Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Podstawowym wyposażeniem w wielu domach coraz częściej stają się funkcjonalne sprzęty, które ułatwiają wykonywanie codziennych czynności, a także zapewniają domownikom komfort oraz bezpieczeństwo. Od popularnych zmywarek, zastępujących ręczne mycie naczyń, przez roboty kuchenne, dzięki którym można szybciej przygotować wybraną potrawę, po inteligentne systemy, które umożliwiają sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy alarmem w domu.

Obok tych popularnych urządzeń w każdym domu powinien znaleźć się również oczyszczacz powietrza. Chroni on domowników nie tylko przed szkodliwym działaniem substancji zawartych w smogu, ale również różnego rodzaju pyłkami powodującymi alergię. Urządzenie umożliwia także niwelację nieprzyjemnych zapachów z pomieszczenia. W głównej mierze ochrania również przed zarazkami i rozwojem chorób - szczególnie w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach, które stwarzają dobre warunki dla rozmnażania się wirusów i bakterii.

Ponadto sprzęt powoduje, że w pomieszczeniu, w którym jest używany, nie osadza się tyle kurzu. Dzięki temu proces odkurzania i ścierania kurzy odbywa się rzadziej. Oczyszczacz powietrza warto zatem kupić ze względu na:

  • Bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców
  • Czyste i świeże powietrze w domu
  • Skuteczne usunięcie z powietrza alergenów i lotnych związków organicznych
  • Mniejsze ryzyko zachorowań
  • Rzadszą konieczność odkurzania i ścierania kurzu

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Domowy oczyszczacz powietrza ma wbudowany wentylator, który wymusza obieg powietrza. Do sprzętu dostaje się zanieczyszczone powietrze, które jest filtrowane i oddawane do otoczenia. Niektóre modele posiadają także funkcję nawilżenia i jonizacji. Nawilżacz powietrza i oczyszczacz w jednym to doskonała opcja dla osób, które narzekają na suche i nieprzyjemne powietrze w domu. W dzisiejszych czasach kupujący mają ogromny wybór - popularne modele oczyszczaczy oferuje m.in. Sharp, Philips czy Xiaomi.

Jak dobrać oczyszczacz powietrza?

Ze względu na funkcjonalność oczyszczaczy powietrza, wyróżnia się ich 4 podstawowe typy:

  • Oczyszczacze dla alergików
  • Urządzenia antysmogowe
  • Sprzęt oczyszczający i nawilżający powietrze
  • Jonizatory powietrza

Można zatem wybierać ten, który odpowiada na konkretne potrzeby i oczekiwania użytkownika.   

Oczyszczacze powietrza dla alergików

Wśród objawów różnego rodzaju alergii można wyróżnić kaszel, astmę, zapalenie spojówek, katar, swędzenie skóry i ogólne osłabienie organizmu. Czynniki alergizujące mogą pojawić się wszędzie: w domu, w pracy, a nawet w szkole. Czasem jedynym rozwiązaniem w leczeniu alergii wziewnej jest ograniczenie kontaktu z czynnikami, które ją wywołują. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oczyszczacza powietrza, który jest przeznaczony specjalnie dla alergików. Usuwa alergeny i pyłki oraz skutecznie filtruje i dostarcza czyste powietrze. Wśród takich urządzeń można wyróżnić m.in. oczyszczacz Sharp KC-D50EUW z technologią Plasmacluster, która zwalcza unoszące się w powietrzu alergeny i drobnoustroje.

Oczyszczacz powietrza Toshiba 

Urządzenia antysmogowe

Szukając oczyszczaczy powietrza, które w głównej mierze będą zwalczać smog, warto postawić na urządzenia wyposażone w filtr z węglem aktywnym oraz filtr HEPA. Im wyższa klasa tych filtrów, tym czystsze powietrze. Przykładem takiego urządzenia jest oczyszczacz XIAOMI Air Purifier Pro, który nie tylko efektywnie oczyszcza powietrze, ale dodatkowo wyróżnia się designerskim wyglądem, cichą pracą oraz wygodnym użytkowaniem.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Pro

Oczyszczanie i nawilżanie powietrza

Dla wielu osób liczy się jakość i nawilżanie powietrza. Niska wilgotność może przyczynić się do występowania drażniącego kaszlu, wysuszenia skóry, podrażnienia spojówek, a nawet problemów ze snem czy oddychaniem. W tej kwestii warto wybrać urządzenia z funkcją nawilżania, jak np. oczyszczacz Sharp KC-D60EUW, w którym wydajność nawilżania wynosi 660 ml/h.

Oczyszczacz powietrza sharp

Jonizatory powietrza

Optymalna jonizacja powietrza neutralizuje alergeny, eliminuje mikroorganizmy powodujące wiele chorób, a także poprawia sen, koncentrację i samopoczucie. Oczyszczacz Duux Solair ma wbudowany nowoczesny jonizator. Co ważne Duux łączy wydajność ze stylowym, designem, który ma przypominać "Słoneczniki" Van Gogh'a!

Oczyszczacz powietrza

Jaki oczyszczacz powietrza w 2020 roku?

Wielu klientów szuka oczyszczacza powietrza, który jednocześnie pozostaje skuteczny, ale też jego zakup nie obciąży przesadnie domowego budżetu. W tej kategorii bardzo dobrym wyborem jest oczyszczacz Xiaomi Mi Air Purifier 3H. To nowoczesny i jednocześnie niedrogi sprzęt, który łączy w sobie kilka cech: funkcjonalność, design, łatwą obsługę i skuteczność. Jest bardzo kompaktowy, minimalistyczny, wzbogacony o czytelny wyświetlacz OLED.

Urządzenie jest wyposażone w tryb pracy automatycznej. Jego wyróżnikiem jest trzywarstwowy cylindryczny filtr 360°, dzięki któremu możliwe jest wciąganie powietrza z czterech stron. Pierwszą warstwą jest filtr wstępny, następnie HEPA klasy H11, a na końcu filtr z węglem aktywnym. Oczyszczacz XIAOMI łączy zatem wszystko to, czego można wymagać od takiego nowoczesnego urządzenia. Ten sprzęt potrafi połączyć się z internetem przez sieć Wi-Fi. Dzięki temu można sterować urządzeniem z aplikacji w telefonie.

Jego największymi plusami są duże możliwości, nowoczesna funkcja współpracy z telefonem, świetny stosunek ceny do jakości i atrakcyjny minimalistyczny wygląd.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi

Oczyszczacz Philips czy Sharp?

Ogromny wybór oczyszczaczy powietrza na rynku często utrudnia wybór tego jedynego urządzenia. Na jaką markę postawić? Jaki przedział cenowy będzie odpowiedni. Porównajmy ze sobą dwa modele od wiodących marek - Philips i Sharp. Wybrane oczyszczacze pochodzą z różnych półek cenowych, dzięki czemu możemy zobaczyć, czym właściwie różnią się sprzęty, które dzieli około 1000 zł różnicy.

Philips to prawdziwy elektroniczny gigant, którego urządzenia wszyscy dobrze znamy. Od telewizorów, przez suszarki i prostownice, aż po sprzęty specjalistyczne - Philips jest dobrze znany i ceniony przez klientów na całym świecie. Jednym z popularnych propozycji od Philipsa jest model AC1217/10. Czym wyróżnia się ten stosunkowo tani oczyszczacz powietrza?

  • Skuteczne działanie do 29 m/2
  • Ciche działanie także w nocy
  • Skuteczny filtr NanoProtect (brak filtra HEPA)
  • Specjalny tryb alergenowy
  • Wbudowane 4 czujniki

Oczyszczacz powietrza Philips

Sharp jest firmą znaną głównie z produkcji telewizorów i monitorów. W Polsce zdobyła uznanie klientów również dzięki oczyszczaczom powietrza, które nieustannie są udoskonalane. Nowoczesne technologie zastosowane w tych urządzeniach sprawiają, że sprzęt nie tylko oczyszcza powietrze, ale także nawilża je i jonizuje. Oczyszczacz Sharp KC-G50EUW charakteryzuje:

  • Filtr wstępny, węglowy i HEPA H13
  • Wbudowany nawilżacz
  • Cicha praca
  • Generator jonów
  • Wbudowane czujniki

Oczyszczacz powietrza Sharp

Wybierając sprzęt do oczyszczania powietrza, trzeba wziąć zatem pod uwagę zarówno funkcjonalność, jak i cenę oraz design urządzenia. Musicie dobrze się zastanowić, jaki budżet zamierzacie przeznaczyć na zakup sprzętu i na jakich funkcjach wam najbardziej zależy. Czy tryb alergenowy jest potrzebny? A może zależy wam przede wszystkim na jonizatorze? W niższej cenie dostępny jest Philips, jednak Sharp posiada więcej funkcji. Ten model Philipsa nie jest wyposażony również w jeden z najważniejszych filtrów - HEPA, jednak z pewnością trafi w gust osób, którym zależy na cichej pracy oczyszczacza.

Gdzie umieścić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz może skutecznie oczyścić powietrze w całym mieszkaniu, o ile ustawicie go w odpowiednim miejscu. Problematyczne dla każdego urządzenia mogą okazać się ogromne powierzchnie, długie korytarze i mieszkania, w których wszystkie pokoje są pozamykane.Producenci nie dają jednak gwarancji, że powietrze będzie swobodnie przemieszczać się między wszystkimi pokojami. Najlepiej wybierać jeden oczyszczacz do jednej zwartej przestrzeni jak np. kawalerka, sypialnia z garderobą czy salon z aneksem kuchennym. Oczyszczacze powietrza znakomicie sprawdzają się również w przestrzeni biurowej - w gabinecie czy sali konferencyjnej. Przy wyborze odpowiedniego oczyszczacza należy sprawdzić zalecenia producenta co do metrażu, na którym powinien być stosowany ten sprzęt.

Niezależnie od pomieszczenia, w którym zdecydujemy się umieścić oczyszczacz powietrza, najlepiej, żeby był on ustawiony przy oknie - wówczas sprawniej wychwyci zanieczyszczone powietrze.

Wybór specjalistycznych urządzeń do oczyszczania powietrza powinien być uwarunkowany indywidualnymi potrzebami użytkowników. Należy zwrócić uwagę na klasę filtracji, dodatkowe funkcje, a niekiedy również design czy cichą pracę. Jedno jest pewne - każdy oczyszczacz sprawi, że wdychane powietrze będzie świeższe i bezpieczniejsze dla domowników. Sprzęt przyczynia się to do polepszenia zdrowia, komfortu oraz samopoczucia osób, które przebywają w danym pomieszczeniu.

Wiecej artykułów o produktach do domu znajdziesz w naszym dziale Poradniki.

Zdjęcie okładkowe: źródło - Shutterstock.