Najważniejsze lektury do matury 2022

Nie ma wątpliwości, że najważniejszymi książkami do matury są lektury obowiązkowe. Przez cztery lata szkoły średniej  omawia się tak wiele pozycji, że łatwo zapomnieć, które z nich były kluczowe, dlatego przypominamy lektury z gwiazdką do matury:

  • Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III, „Pan Tadeusz”,
  • Witold Gombrowicz „Ferdydurke”,
  • Bolesław Prus „Lalka”,
  • Stanisław Wyspiański „Wesele”,
  • Jan Kochanowski – wybrane pieśni i treny,
  • Bruno Schulz – wybrane opowiadanie,
  • Bogurodzica; „Lament Świętokrzyski”.

 

„Wesele” Stanisław Wyspiański

 

Powtórka do matury – jakie przydatne lektury powtórzyć?

Oprócz książek omawianych w liceum, trzeba pamiętać, że obowiązują też tytuły znane z podstawówki i one również mogą pojawić się na egzaminie maturalnym.

O jakie lektury chodzi?

  • Jan Kochanowski – wybrane fraszki oraz Treny,
  • Ignacy Krasicki – wybrane bajki,
  • Aleksander Fredro „Zemsta”,
  • Adam Mickiewicz „Dziady” cz. II,
  • Henryk Sienkiewicz wybrana powieść historyczna („Quo vadis”, „Krzyżacy” lub „Potop”).

 

„Treny, Pieśni, Psalmy, Fraszki" Jan Kochanowski

 

Jak przygotować się do matury z polskiego?

Choć w natłoku informacji i rosnącym z dnia na dzień stresie może ci się wydawać, że nie pamiętasz większości omawianych książek, to na pewno tak nie jest. Wykorzystaj ostatnie tygodnie do powtórki ważnych lektur do matury. Nie chodzi jednak o to, by zarywać noce, czytając wszystkie tytuły – czas na dogłębną analizę każdej pozycji już minął. Teraz skup się na ugruntowaniu zebranej wiedzy. Jak zapamiętać lektury do matury? Przedstawiamy kilka pomysłów:

  • Mapa myśli

Jak zapamiętać lektury do matury? Prosto, ale skutecznie. Stwórz mapę myśli, która pomoże ci uporządkować wszystkie lektury i ułatwi powtórkę materiału. Możesz skorzystać z dwóch opcji. W pierwszej rozpisz najważniejsze motywy literackie, a następnie dopasuj do nich lektury, natomiast w drugiej skup się na epokach literackich i przyporządkuj odpowiednie tytuły. Po stworzeniu mapy możesz wybrać 2-3 teksty kultury z każdego motywu lub epoki i przypomnieć sobie ich treść. Dzięki temu rozwiązaniu odpowiednio ugruntujesz swoją wiedzę, a w trakcie matury żaden temat nie powinien cię zaskoczyć.

 

„Ferdydurke” Witold Gombrowicz

 

  • Przyjemne z pożytecznym

Inną metodą jest przypomnienie sobie przydatnych lektur, których czytanie sprawiło ci prawdziwą przyjemność. Dlaczego? Bo prawdopodobnie to te tytuły najbardziej zapadły ci w pamięć i istnieje duże prawdopodobieństwo, że to one jako pierwsze przyjdą na myśl w trakcie pisania matury z polskiego. Dodatkową zaletą odwoływania się do ulubionych lektur jest lepsze rozumienie opisywanego tematu, a wtedy stworzenie ciekawej rozprawki będzie o wiele łatwiejsze.

  • Repetytoria maturalne

Dobre repetytorium maturalne z polskiego pozwoli ci uporządkować wiedzę, przypomni o wszystkich lekturach, motywach i przeprowadzi przez każdą epokę literacką. W niektórych znajdziesz też przydatne wskazówki oraz odniesienia do innych tekstów kultury. Zależnie od wybranych egzaminów możesz zdecydować się na repetytorium maturalne z języka polskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Wśród popularnych podręczników znajdziemy te repetytoria maturzysty od wydawnictwa Nowa Era – warto się im przyjrzeć!

 

„Teraz matura. Język polski. Vademecum z zadaniami. Poziom podstawowy" Nowa Era

 

Przygotowanie do matury z polskiego - łatwa powtórka!

Lektury - audiobooki

Jeśli nie masz czasu na ponowne przeczytanie całej książki, skorzystaj z dostępnych audiobooków. Możesz odsłuchać najważniejszych lektur do matury w trakcie sprzątania, jazdy komunikacją miejską, treningu czy odpoczynku. Szczególnie polecamy serial audio w Empik Go na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa, gdzie w rolę Wokulskiego wcielił się Adam Woronowicz, a Izabelą Łęcką została Julia Wieniawa. Świetna realizacja i nieco uwspółcześniony język ułatwia powtórkę do matury, a jednocześnie naprawdę wciąga i pomaga w zrozumieniu fenomenu „Lalki”.

 

„Lalka” Bolesław Prus serial audio

 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasz artykuł „Nie tylko lektura szkolna. Najciekawsze adaptacje „Lalki” Bolesława Prusa.


Podcasty

A może wolisz podcasty? W Empik Go możesz posłuchać jednej z najpopularniejszych polonistek w Polsce – Anety Korycińskiej znanej jako Baba od polskiego. W łatwy i interesujący sposób powtórzysz epoki literackie, omówisz przydatne lektury do matury, najważniejsze motywy w nich zawarte oraz dowiesz się, jak możesz je wykorzystać podczas egzaminu maturalnego.

W kilkudziesięciu odcinkach posłuchasz m.in. o „Ferdydurke” Gombrowicza, „Dziadach” Mickiewicza, „Sklepach cynamonowych” Schulza, „Zbrodni i karze” Dostojewskiego i wielu, wielu innych. To jednak nie wszystko, bo przecież na maturze można się odnieść do książek spoza szkolnego kanonu. Dlatego poznasz Geralta z Rivii z sagi o „Wiedźminie” Sapkowskiego, a także dowiesz się jak wykorzystać podczas matury motywy z popularnego serialu „Squid Game”.

 

Baba od polskiego - podcast

 

Filmy i spektakle teatralne

Nie jesteś miłośnikiem wersji audio? Nic nie szkodzi. Bez problemu znajdziesz zarówno teatralne, jak i filmowe adaptacje szkolnych lektur. Np. wspomnianą wcześniej „Lalkę”, nominowaną do Oscara „Ziemię obiecaną” w reż. Andrzeja Wajdy, spektakl teatralny „Dziady” Konrada Swinarskiego ze Starego Teatru w Krakowie, czy „Proces” Kafki z Kaylem MacLachlanem znanym z „Miasteczka Twin Peaks” w roli Józefa K.

 

„Proces” David Hugh Jones

 

Jakie lektury powtórzyć do matury na poziomie rozszerzonym?

Jeśli planujesz podejść do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, to z pewnością wiesz, że oprócz lektur obowiązkowych z podstawy, trzeba znać inne pozycje.

Przydatne lektury, które warto powtórzyć, to „Kordian” Juliusza Słowackiego (motyw podróży, samotności, miłości), „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa (motyw zdrady, szatana, oniryczność) „Szewcy” Witkacego (rola języka, motyw społeczeństwa), „Boska komedia” Dantego Alighieriego (motyw podróży, motyw mistrza-nauczyciela) „Dżuma” Alberta Camusa (motyw śmierci, choroby, religii) oraz „Medaliony” Zofii Nałkowskiej (moralność, totalitaryzm, ludobójstwo).

 

„Ziemia obiecana” Andrzej Wajda

 

Matura z języka polskiego 2022 - terminy

Tegoroczna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się w środę 4 maja o godzinie 9:00, a do poziomu rozszerzonego maturzyści przystąpią we wtorek 10 maja. W tym roku egzamin ustny z polskiego nie jest obowiązkowy. Przystąpić do niego mogą jedynie uczniowie, którzy potrzebują wyniku, by ubiegać się o przyjęcia na studia za granicą.

Życzymy powodzenia wszystkim tegorocznym maturzystom!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock