyrażony w procentach;
R – symbol ten oznacza, że opona posiada konstrukcję radialną, czyli taką, w której warstwy osnowy ułożone zostały promieniowo do osi czoła. Dla opony diagonalnej (krzyżowej), ułożonej skośnie, będzie to symbol D;
15 – oznacza średnicę felgi, podana w calach;
91 – indeks nośności (więcej poniżej);
H – indeks prędkości (więcej poniżej).

 

Opony zimowe

 

Indeks nośności: 

określa maksymalne obciążenie, jakie może przyjąć jedna opona, podczas poruszania się z największą dopuszczalną prędkością. Wartość ustalana jest przez producenta pojazdu i pod żadnym pozorem nie wolno jej przekroczyć. W tym wypadku 91 oznacza 615 kg na oponę (mnożymy to przez liczbę kół w aucie). Skutki niewłaściwego doboru ogumienia względem tego parametru mogą być bardzo różne. Począwszy od szybszego zużycia, przez zagrożenie podczas jazdy, po odmowę wypłaty ubezpieczenia, w przypadku kolizji drogowej.

 

Indeks prędkości:

określa maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się pojazd z zamontowaną tego typu oponą. Jest to parametr ściśle powiązany z indeksem nośności. W omawianym przykładzie symbol H oznacza, że prędkość nie powinna być większa niż 210 km/h. W tym wypadku warto użyć opon o zawyżonym indeksie, ponieważ zapewnią nam większy poziom stabilności, bardziej precyzyjną jazdę, pewniejsze prowadzenie i lepsze wejście w zakręty. Trzeba jednak pamiętać, że będzie się to wiązało również ze zwiększonym zużyciem paliwa oraz wyższą ceną.

Dodatkowo każdy z producentów jest zobligowany do umieszczenia na swoich produktach specjalnej etykiety, na której zostaną zaprezentowane trzy parametry: opór toczenia, długość hamowania na mokrej nawierzchni oraz poziom hałasu, mierzony w decybelach. Niestety, przepisy nie wymagają, by producenci badali swoje opony w warunkach zimowych, dlatego zazwyczaj są to parametry, które odpowiadają letnim właściwościom. Przy zakupie opony zimowej musimy zatem wziąć na to poprawkę.

 

Opona zimowa Michelin

 

Efektywność energetyczna:

to nic innego jak stopień zużycia paliwa. Mierzona jest w skali od A do G, gdzie A to najniższe zużycie. Warto zaznaczyć, że klasy D nie znajdziemy w oponach dedykowanych samochodom osobowym. W tym przypadku szacuje się, że różnica między najwyższą a najniższą klasą może wynieść 7%, a dla większych aut dostawczych nawet 15%. Oczywiście, wiele będzie zależało też od masy pojazdu, a także naszego stylu jazdy.

Przyczepność na mokrej nawierzchni: to powinna być kluczowa cecha dla każdego kierowcy, bo bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Tutaj, podobnie jak w przypadku efektywności energetycznej, spotkamy się ze skalą od A do G, gdzie A oznacza najkrótszą drogę hamowania. Do testów przyjęto prędkość 80 km/h, a różnicę mierzy się w odniesieniu do jednego lub dwóch długości samochodu. Rozpiętość skali to nawet 18 metrów, co niekiedy może decydować o ludzkim życiu.

 

Generowany hałas:

na etykiecie znajdziemy symbol trzech fal dźwiękowych oraz poziom, wrażony w decybelach. Im niższa wartość, tym lepiej dla naszego komfortu jazdy i środowiska. Trzy wypełnione fale sugerują, że jest to opona spełniająca wszelkie obecne przepisy. Dwie oznaczają zgodność z wchodzącymi w życie nowymi przepisami w tym zakresie. Natomiast jedna – 3 decybele niżej od standardów (co nie oznacza, że ta opona nie nadaje się do jazdy – będzie po prostu głośna).

 

Opona zimowa DĘBICA FRIGO 2 SUV 235/65R17 108H XL FR



Opony jakiej firmy kupić?

Przy zakupie większości produktów zadajemy sobie pytanie, czy warto kupować te droższe, znanych marek, czy skusić się na tańsze zamienniki, które w teorii dają nam te same parametry. W przypadku opon trzeba jednak z całą pewnością stwierdzić, że marka danej firmy ma znaczenie. Niektóre po prostu specjalizują się w produkcji wysokiej jakości sprzętu, co nie znaczy, że akurat Ty będziesz takiego potrzebował. Uwaga na chińskie podróbki! Zawsze kupuj opony w sprawdzonych miejscach, np. w serwisie empik.com/motoryzacja.
 


Popularne rozmiary opon zimowych:

opony zimowe 245 45 r18 opony zimowe 225 55 r17 opony zimowe 225 50 r17
opony zimowe 225 45 r17 opony zimowe 215 65 r16 opony zimowe 215 60 r16
opony zimowe 215 55 r17 opony zimowe 215 55 r16 opony zimowe 205 55 r17
opony zimowe 185 65 r15 opony zimowe 185 60 r15 opony zimowe 175 65 r14

Opony klasy ekonomicznej: produkowane z myślą o najlepszej cenie, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich parametrów. Znajdziemy w nich budżetowe materiały oraz technologie. Są też mniej trwałe, głośniejsze i charakteryzują się większym oporem toczenia. Nie znaczy to jednak, że powinieneś unikać tego typu ogumienia. Jeśli preferujesz spokojny styl jazdy, w dodatku w warunkach miejskich oraz rocznie pokonujesz mniej niż 5 tysięcy kilometrów, to spokojnie możesz zdecydować się na modele tej klasy. Opony z tej półki wciąż należą do najchętniej kupowanych w Polsce.

 

Polecane marki: Apollo, Barum, Dayton, Dębica, Goodride, Kormoran, Matador, Riken, Sava, Sunny.
 

 Opona zimowa NOKIAN WR SUV 3 295/40R20 110V XL


Opony klasy średniej:

zachowujące najlepszy stosunek jakości do ceny. W porównaniu do poprzedniej klasy są zdecydowanie bardziej trwałe. W lepszych modelach znajdziemy także nowocześniejsze technologie. Niektóre droższe opony z tego segmentu potrafią być zbliżone parametrami do ogumienia z wyżej półki. W porównaniu do ekonomicznych, większy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo jazdy. Zdecyduj się na tę klasę, jeśli szukasz dobrych jakościowo produktów, ale nie posiadasz bardzo drogiego auta oraz nie pokonujesz setek tysięcy kilometrów w ciągu sezonu.

Polecane marki: BFGoodrich, Dmack, Firestone, Fulda, Hankook, Kumho, Nexen, Toyo, Uniroyal.

  
Opony klasy premium:

najwyższa jakość, za najwyższą cenę. Znajdziemy w nich najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne. Takie bieżniki będą też najbezpieczniejsze, nawet przy dynamicznej i szybkiej jeździe. Warto też pamiętać, że przy tym samym sposobie jazdy, opony klasy premium wystarczą nam na dłużej, niż te z poprzednich kategorii. Czasami warto zatem dopłacić nieco więcej, by w ostatecznym rozrachunku cieszyć się dłużej solidnym sprzętem.

Polecane marki: Bridgestone, Continental, Dunlop, Goodyear, Michelin, Nokian, Pirelli, Vredestein.

 

Opona zimowa GOODYEAR 255/55R19 ULTRAGRIP PERFORMANCE SUV GEN-1 111V XL

 

Czy warto kupić opony całoroczne?

To pytanie zadaje sobie coraz więcej kierowców. W dobie globalnego ocieplenia, gdy zimy w naszym klimacie są coraz lżejsze, nie zawsze warto inwestować w dwa komplety opon. Z drugiej strony, komplet całorocznych opon nie jest dobrym rozwiązaniem dla bardziej wymagających konsumentów. Tego typu bieżniki nie będą zachowywały się idealnie ani na suchej, ani na mokrej nawierzchni i o tym warto pamiętać.

Niemniej, nowoczesne opony całoroczne nadają się do lżejszej jazdy w warunkach miejskich, przy nieco rzadszej eksploatacji. Tego typu opony wytrzymują zazwyczaj 50-60 tysięcy kilometrów, a zatem, jeśli pokonujesz dalekie trasy, musiałbyś liczyć się ze sporym wydatkiem właściwie do dwa lata. Nie da się również ukryć, że taka opona, w warunkach typowo zimowych, nie będzie równie bezpieczna, jak jej zimowa wersja.

Dużym plusem jest za to ­­fakt, że redukują one koszty związane z wymianą oraz przechowywaniem opon, bo przecież nie musimy ich zmieniać. Ponadto, tego typu sprzęt w swojej ofercie mają najczęściej producenci klasy premium, a więc możemy być pewni, że ich zaawansowanie technologiczne będzie na najwyższym poziomie. Podsumowując – możesz zdecydować się na opony całoroczne, jeśli nie jeździsz zbyt wiele i w dodatku głównie po mieście. W innym wypadku wybierz dwa komplety sezonowe.