Czym jest ergonomiczny fotel biurowy? 

Organizacja miejsca, w którym spędzamy najwięcej czasu, czy to w domu czy w biurze, jest niezwykle istotna. Zwłaszcza pod kątem mebli. Zastanawiając się nad najlepszym wyborem krzesła do komputera, przede wszystkim należy brać pod uwagę czynniki zdrowotne. Design to rzecz drugorzędna. Istotne, aby krzesło biurowe było dobrze dopasowane do pleców, dlatego najlepszym wyborem ze wszystkich rodzajów krzeseł dostępnych na rynku, będzie fotel biurowy ergonomiczny. Inaczej mówiąc: dostosowany pod względem budowy do ciała człowieka. To fotel, który jest najzdrowszy dla pleców, a zarazem najwygodniejszy.

 

Fotele i krzesła biurowe

 

Krzesło biurowe – na co zwrócić uwagę? 

Wybór na pierwszy rzut oka nie musi być taki oczywisty, jak się wydaje. Krzesło początkowo wzięte pod uwagę, np. ze względu na design, może nie być zdrowe dla kręgosłupa. Aby dokonać najlepszego wyboru dla pleców, należy wziąć pod lupę następujące kryteria:

  • wysokość krzesła,
  • siedzisko,
  • podłokietniki,
  • oparcie,
  • przewiewność,
  • kółka.

Każdy element ma tutaj ogromne znaczenie. Żeby już przy pierwszej przymiarce móc oszacować, czy dane krzesło będzie wygodne, warto dokładnie przenalizować powyższe parametry. Jak interpretować? Mamy na to sposoby!

Wysokość fotela biurowego – zbawienie dla pleców 

Odpowiednia wysokość krzesła to pierwszy czynnik, który powinien zostać wzięty pod uwagę podczas wyboru fotela biurowego. Krzesło biurowe ergonomiczne czy bardziej designerskie, jak choćby gamingowe, powinno przede wszystkim dawać oparcie całym plecom, a nie tylko jednej części. W innym wypadku siedząc zbyt długo przy biurku przy niewłaściwie dobranym pod kątem wysokości krześle, zaczniesz się garbić, a to po czasie doprowadzić może do powstawania wad kręgosłupa lub pogłębiania już nabytych. Mało kto wie, że równie istotna jest wysokość siedziska względem podłogi: powinno być ustawione tak, aby nogi dotykały ziemi pod kątem 90 stopni.

 

Fotel biurowy ISO TRADE

 

Siedzisko krzesła biurowego a wygoda 

Dyskomfort przy źle dobranym siedzisku wcale nie musi występować przy długotrwałym siedzeniu. Pojawić się może nawet po krótkiej pracy przy biurku. Dobrze dobrane siedzisko fotela biurowego powinno być nie tylko zaokrąglone na brzegu, by nie wywoływać dyskomfortu w tylnej części ud, ale też odpowiednio miękkie, gdyż zbyt twarde może powodować odciski. Nie powinno być też za głębokie, by nie wywoływać mechanicznego odruchu garbienia, co doprowadza do uszkadzania zwłaszcza ośrodka lędźwiowego. A trzeba wiedzieć, że rehabilitacja uszkodzonej dolnej partii pleców jest nie tylko czasochłonna, ale i dość kosztowna. Dlatego warto podczas każdej godziny siedzenia zrobić sobie chwilę przerwy na zmianę pozycji, aby rozruszać nadwyrężony siedzeniem kręgosłup.

 

Fotel biurowy vidaXL

 

Inne elementy krzesła biurowego 

Wygodne krzesło do biurka składa się też z innych równie istotnych elementów. Należą do nich, choćby podłokietniki, które jeśli są dobrze dopasowane, wspierają cały czas ręce podczas siedzenia. Powinny też być szerokie, a sam fotel powinien posiadać funkcję ich regulowania. Kółka fotela do komputera również mają znaczenie, podobnie powierzchnia, na której będzie stało krzesło. Jeśli wybierasz fotel biurowy do pokoju z panelami drewnianymi, kółka powinny być na tyle miękkie, aby nie zarysowały powierzchni. Inną opcją jest zainwestowanie w podkładkę pod krzesło, która zapobiegnie takim uszkodzeniom. Samo przesuwanie krzesła powinno być również płynne, bez trudu czy oporu. Wiele krzeseł ergonomicznych ma możliwość wymiany kółek w razie starcia lub zniszczenia.

Fotel biurowy SOFOTEL Rio, czarny

 

 

Oparcie dla twoich pleców 

Kupując fotel ergonomiczny, należy pamiętać również o oparciu. Jego regulacja jest istotna, pozwala dopasować wysokość do wzrostu i budowy danej osoby. Jak już zostało wspomniane, najważniejsza jest część lędźwiowa kręgosłupa, dlatego najlepsze krzesła biurowe mają w tym miejscu oparcie wypukłe, dla zachowania najlepszego i naturalnego ułożenia pleców. Dobre oparcia powinny również podpierać przynajmniej 2/3 kręgosłupa piersiowego. Warto też sprawdzić, czy dany fotel ma mechanizm pozwalający na zmianę pozycji oparcia z siedzącej wyprostowanej na półleżącą. Wielu specjalistów zaleca także wybieranie krzeseł z siateczką na oparciu, by zapewnić dobrą wentylację plecom.

 

Fotel biurowy ELGO P

 

Co ważne: nie należy zapominać, że brak podparcia kręgosłupa lędźwiowego w fotelach biurowych przy użyciu samego podparcia odcinka piersiowego wymusza podczas siedzenia stałe napięcia mięśni przykręgosłupowych. A to z czasem prowadzi do przeciążenia tego odcinka. Dlatego zawsze należy sprawdzać, czy dane krzesło biurowe zapewnia podparcie dla całego kręgosłupa.

Zagłówek – niepozorny, ale istotny 

Mając na względzie dobro pleców, nie należy zapominać o ośrodku kręgosłupa szyjnego, który również narażony jest na bóle i przeciążenia. Dlatego istotne jest, by odpowiednio ustawiać zagłówek w fotelu biurowym, na którym pracujemy. Zagłówek dopasowany do wysokości szyi nie tylko wspomaga prawidłowe siedzenie, ale daje przede wszystkim uczucie większego komfortu podczas wielu godzin spędzanych przy komputerze. Co ważne, zagłówek powinien być ustawiony tak, aby linia prowadzona pomiędzy czubkiem głowy a środkiem szyi była równoległa do reszty tułowia. W innym wypadku zbytnie wyparcie głowy w przód lub odchylenie jej w tył może doprowadzić do przeciążenia kręgosłupa szyjnego.

 

Obrotowe krzesło biurowe, czarne, siateczkowe

 

Praca siedząca stała się najpopularniejszą formą pracy w XXI w. Należy jednak pamiętać, że dobre dla zdrowia nie jest siedzenie – nawet, jeśli odpowiednio dobierzemy krzesło do budowy kręgosłupa – lecz ruch. Według specjalistów wzmacnia on kondycję i samopoczucie. Dlatego zawsze warto znaleźć czas na chwilę spaceru, szczególnie po wielu godzinach siedzenia w jednej pozycji przy biurku.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock