Jesienne i zmowe wieczory sprzyjają słuchaniu muzyki. Zresztą muzyka jest najlepszym lekarstwem na jesienną chandrę czy wszelkie zimowe zło. Co tu dużo mówić - na dobrą płytę każda pora jest dobra i nie trzeba szukać wcale pretekstu, by zatopić się w wyjątkowych rytmach. Na jakie melodie, piosenki oraz dźwięki warto czekać? Jakie płyty już zbliżają się ze swoją premierą? Co polskiego, zagranicznego i filmowego będzie się słuchało? Sprawcie sobie lub bliskim muzyczny prezent, podarunek dla zmysłów...

 

Co to za płyty, które jeszcze przed premierą uplasowały się na empikowym topie? Po jakie krążki sięgacie najczęściej?

 

 

Ania DąbrowskaThe best of

Kompilacja największych przebojów zawiera 15 utworów, pokazujących pełen przekrój i ewolucję muzycznego stylu artystki. Listę utworów na "The Best Of" otwierają single z jej avant-popowego, delikatnie elektronicznego debiutu. Znajdziemy na niej także wszystkie przeboje z okresu fascynacji stylem retro-akustyczne, nawiązujące do polskiej muzyki lat 60. i 70. piosenki z "Kilku historii na ten sam temat", nieco bardziej eklektyczne, zagłębiające się raz w estetykę lat 50.

 

https://ecsmedia.pl/c/oldschool-w-iext50925489.jpg

Kuba BadachOld school

Na płycie usłyszymy kilkanaście kompozycji utrzymanych w zróżnicowanych stylistykach. Znajdziemy tu charakterystyczne "jazzawe" brzmienie zespołu Kuby Badacha, znane z płyty "Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny", czyli fortepian Jacka Piskorza, kontrabas Michała Barańskiego i perkusję Roberta Lutego, wzbogacone brzmieniem gitary Łukasza Belcyra, hammonda Marcina Górnego oraz sekcji dętej Macieja Kocińskiego (saksofon) i Piotra Schmidta (trąbka). Usłyszymy też echa stylistyk lat 70., 80. i 90. Niespodzianką dla słuchaczy będzie fakt, że w wielu utworach Badach nie ograniczył się do roli kompozytora i wokalisty, ale nagrał partie gitary basowej oraz instrumentów klawiszowych.

"Oldschool" zrodził się na przekór trendom, dla wszystkich tych, którzy tęsknią za ambitnym popem.

 

https://ecsmedia.pl/c/songs-of-experience-deluxe-edition-w-iext51869997.jpg

U2 - Songs Of Experience

Songs Of Experience” to ukoronowanie niezwykle udanego roku w karierze U2. Zespół znów wypełnił po brzegi stadiony, występując dla 2,5 milionowej publiczności w krajach Europy i obu Ameryk podczas trasy „The Joshua Tree Tour 2017”. Nowy krążek to również kontynuacja wydanego w 2014 roku albumu „Songs Of Innocence”. Inspiracją dla powstania obu płyt jest zbiór poematów „Songs of Innocence and Experience”, osiemnastowiecznego angielskiego poety, malarza i mistyka, Williama Blake’a. Jeśli „Songs of Innocence” opisywała doświadczenia i inspiracje zespołu z lat 70’ i 80’ to nowy album jest kolekcją piosenek – osobistych listów do miejsc i ludzi bliskich sercu wokalisty, Bono: do rodziny, przyjaciół, fanów i… jego samego.

 

On Air PL - The Rolling Stones

The Rolling StonesOn Air

Kompilacja zawierająca utwory zarejestrowane dla BBC podczas sesji nagraniowych w latach 60. Lista utworów zawiera oryginalne utwory Stonesów, uzupełnione coverami.

Materiał audio został poddany specjalnemu procesowi tzw. "Audio Source Separation" (Separacja źródeł dźwięku) w studiach Abbey Road. Krótko mówiąc, oznacza to proces "demixu", poprzedzający tradycyjny remix i master. Jest to pierwszy pełny album, który powstał z wykorzystaniem tego rewolucyjnego narzędzia.

 

https://ecsmedia.pl/c/game-of-thrones-music-from-the-hbo-series-season-7-b-iext51342141.jpg

Djawadi RaminGame od Thrones – muzyka z 7 sezonu

Wielka gratka dla fanów - winylowe wydanie muzyki do 7 sezonu kultowego serialu HBO, stworzonego na podstawie sagi fantasy Georga R.R. Martin’ a - "Gra o tron".

Serial bije wszelkie rekordy popularności – sezon 7 cieszył się rekordową oglądalnością na poziomie kilkunastu milionów, zaś w wyszukiwarce Google był najczęściej poszukiwanym TV Show.

"Gra o tron" była również najczęściej omawianym serialem na Facebooku. Autorem muzyki (tak jak w poprzednich sezonach) jest Ramin Djawadi ("Iron Man", "Pacific", "Person of Interest").
 

Koneserom filmowych soundtracków polecamy również najnowsze płyty, które pojawią się w sprzedaży w grudniu. Mamy na myśli m. in. ścieżkę dźwiękową z „Blade runnera 2049”, a także muzykę z jednego z najpopularniejszych seriali ostatniego czasu, czyli ze „Stranger Things”.  Więcej muzycznych zapowiedzi znajdziecie na empik.com.