Wazony – praktyczna ozdoba do pomieszczenia

Podstawowym zadaniem wazonów jest utrzymywanie kwiatów w odpowiedniej kompozycji, jednak potrafią one stanowić także ozdobę samą w sobie. Doskonale sprawdzają się jako dekoracja stołu, komody, biurka czy naściennych półek. Dobrze mieć także zapasowy przeznaczony na bukiet żywych kwiatów. Nie ma ograniczeń co do typu pomieszczenia, w którym można umieścić tę ceramiczną lub szklaną ozdobę. Sprawdzi się rewelacyjnie zarówno w kuchni, jadalni, salonie, sypialni, przedpokoju, jak i łazience!

Czym kierować się przy wyborze rozmiaru wazonu?

Długość i wielkość wazonu powinna zależeć w dużej mierze od jego przeznaczenia. Wysokie wazony dobrze sprawdzą się do kwiatów ciętych o dłuższych łodyżkach, np. kalii, tulipanów, astrów. Najlepiej, by pąki wystawały około 7-10 cm nad brzegiem naczynia, pozwoli to na zachowanie wizualnej harmonii kompozycji.

Małe wazony wyglądają doskonale zestawione z dopasowanymi kolorystycznie czy stylistycznie większymi dzbanami. Mogą także bez problemu eksponować niewielkie kwiatki, np. roślinki polne, krótko ścięte pąki róż lub goździków. Takie malutkie kompozycje wyglądają uroczo i delikatnie, sprawdzają się jako ozdoba biurka czy półki nocnej, gdzie nie ma dużo miejsca i liczy się minimalizm.

 

Wazon szklany, kula - Edwanex

 

Czy kształt wazonu ma znaczenie? Jak dobrać odpowiedni do ciętych kwiatów?

Najważniejszą zasadą podczas wyboru odpowiedniego kształtu wazonu jest symetria. Zachowanie odpowiednich proporcji sprawi, że naczynie wraz z zawartością wyglądać będzie spójnie i przemyślanie, stanowiąc prawdziwą ozdobę, a nie przypadkową kompozycję. Chcąc sprawić, by wazon z kwiatami wyglądał dobrze, należy dobierać wąski i wysoki do roślin o długich łodygach, a niski i pękaty do gatunków o puszystych oraz dużych kwiatostanach, takich jak np. u piwonii. Nie jesteś pewien, jaki rodzaj kwiatów będziesz kupować najczęściej? Wybierz uniwersalny kształt i rozmiar, który będzie pasować do niemalże wszystkich roślin, np. średni wazon w kształcie walca!

 

Wazon szklany - Altom Design

 

Jaka opcja będzie najlepsza dla pojedynczych kwiatków?

Minimalizm jest obecnie w modzie. Ma to również odzwierciedlenie w ilości elementów dekoracyjnych. Pojedyncze kwiatki czy samotnie stojące wazony mogą być świetną ozdobą, mimo że prezentują się dość skromnie. Dla róży, tulipana lub słonecznika dedykowane są podłużne naczynia o wąskiej szyjce, która utrzyma roślinę w odpowiedniej pozycji i zabezpieczy ją przed nieestetycznym oraz smutno wyglądającym wygięciem.

 

Wazon z łezką - Edwanex

 

Niezwykłe wazony – ciekawe kształty i sposoby montażu

Na rynku obecne są również oryginalne rozwiązania dotyczące kształtu czy umiejscowienia wazonów. Świetnym przykładem są naczynia do zamontowania na ścianę, dzięki którym można stworzyć naprawdę efektowną roślinną kompozycję. Stały się one w ostatnim czasie niezwykle modne, szczególnie wśród wielbicieli efektu dżungli. Pięknie prezentują się również płaskie patery wypełnione wodą, na których powierzchni swobodnie unoszą się pąki róż, czy innych pozbawionych łodyg kwiatów. Tworząc taką ozdobę, można puścić wodze fantazji i stworzyć unikatową kompozycję, np. dodać na środek świeczkę lub dodatkowy przeźroczysty wazon.

 

Wazon szklany - Konsimo

 

Kolor wazonu – jak dobrać odpowiednią barwę do wnętrza

Dobrze dopasowany kolor wazonu może dość wyraźnie wpłynąć na wygląd wnętrza lub doskonale podkreślić piękno kwiatów. Barwę naczynia warto dobierać przede wszystkim do stylu w jakim zaaranżowano pomieszczenie. Jeśli jednak nie wiecie, co pasuje do waszego wnętrza, postawcie na klasykę. Uniwersalnym wyborem będą wazony przeźroczyste, które idealnie dopasują się do otoczenia, nie „zabiorą” wizualnie zbyt dużo miejsca i nie przyćmią umieszczonego w nich bukietu. Najlepiej sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach. Dobrą praktyką jest również dopasowanie koloru wazonu do innych mocno akcentowanych elementów ozdobnych np. zasłon, poduszek czy koców. Stworzy to spójną całość, ożywi wnętrze oraz sprawi, że będzie ono wyglądać nowocześnie i stylowo.

Jeżeli nie chcesz, by wazon „wychodził przed szereg” wybierz neutralne barwy – biele, beże, czy szarości. Uzupełnią one wystrój, ale nie będą zbyt mocno rzucać się w oczy. To doskonała opcja pasująca do klasycznych i minimalistycznych przestrzeni.

 

Wazon ceramiczny, czarny - Mondex

 

Wazon szklany, ceramiczny czy z mosiądzu? Jaki sprawdzi się najlepiej?

Materiał, z którego wykonany jest wazon, ma duże znaczenie. Będzie miał on wpływ nie tylko na względy estetyczne, ale także na trwałość naczynia. Do mieszkań, w których znajdują się małe dzieci lub zwierzęta, mogące strącić ozdobę, ze względów bezpieczeństwa poleca się wazony metalowe lub plastikowe, umieszczone na stabilnych ramach chroniących całą konstrukcję.

 

Wazon metalowy - Wurm

 

Wybór wazonu do pomieszczenia — podsumowanie

Różnorodność dostępnych na rynku wazonów pozwala na dopasowanie kształtu, koloru czy wielkości do osobistych potrzeb i preferencji. Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na wybór idealnego modelu – należy kierować się przede wszystkim swoim gustem. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i materiał, z którego został zrobiony – pozwoli to cieszyć się ozdobą przez długie lata.

Tworzenie roślinnych kompozycji z użyciem wazonów potrafi być świetną zabawą. Możesz potraktować je jako mocny akcent kolorystyczny, który ożywi i uatrakcyjni wnętrze lub jako naczynie służące do wyeksponowania i podkreślenia piękna kwiatów. Niezależnie od potrzeb i wizji artystycznych, warto mieć w domu chociaż jeden wazon. Będzie on wspaniałą ozdobą zarówno bez, jak i z kwiatami, a także wprowadzi niezwykły nastrój do każdego wnętrza!

Więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w dziale Urządzam i dekoruję!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock