Na co zwrócić uwagę przy kupnie smartfona do gier?

Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych, najpierw należy spojrzeć na podzespoły danego urządzenia. Specyfiką rynku smartfonów jest fakt, że nie jest on na tyle plastyczny co komputerowy — użytkownicy nie mają możliwości dopasowania parametrów podzespołów telefonu komórkowego do własnych potrzeb, co ma miejsce w przypadku komputerów osobistych lub (częściowo) laptopów. Nie mogą złożyć własnego smartfona od podstaw, zawsze polegając na propozycjach konkretnych producentów.

Wydaje się, że wybór dobrego smartfona do gier jest nieco łatwiejszy niż komputera osobistego albo laptopa. Przyczyna tego jego prosta — telefon posiada konstrukcję mobilną i mniej zróżnicowanych podzespołów wpływa na jego działanie niż w przypadku pecetów lub laptopów. Przede wszystkim, telefony nie posiadają oddzielnej, dedykowanej jednostki GPU (procesora graficznego, nazywanego też kartą graficzną). Renderowanie grafiki opiera się na zintegrowanym z procesorem układzie graficznym, co jest swoistym odpowiednikiem komputerowych układów zintegrowanych (np. Intel HD Graphics).

ASUS Rog Phone 3, 8 GB RAM, 256 GB, czarny

Dwa podstawowe parametry techniczne

W związku z brakiem dedykowanej karty graficznej, decydującymi o szybkości gier parametrami będą: CPU (procesor) oraz ilość pamięci RAM. Najpopularniejsze procesory na rynku mobilnym to Snapdragony, produkowane przez firmę Qualcomm. Są to szeroko wykorzystywane przez producentów telefonów z Androidem jednostki, zapewniające wieloletnią i nieprzerwaną szybkość działania. Aby porównać ze sobą wydajność dwóch Snapdragonów, warto sprawdzić strony z tzw. benchmarkami, czyli analizami ich szybkości na różnych urządzeniach podczas wykonywania identycznych zadań.

Konkurentem Snapdragonów w telefonach do gier jest Exynos, produkowany przez firmę Samsung. Jest to swoisty zamiennik produktów firmy Qualcomm, znajdujący swoje zastosowanie np. w niektórych sprzedawanych w Europie smartfonach Samsunga. Choć może pochwalić się w miarę satysfakcjonującą wydajnością, niestety wyraźnie odstaje od produktów Qualcomma — do tego stopnia, że te same modele konkretnego telefonu marki Samsung pracują zauważalnie wolniej z Enyxosem niż Snapdragonem. Warto wziąć to pod uwagę zastanawiając się, jaki smartfon do gier wybrać.

Nie można zapomnieć również o odpowiedniej ilości pamięci RAM. Przyjmuje się, że 8 GB RAM to odpowiednia ilość do komfortowego grania nawet w najbardziej wymagające produkcje. Wśród użytkowników dominuje podejście „im więcej RAMu, tym lepiej”. Choć jest to teoretycznie prawda, warto dokładnie sprawdzić wymagania techniczne gier, przy których planujesz spędzać czas. Nie warto przecież kupować smartfona z dwunastoma gigabajtami pamięci RAM, jeśli interesujące cię gry wymagają 6 GB lub 8 GB. Z drugiej strony, większa ilość pamięci „na zapas” może okazać się decyzją wydłużającą użytkowanie telefonu. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia.

XIAOMI Black Shark 2 Pro, 12 GB RAM, 256 GB, szary

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując smartfon do gier?

Choć procesor oraz pamięć to czynniki decydujące o prędkości, nie warto zapominać o innych aspektach działania tego rodzaju urządzeń. Istotny jest aspekt wizualny, za który odpowiada nie tylko zintegrowany układ graficzny, ale także wyświetlacz. Tym razem zasada „im więcej tym lepiej” znajduje pełne zastosowanie, a dotyczy przede wszystkim rozdzielczości ekranu oraz częstotliwości jego odświeżania.

Kwestią nieco newralgiczną jest zużycie energii. Smartfony to urządzenia mobilne, zatem posiadają ograniczone możliwości montażu rozległych akumulatorów. Jednocześnie, rozgrywki na telefonie komórkowym to jedne z najbardziej energochłonnych czynności, jakie można wykonywać na tym urządzeniu. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w pojemny akumulator, o pojemności minimum 4500-5000 mAh. Miłym akcentem będzie także możliwość szybkiego ładowania (fast charge) oraz tryb oszczędzania energii.

Blackview BV5500 Plus Dual 3/32GB Yellow

Jaki telefon do gier najlepiej kupić?

Rynek smartfonów wypełniony jest bardzo zróżnicowanym propozycjami — każdy znajdzie coś dla siebie. W segmencie budżetowym popularnym wyborem są telefony marki Xiaomi lub Redmi, zapewniające świetny stosunek ceny do jakości dzięki agresywnej polityce cenowej tego producenta.

Jeżeli nie chcecie zadowalać się półśrodkami, warto zainwestować w gamingowy smartfon. Dobrym wyborem będzie np. Black Shark 2 od Xiaomi. Innym, bodaj najbardziej rozpoznawalnym telefonem dla graczy jest propozycja od Asusa z ich linii ROG (Republic of Gamers). ROG phone 2 ma te zaletę, że został zaprojektowany specjalnie z myślą o graniu w gry, więc możecie spodziewać się masy przemyślanych rozwiązań – świetne parametry, responsywny ekran wysokiej rozdzielczości czy charakterystyczny, gamingowy design to dopiero początek.

Fani marki Apple będą musieli zadowolić się nieco bardziej hermetyczną, ale wciąż korzystną ofertą. Smartfony Apple, choć nie są stricte telefonami do gier, posiadają bardzo szybkie, firmowe procesory. iPhone 11 lub 12 Max będzie świetną opcją entry-level, która pozwoli na wielogodzinną rozrywkę przy ulubionych grach mobilnych. Przekonaj się, jak wiele gier jest dostępnych na smartfony!

A wy? Gracie mobilnie? Jakie są wasze ulubione tytuły? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gram.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com