Rodzaje płynów do spryskiwaczy

Obecnie w wielu sklepach, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych, znaleźć można płyny do spryskiwaczy w różnych formach.

Klasyczny płyn do spryskiwaczy

Klasyczny płyn do spryskiwaczy jest niezwykle prosty w użyciu i to na niego decyduje się większość kierowców. W tym przypadku płyn należy wlać bezpośrednio do zbiornika i nie trzeba przejmować się rozcieńczaniem ani proporcjami.

zimowy płyn K2

Płyn do spryskiwaczy do rozcieńczania

Płyn do spryskiwaczy do rozcieńczenia zajmuje mniej miejsca niż ten klasyczny. Jak sama nazwa wskazuje, należy go rozcieńczyć w odpowiednich proporcjach z wodą, i to najczęściej z destylowaną, co zajmuje zdecydowanie więcej czasu i wymaga precyzyjnego odmierzania.

koncentrat do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy w tabletkach

Płyn do spryskiwaczy w tabletkach to ciekawa forma ciesząca się coraz większą popularnością. Tabletki są niewielkie, dlatego bez problemu można przewozić je w samochodzie, co może przydać się w awaryjnych sytuacjach na trasie. Jak użyć płynu do spryskiwaczy w tabletkach? Kapsułkę należy umieścić w zbiorniczku i zalać niewielką ilością wody, często odpowiednia jest ta kranowa. Następnie płyn do spryskiwaczy tworzy się sam i w kilka chwil można bez problemu umyć szyby.

płyn do spryskiwaczy w tabletkach

Jakie substancje znajdują się w płynie do spryskiwaczy?

Płyny do spryskiwaczy tworzone są na bazie wody. Oprócz niezbędnych składników odpowiadających za usuwanie brudu z szyb, zawierają dodatkowe substancje, które sprawiają, że płyny są skuteczniejsze i działają jeszcze lepiej. Często w składzie znaleźć można m.in. glicerynę, która gwarantuje dobry poślizg, a dodatkowo zapewnia wycieraczkom odpowiednie nawilżenie.

W składzie płynu znaleźć można także alkohol, który nie tylko chroni przed zamarzaniem, ale także pomaga usuwać wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Kolejne na liście są substancje zapachowe, które dodawane są nie tylko po to, by używanie płynu było przyjemniejsze, ale głównie, by zamaskować specyficzny zapachach alkoholu, który dla wielu jest drażniący i nieprzyjemny.

Czym różni się płyn do spryskiwaczy letni od tego zimowego?

Płyn do spryskiwaczy zimowy różni się od letniego tym, że posiada dodatek alkoholu, najczęściej mieszanki metylowego z etylowym, dzięki czemu nie zamarza, gdy temperatury spadają poniżej zera. Wiele osób zastanawia się, kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy letni na ten zimowy. Najlepiej jest zrobić to późną jesienią tak, aby nie zaskoczył cię pierwsze przymrozki. Jeśli natomiast chodzi o wymianę zimowego płynu do spryskiwaczy na letni, nie ma pośpiechu, gdyż tak naprawdę płyn zimowy mógłby być stosowany przez cały rok.

Czy dobrym wyborem są intensywnie pachnące płyny do spryskiwaczy?

Wiele osób wybierając płyn do spryskiwaczy, sugeruje się zapachem. Należy jednak pamiętać, że te pachnące zbyt intensywnie, nie wpływają pozytywnie na stan gumowych elementów. Na rynku dostępne są również bezzapachowe płyny do spryskiwaczy. Rozwiązanie to jednak nie jest również pozbawione wad, gdyż wówczas wyczuwalny jest charakterystyczny zapach alkoholu, szczególnie w przypadku zimowych płynów.

letni płyn do spryskiwaczy

Gdzie wlewa się płyn do spryskiwaczy i jak zrobić to bezpiecznie?

Płyn do spryskiwaczy wlewa się do specjalnego zbiornika, który najczęściej jest bardzo dobrze oznakowany i znajduje się bezpośrednio pod maską auta - znajduje się na nim charakterystyczna ikonka wskazująca na to, że to tam właśnie należy wlać płyn. Jeśli chodzi o ilość, jaką należy wlać, również jest to niezwykle prosta kwestia, gdyż tak naprawdę prawidłowa odpowiedź brzmi: wlej tak dużo, jak tylko się zmieści.

Jak rozpoznać dobry płyn do spryskiwaczy?

Niezależnie od tego, czy mowa o płynie zimowym do spryskiwaczy, czy tym letnim, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim dobrej jakości płyn do spryskiwaczy powinien usuwać różnego rodzaju zabrudzenia - zarówno ptasie odchody, sok z drzew jak i owady. Nie zawsze więc warto sugerować się jedynie ceną, gdyż może się okazać, że najtańszy płyn zawiedzie cię w najmniej oczekiwanym momencie. Co więcej, dobrej jakości płyn do spryskiwaczy powinien pozostawiać szybę idealnie czystą, bez smug – choć to też zależy od jakości wycieraczek, które należy regularnie wymieniać. Niezwykle ważną kwestią jest również jego wydajność. Może się okazać, że po przeliczeniu, płyn o początkowo wyższej cenie okaże się tańszy, gdyż starczy na zdecydowanie dłużej od jego tańszego odpowiednika.

Czy można ze sobą mieszać płyny do spryskiwaczy?

Wiele osób przed zmianą sezonu zastanawia się, czy można mieszać ze sobą płyn zimowy z letnim. Jak najbardziej nie ma przeciwwskazań, gdyż oba rodzaje płynów są niezwykle podobne do siebie pod względem składu i jedyną różnicą jest wspomniany już dodatek alkoholu w płynie zimowym. Mieszanie ich jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż pozostawienie zbiornika zupełnie pustego.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shuterstock.com