Przy zakupie legowiska dla szczeniaka istotny jest rozmiar

Wybierając posłanie dla szczeniaka, nie kupuj większego modelu, „na zapas”. Zbyt duże legowisko może nie być dla pieska komfortowe, dodatkowo może nie przetrwać próby czasu w starciu z psimi ząbkami. Najlepiej dopasować rozmiar posłania do aktualnych wymiarów pupila, mając jednak na względzie, że szczenięta szybko rosną. Żeby to zrobić, trzeba zmierzyć psa od czubka głowy do nasady ogona. Do wyniku należy dodać około 20 centymetrów, aby mieć pewność, że pupilowi zostanie zapewniona swoboda ruchów.

Legowisko dla szczeniaka powinno być łatwe w czyszczeniu

Zanim szczeniak nauczy się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne na zewnątrz, minie trochę czasu. Dlatego warto pomyśleć o legowisku, które będzie łatwe w czyszczeniu. Dobrze jest zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostało wykonane. Te wysokiej jakości bez trudu zniosą wielokrotne czyszczenie i nadal będą prezentowały się świetnie. Niektóre modele posiadają pokrowiec, który można zdjąć i wyprać, jeżeli zajdzie taka potrzeba. A trzeba przyznać, że tam, gdzie mieszka szczeniak, takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne.

 

Legowisko dla psa 110cm, pluszowe posłanie dla kota kawowy

 

Poza tym tkanina, którą pokryte jest legowisko, powinna być miękka i przyjazna w dotyku. Musi przecież gwarantować komfort podczas leżenia. Polecanym i często wybieranym materiałem jest na przykład kodura. Warto też pamiętać, żeby zwrócić uwagę na tworzywo użyte do wypełnienia legowiska. Powinno być ono nie tylko wytrzymałe, ale też wyjątkowo odporne na odkształcenia. Takie są na przykład kulki silikonowe.

Zadbaj o obecność antyalergicznych materiałów

Istnieją rasy psów, które są szczególnie narażone na alergie. Wtedy legowisko, wykonane z antyalergicznych materiałów, jest koniecznością. Dobrze wybierać wysokiej jakości materiały naturalne, jak na przykład bawełna. Istotne jest również wypełnienie. W tym wypadku również polecane są kulki silikonowe, ponieważ nie rozwijają się w nich roztocza. Takie wypełnienie nie jest też trudne w utrzymaniu w czystości. Pamiętaj, że regularnie czyszczone legowisko nie tylko sprawi, że twojemu psu przyjemniej będzie w spać, ale jest to niezwykle ważne przy szczeniętach podatnych na alergie.

 

Legowisko PETHAUS DR-275, zielono-czarne, 18x52x57 cm

 

Posłanie dla szczeniaka jest istotne od pierwszych dni życia

Czy legowisko jest rzeczywiście niezbędne psu? Szczenięta, gdy są gotowe do adopcji, mają zaledwie 6-7 tygodni. Podobnie jak niemowlęta, nadal potrzebują bardzo dużo snu. Ważne jest, żeby miejsce, w którym zasypiają, było komfortowe i przytulne. Muszą tam czuć się bezpiecznie. Psie posłanie jest dla nich bardzo ważnym miejscem. To tam odpoczywają lub układają się, gdy coś im dolega. Powinna być to ich oaza spokoju, dlatego też nie wolno ich karać, gdy znajdują się w legowisku. Nie wolno też na siłę ich stamtąd wyciągać. W takich chwilach psy często zaczynają się bronić, co może skończyć się nieprzyjemnie, a nawet niebezpiecznie.

Umieść legowisko z dala od hałasu

Tylko umieszczenie posłania w odpowiednim miejscu da ci gwarancję tego, że szczeniak będzie wypoczęty, szczęśliwy i skory do zabawy. Pamiętaj, że pies słyszy wszelkie hałasy dużo lepiej od nas. Dlatego, jeśli mieszkasz w bloku, dokładnie wybadaj miejsca, w których jest stosunkowo cicho przez cały dzień. Na pewno legowisko nie powinno znajdować się blisko telewizora czy też innego źródła dźwięków. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że twój pies też czasami chciałby porządnie odpocząć, a więc nie ustawiaj jego posłania tam, gdzie często chodzą domownicy. Zwierzę jest niezwykle czujne i słysząc kroki, może się przestraszyć, że zostanie zdeptane. Trzeba też unikać kładzenia legowiska blisko grzejników oraz okien. Pies nie może się ani przegrzać, ani zmarznąć.

 

Legowisko zamknięte Livia, o 45 × 33 cm, różowe/kremowe

 

Jakie legowisko dla szczeniaka będzie najlepsze?

Obecnie dostępnych jest wiele modeli posłań dla szczeniaków. Ostateczny wybór zależy przede wszystkim od rozmiarów psa, a także od twoich wymagań. Jakie legowiska są warte uwagi? Ciekawym wyborem jest legowisko zamknięte, które dzięki swojej konstrukcji może pomóc zwiększyć poczucie bezpieczeństwa psa. Godne uwagi są również legowiska stworzone z wysokiej jakości tkanin tapicerskich, nieprzemakalnych, a przy tym antypoślizgowych od spodu. Nie dość, że są niezwykle przyjemne w dotyku, łatwe w utrzymaniu czystości, to jeszcze posiadają antyalergiczne wypełnienie.

Jeśli z kolei chcesz zapewnić swojemu psu wyjątkowo miękkie posłanie, wybierz takie stworzone z pluszu. Ten materiał jest odporny na zadrapania i łatwy w utrzymaniu czystości. Twój pupil z pewnością będzie z niego zadowolony. Natomiast jeżeli planujesz zabierać go w podróże samochodem, nie możesz zapomnieć o legowisku odpowiednim do przewożenia zwierząt. Specjalny transporter i fotelik w jednym zapewni szczeniakowi bezpieczeństwo.

 

Legowisko / transporter dla psa Krexus

 

Legowisko to istotny element psiej wyprawki. Musi być właściwie dobrane, aby nie było ani za duże, ani za małe. Powinno być też odpowiednio wygodne, żeby zapewnić psu komfortowy odpoczynek. Pamiętaj, że ważne jest nie tylko wybranie właściwego legowiska, ale także i jego umiejscowienie. Zadbaj o to, żeby stało tam, gdzie przez cały dzień jest stosunkowo cicho. Ważna jest też temperatura, panująca w pomieszczeniu. Dzięki temu szczeniak polubi swoje posłanie i będzie w stanie porządnie odpocząć.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock