W trakcie wybierania idealnego biurka dla dziecka, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich, jak:

  • wymiary;
  • funkcjonalność;
  • materiał;
  • design;
  • ustawienie w pokoju

Ułatwi to nie tylko wybór komfortowego biurka pod aranżację pokoju dziecka, ale również pozwoli postawić na jego funkcjonalność, by nie stało się sezonowym meblem, a służyło dziecku przez wiele lat.

Biurko Riva białe

Jaka jest odpowiednia wysokość biurka?

Odpowiednia wysokość biurka powinna być dopasowana do wzrostu dziecka. Optymalna wysokość blatu znajduje się na wysokości przepony w momencie, kiedy dziecko siedzi. Dlatego idealne biurko dla ucznia o wzrośnie między 120 a 150 cm, powinno mieć wysokość 50 do 70 cm.

W komplecie z biurkiem niezbędne będzie odpowiednie krzesło. To właśnie za pomocą regulowanego fotela uczeń będzie mógł dostosować pozycję, jaką przyjmuje za biurkiem tak, żeby odrabianie prac domowych było maksymalnie wygodne.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz w naszym artykule o tym, jak wybrać fotel do biurka dla ucznia!

Biurko Frisk

Biurko musi być funkcjonalnie!

Zaprojektowanie idealnego kącika do nauki nie jest łatwe – w końcu chcemy stworzyć przestrzeń idealnie dostosowaną do potrzeb ucznia i taką, która ułatwia skupienie się na wykonaniu zadań. Biurko nie powinno być zawalone przedmiotami, które leżą tam na stałe, jak na półce. Biurko to miejsce dla zeszytów, podręczników i innych pomocy naukowych, które są wykorzystywane na bieżąco. Zadbajmy więc o miejsce, gdzie niepotrzebne w danym momencie rzeczy można schować.

W pobliżu biurka warto umiejscowić szafki i półki na książki, tworząc przytulny kącik do nauki. Szuflady w biurku nie powinny być wypchane po brzegi – niech znajdują się tam akcesoria używane szczególnie często, resztę warto rozmieścić w okolicznych szafkach. Do tego pamiętajmy, żeby mądrze zagospodarować całą przestrzeń blatu – przydatne okażą się takie dodatki, jak lampka na biurko oraz stojak na długopisy czy piórnik.

Biurko belani

Jak ustawić w biurko w pokoju dziecka?

Najlepiej biurko w pokoju dziecka ustawić jak najbliższej dostępu do naturalnego światła dziennego, czyli – jeśli jest to możliwe – blisko okna. Jeśli dziecko lubi uczyć się wieczorami, istotne będzie, aby przy biurku umiejscowione było gniazdko, pozwalające podłączyć dodatkowe oświetlenie. Dobrym rozwiązaniem będzie również przedłużacz, który umożliwi podłączenie ładowarki do laptopa lub innego potrzebnego sprzętu.

Biurko w pokoju dziecięcym, należy ustawić najlepiej przodem, ewentualnie bokiem do okna, tak aby umożliwić przepływ jak największej ilości światła, nigdy zaś tyłem. Warto również zwrócić uwagę na to, by podczas pisania dziecko nie zasłaniało sobie ręką oświetlenia. Warto kierować się zasadą: im więcej naturalnego światła, tym lepiej.

W przypadku mniejszych metraży nie warto silić się na przesadnie duży blat – zajmie zbyt dużo miejsca, a pokój może przez to wydać się zagracony. Warto w takim przypadku zdecydować się na smuklejsze biurko i mądrze zagrać dodatkami wokół niego – dobrze sprawdzą się wiszące półki i organizery. Dobrym pomysłem może okazać się biurko narożne, dzięki któremu mądrze wykorzystacie całą dostępną przestrzeń, zapewniając przy tym dziecku sporo miejsca do pracy.

Biurko mirium

Biurko dla ucznia – estetyka też się liczy!

Warto też przed zakupem skonsultować się z dzieckiem, w końcu to ono spędzi przy blacie długi czas. Warto w tym przypadku postawić na stosunkowo jasne i stonowane kolorystycznie meble – nie będzie na nich tak widać kurzu, a do tego design nie stanie się z czasem męczący. Dobrze też, żeby całość współgrała pod względem stylistyki z pozostałymi meblami w pokoju. Nie zapominajmy, że mądrze zorganizowany kącik do nauki to taki, przy którym uczeń po prostu dobrze się czuje!

Biurko Arona

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Urządzam i Dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com