Linia nawadniająca składa się z kilku podstawowych elementów: elektrozaworów, przewodów i programatora. Umożliwiają one dostarczanie wody w różne miejsca ogrodu i podlewanie trawników, klombów i pojedynczych roślin.

Najważniejszymi powodami, dla których warto zdecydować się na instalację systemu do podlewania, jest oszczędność czasu. Zwłaszcza wtedy, gdy dysponujesz większą powierzchnią, regularne nawadnianie całego areału za pomocą węża ogrodowego zajmuje naprawdę długo.

Dodatkowo, podczas ręcznego podlewania zużywa się spore ilości wody i łatwo wtedy dopuścić do przelania albo wręcz przeciwnie – przeoczyć jakiś fragment ogrodu. Podlewanie za pomocą instalacji wyposażonej w sterownik nawadniania pozwala na optymalne wykorzystanie wody i jej równomierną dystrybucję na całej powierzchni ogrodu.

Dzięki systemowi nawadniania masz kontrolę nad tym, ile wody zużywasz oraz w jakie miejsca jest ona rozprowadzana. Co więcej, możesz także zdecydować o podlewaniu ogrodu również wtedy, gdy nie ma cię w domu – nie musisz się więc martwić, że pod twoją nieobecność, rośliny zwiędną. Najlepiej jest ustawić nawadnianie w porze nocnej, gdy parowanie jest najmniejsze – jest to możliwe, ponieważ sterownik do nawadniania możesz ustawić w taki sposób, aby podlewanie rozpoczęło się o dowolnie wybranej przez ciebie godzinie.

cyfrowy sterownik nawadniania

Co to jest sterownik nawadniania?

Standardowy system nawadniający to dość prosta instalacja. Jej elementy nie wpływają na estetykę ogrodu, ponieważ większość z nich ukryta jest pod wierzchnią warstwą gleby. Sterowniki są to urządzenia, które umożliwiają precyzyjne kontrolowanie ilości wody dopływającej do elementów nawadniających oraz częstotliwość nawadniania. Dzięki nim możliwe jest również precyzyjne ustawienie momentu rozpoczęcia i zakończenia podlewania.

Jak zaprogramować nawadnianie twojego ogrodu?

Prawidłowo nawadnianie powinno być tak zaprogramowane, aby za każdym razem podlewanie dostarczało odpowiednią ilość wody. Przyjmuje się, że korzeniom najłatwiej jest pobrać wodę wtedy, gdy przesiąka ona do gleby na głębokość około 30 cm. Czas podlewania należy też dobrać do rodzaju gleby, jaką masz w swoim ogrodzie. Gdy jest mocno przepuszczalna, ustawienia powinny uwzględniać częstsze i krótkie sesje nawadniania.

sterownik nawadniania smart

Rola czujników deszczu i wilgotności

Czujniki deszczu i wilgotności gleby pozwalają na optymalne wykorzystanie wody. Mają one za zadanie informować o występujących opadach i utrzymującym się stopniu nawodnienia podłoża. To ważne, aby zapobiegać nadmiernemu nawadnianiu – dzięki czujnikom możesz więc zaoszczędzić wodę oraz nie narazić roślin na zalanie. Zbyt duża ilość wilgoci negatywnie wpływa na kondycję korzeni oraz sprzyja występowaniu chorób grzybowych. Dane z czujników umożliwiają precyzyjną regulację za pomocą sterownika w odpowiedzi na aktualny stan nawodnienia.

Jak działa system do nawadniania ogrodu?

Sterownik nawadniania zwykle montuje się w budynku, np. w garażu lub w piwnicy. Programator wysyła sygnał do elektrozaworów, które regulują dostęp wody płynącej z kranu do pozostałych części instalacji. Gdy rozpoczyna się zaprogramowane podlewanie, woda przepływa przez elektrozawory, natomiast po zakończeniu nawadniania zawory są zamykane. Aby zapewnić prawidłowe działanie, każdy elektrozawór musi być połączony z programatorem oraz z pozostałymi elektrozaworami za pomocą kabli.

kontroler systemu nawadniającego

Jaki sterownik do nawadniania wybrać?

W zależności od stopnia skomplikowania systemu do nawadniania w twoim ogrodzie, wybierz programator jedno- lub wielosekcyjny. Jest to związane z liczbą sekcji w systemie, którymi należy zarządzać. Poszczególne modele różnią się też sposobem zasilania. Większość sterowników wymaga podpięcia do prądu o napięciu 230 V.

Sterownik nawadniania do małego ogrodu

Jednym z rodzajów są sterowniki montowane bezpośrednio na zaworze. Nadają się one do niewielkich instalacji i mogą obsługiwać maksymalnie 2 sekcje.

Sterownik nawadniania do dużego ogrodu

Jaki sterownik wybrać do nawadniania dużego ogrodu? Do bardziej rozbudowanych systemów polecane są programatory wielosekcyjne, gdzie możesz wybrać np. 4 różne strefy podlewania.

Na jakie funkcje zwracać uwagę podczas zakupu programatora nawadniania? Większość sterowników ma przydatną funkcję czasowego wyłączania poszczególnych stref. Jest ona doskonała wtedy, gdy mamy do czynienia z nawadnianiem tuneli lub rabat sezonowych. Nowoczesne modele dają też możliwość sterowania nawadnianiem za pośrednictwem specjalnej aplikacji na smartfon. Możesz kontrolować nawadnianie swojego ogrodu nawet wtedy, gdy jesteś w pracy czy na wakacjach.

zestaw do nawadniania kropelkowego

Jaki system podlewania do trawnika, a jaki do klombów?

Instalacja służąca do automatycznego podlewania trawnika składa się z rur polietylenowych połączonych za pomocą złączek prostych i kolankowych oraz trójników. Woda wypływa ze zraszaczy turbinowych. Zamiast zraszaczy można zainstalować dysze statyczne, które nadają się do podlewania niewielkich powierzchni – jest to dobre rozwiązanie, gdy chcesz podlać sezonowe klomby. W skład systemu wchodzi także zawór główny, czyli kran, wkopana w ziemię skrzynka (studzienka) z elektrozaworami oraz kolektor.

Do nawadniania kropelkowego wykorzystuje się proste zestawy wraz ze sterownikiem, na którym za pomocą pokręteł ustawić można częstotliwość i długość trwania nawadniania.

Gdzie zainstalować prosty sterownik do nawadniania?

Część tańszych modeli mechanicznych i elektronicznych można zainstalować bezpośrednio na zawór główny. Umożliwiają one sterowanie jednym urządzeniem. Taki prosty system jest idealny np. do nawadniania niewielkiego trawnika. Takie programatory, np. kontroler systemu nawadniania czasowego Hozelock lub sterownik Gardena, mogą być zasilane z baterii.

Zainstaluj system automatycznego nawadniania w swoim ogrodzie. Dzięki temu zapewnisz swoim roślinom optymalne warunki, a sobie zagwarantujesz oszczędność czasu i pieniędzy. Dobierz odpowiedni programator i kontroluj to, jak często i jak intensywnie będzie podlewany twój trawnik.

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com