Monitor gamingowy – czym różni się od biurowego? 

Każdy monitor pełni tę samą funkcję: ma wyświetlać obraz. Po prostu. Nie oznacza to jednak, że urządzenia te nie dzielą się na różne rodzaje. Modele dedykowane grom zdecydowanie wyróżniają się na tle standardowych, które można nazwać także biurowymi. Uruchamiając przede wszystkim arkusze Excela, zwraca się uwagę głównie na poziom jasności ekranu i jego przekątną – tak, by oczy nie bolały po kilku godzinach skakania między komórkami. Jeśli jednak czas spędzany przed komputerem to ciągłe bicie rekordów w najnowszych grach, równie istotne staje się nasycenie kolorów, ich kontrast, kąt widzenia i wiele innych parametrów. Monitor gamingowy jest więc (a w każdym razie powinien być) najlepszą możliwą wersją monitora. Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań odpowiedniego?
 

monitor do gier HP
 

Kształt ekranu 

Bez względu naw parametry sprzętu, najpierw zwraca się uwagę na ich wygląd i kształt. Jakie ma znaczenie? Zakrzywione monitory zmniejszają stopień odbijania się światła od ekranu, zwiększają pole widzenia i dają złudzenie otoczenia przez obraz, dzięki czemu użytkownik jeszcze mocniej przenosi się w świat gamingowej rozrywki. Można więc powiedzieć, że wybór ten związany jest przede wszystkim z przyjemnością czerpaną z gry.
 

Monitor HP
 

Przekątna ekranu monitora dla gracza 

Drugi parametr dotyczący wyglądu monitora – i zdecydowanie bardziej istotny. Wielkość jego przekątnej ma bowiem spore znaczenie pod względem zdrowia oczu. Im mniejszy ekran, tym bardziej wzmożona konieczność wytężania wzroku – wyświetlane na nim obiekty stają się analogicznie mniejsze. Monitor gamingowy z całą pewnością powinien mieć powyżej 20 cali, najlepiej z zakresu od 24 do 27''. Dokładna wartość uzależniona jest przede wszystkim od wygody samego gracza; część osób lepiej odnajduje się na nieco mniejszych ekranach, część nie stroni od tych, które przypominają już telewizor.
 

LG monitor
 

Odpowiednia matryca do gier 

Matryce monitorów występują w kilku rodzajach. Do najbardziej popularnych należą TN, IPS i VA. Czym się od siebie różnią i która będzie odpowiednia do monitora dla gracza?

  • TN (Twisted Nematic) 

Przy budowie tego rodzaju matrycy wykorzystano warstwę ciekłych kryształów między szklanymi płytkami. To jedno z najmniej kosztownych rozwiązań, co ma wpływ na jego jakość. Matryce TN nie gwarantują najwyższego poziomu odwzorowania kolorów i dobrych kątów widzenia, charakteryzują się jednak dość krótkim czasem reakcji (zmiany pikseli). Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla graczy, którzy cenią sobie doskonałą jakość obrazu i wysoki kontrast barw.

  • IPS (In Plane Switching) 

Na ten typ matrycy składają się ciekłe kryształy poruszające się równolegle do kierunku ekranu. Zapewnia to bardzo wysoki poziom odwzorowania kolorów, doskonałą jakość obrazu, wysoką jasność i szerokie kąty widzenia. Kłopotliwy może być natomiast dość długi czas reakcji, zwłaszcza w przypadku wyjątkowo dynamicznych gier wymagających wysokiej częstotliwości odświeżania (ilości zdjęć wyświetlanych w ciągu sekundy – im wyższa, tym płynniejszy staje się obraz).

  • VA (Vertival Alignment) 

Rodzaj matrycy, który wykorzystuje ciekłe kryształy ułożone pionowo i ukośnie względem powierzchni wyświetlacza. Taki układ gwarantuje wysoki kontrast barw, doskonały realizm kolorów i bardzo dobrą widoczność szczegółów. Czas reakcji może być zwiększony. Można powiedzieć, że matryce VA są wersją pośrednią TN i IPS.

Monitor dla gracza może być z powodzeniem wyposażony w każdą z tych matryc; wybór pomiędzy nimi uzależniony jest w największej mierze od osobistych preferencji. Warto więc zastanowić się, czy w wybieranych grach bardziej istotne będzie doskonałe odwzorowanie kolorów, czy szybki czas reakcji. Co w przypadku tego drugiego oznacza „szybki"? 4ms to wartość, która gwarantuje płynną grę bez nieprzyjemnego klatkowania obrazu; można nazwać ją standardową. Naprawdę szybkim czasem reakcji będzie 1ms.

A co w przypadku wspomnianej wcześniej częstotliwości odświeżania obrazu? Jaka wartość będzie warta uwagi? Minimalna, która zagwarantuje brak zrywania się obrazu, to 75 Hz. Naprawdę dobry będzie jednak monitor gamingowy 144hz.
 

Monitor HP 24f 2XN60AA, 23.8", IPS, 5 ms, 16:9, 1920x1080
 

Najlepsza rozdzielczość monitora gamingowego 

Kolejnym parametrem wyboru monitora do gier jest rozdzielczość ekranu. Oczywiście im większa, na tym lepszą jakość obrazu można liczyć; to zasada znana także z wyboru telewizora. Warto jednak mieć na uwadze, że rozdzielczość powinna zostać dostosowana do możliwości posiadanej karty graficznej. Zbyt wysoka może ją bowiem mocno obciążać, tym samym zmniejszając płynność gry. Minimum, które gwarantuje wysoką jakość i raczej nie sprawia problemów to opcja Full HD (1920 × 1080 pikseli) w parze z ekranem o przekątnej od 22 do 27 cali. Natomiast monitor gamingowy 4k to gwarancja absolutnie doskonałej jakości obrazu, wyjątkowo wyrazistych kolorów i najwyższej możliwej obecnie szczegółowości. Wiąże się jednak ze sporym obciążeniem dla karty graficznej, nie dla każdego sprzętu będzie więc odpowiednim wyborem.

Podsumowując, idealny monitor do gier będzie łączył w sobie odpowiedź na indywidualne preferencje użytkownika z wersją „naj” zdecydowanej większości parametrów. W przypadku przekątnej lepiej bowiem kierować się gustem i wygodą, z kolei przy poziomie częstotliwości odświeżania obrazu – jak najwyższą wartością. Zaplanuj swój budżet i sprawdź, jakie daje ci możliwości!

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock

 

BTS