Na co zwrócić uwagę, wybierając projektor do kina domowego?

Wybierając projektor, należy pamiętać o kilku istotnych parametrach. Istotna jest tutaj nie tylko technologia wyświetlania obrazu (LCD/DLP), ale również rodzaj wykorzystanych źródeł światła, rozdzielczość, jasność, liczba złącz i ich rodzaj oraz minimalna i maksymalna odległość determinowana długością ogniskowej.

tani projektor phillips

Domowy projektor do filmów – jaka rozdzielczość?

Rozdzielczość to istotny parametr – od niego zależy ostrość obrazu. Determinuje ją liczba pikseli w pionie i w poziomie. Im jest ona większa, tym siłą rzeczy obraz nabiera wyższej jakości.

Zasadniczo, za minimalną rozdzielczość dla projektorów do kina domowego uznaje się 1080 x 720. Poniżej tej wartości, nie sposób liczyć na najwyższy komfort oglądania. Na rynku można znaleźć projektory o niższej rozdzielczości, jednak te najczęściej wykorzystuje się w szkołach czy salach konferencyjnych. Do przystępnych cenowo modeli w standardzie Full HD (1980 x 1080), można zaliczyć między innymi model EH334 marki Optoma czy EF-11 marki Epsom.

Jeśli zależy ci na najwyższej jakości obrazu, warto pomyśleć o inwestycji w projektor do kina domowego 4K. W takim wariancie ilość pikseli wzrasta czterokrotnie. Rozdzielczość 4K wynosi 4096×3112 lub 4096×2160.

projektor philips

Jaką technologię obrazu wybrać – LCD czy DLP?

Projektory dostępne na rynku można podzielić na dwie kategorie na postawie sposobu emisji obrazu. W przypadku pierwszego, czyli LCD, obraz powstaje na matrycy ciekłokrystalicznej, na którą trafia emitowane światło. Druga metoda – DLP – wykorzystuje układ mikroluster w różnych kolorach, przez które przechodzi światło. Z różnicy między tymi dwoma technologiami wynikają różnice w wyglądzie emitowanego obrazu – jego odcieniach, kontraście, jasności. Oczywiście, jego końcowa jakość jest wypadkową różnych zmiennych – jednak to właśnie technologia przetwarzania obrazu ma tutaj decydujące znaczenie.

Nie ma tu idealnego rozwiązania – wiele zależy od twoich preferencji. Obie technologie wykorzystuje się w sprzętach z różnych półek cenowych. Przykładowo, model EB-S05, Epson kupisz za około 1500 zł, ale już P554U marki NEC – za ponad 6000 zł. Warto zauważyć, że w droższych modelach często wykorzystuje się standard 3LCD, w przypadku którego trzy panele odpowiadają za przetwarzanie różnych kolorów.

Co wyróżnia poszczególne technologie? DLP gwarantuje subtelniejsze odcienie i lepszą płynność obrazu. Natomiast w przypadku technologii LCD kolory są ostrzejsze i bardziej nasycone, a kontrast – mocniejszy. Warto również pamiętać, że projektory DLP dają ciemniejszy obraz, w związku z czym przy projekcji pomieszczenie trzeba dokładniej zaciemnić.

projektor overmax

Jakie źródło światła w projektorze sprawdzi się do kina domowego?

W przypadku wyboru źródła światła odpowiedź również brzmi: to zależy. Możesz wybrać diody LED lub laser. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Diody LED są energooszczędne i przystępniejsze cenowo. Laser natomiast, choć zużywa więcej energii i więcej kosztuje, gwarantuje dłuższą żywotność sprzętu i lepszą jakość obrazu.

Jakie złącza powinien mieć projektor?

W nowoczesnych projektorach coraz częściej pojawia się możliwość bezprzewodowej łączności z urządzeniem źródłowym – za pośrednictwem Bluetooth lub wifi. Niemniej jednak warto zadbać również o odpowiedni zestaw wejść. Aby móc komfortowo oglądać filmy w wysokiej jakości, warto wybrać model z przynajmniej dwoma wejściami HDMI, gwarantującymi stabilny przesył. HDMI ML pozwoli ci z kolei na wyświetlanie ekranu kompatybilnego urządzenia mobilnego, co również bywa przydatne.

Głośniki – czy zwracać na nie uwagę?

Jeśli chcesz stworzyć najlepsze warunki do oglądania filmów, niezbędne będą dodatkowe głośniki wchodzące w skład kina domowego, w tym subwoofer i amplituner. Jakość głośników wbudowanych w projektor nie ma więc aż tak dużego znaczenia.

Jeśli zadbasz o wszystkie te aspekty, oglądanie filmów w domu nabierze nowego wymiaru!

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com