Grill elektryczny a tradycyjny 

Tradycyjny grill bezsprzecznie stał się etykietą majówki i wakacyjnych wieczorów. Niewątpliwa zaleta – w postaci aromatycznych potraw, przygotowanych na węglowym urządzeniu – traci więc swój urok w momencie, gdy ciepła pora roku chyli się ku końcowi. Z tego też względu bardzo wiele osób decyduje się porzucić tradycyjnego grilla na rzecz elektrycznego.

 

Grill elektryczny TEFAL GC724D12

 

To właśnie on umożliwia całoroczne grillowanie, niezależnie od panującej pogody. Co więcej, urządzenie to dostępne jest także w pomniejszonej wersji, za pomocą której można przygotowywać pieczone potrawy w zaciszu domowej kuchni. W przeciwieństwie do tradycyjnej wersji nie trzeba rozpalać go przez kilkanaście minut. Niewątpliwą zaletą jest także brak dymu unoszącego się znad rusztu.

Jaki grill elektryczny wybrać? 

Kategoria grilli elektrycznych jest bardzo bogata i rozbudowana. Decydując się na zakup tego sprzętu AGD, warto dobrze przyjrzeć się różnicom między poszczególnymi urządzeniami. W dużej mierze skupiają się one na miejscu, w jakim dany grill może być użytkowany. Znaczenie ma również powierzchnia grillowania oraz funkcjonalność. 

 

Grill elektryczny grill elektryczny ELDOM GK150, 2000 W

 

Grill elektryczny z rusztem 

Grill elektryczny z rusztem najpopularniejsza kategoria urządzeń do grillowania w domu – przez wzgląd na proste wykonanie i niewielką cenę. Mechanizm sprzętu polega na tym, iż jest on zbudowany z grzałki, na której osadzony jest ruszt. To właśnie na niego wykłada się przygotowane produkty. Zaletą grilla z rusztem jest przede wszystkim duża powierzchnia. Wadą z kolei – trudność doczyszczenia grzałki, na którą podczas grillowania skapuje tłuszcz z potraw.

Grill elektryczny z płytą grzewczą 

W tym modelu grillowane potrawy są układane na płycie grzewczej, wyposażonej w nieprzywierającą powłokę – ceramiczną lub teflonową. Pod jej powierzchnią znajduje się grzałka o dużej mocy. W przeciwieństwie do urządzeń z rusztem wytapiany tłuszcz nie spływa do wnętrza, tylko jest odprowadzany wydrążonymi rynienkami do specjalnego zbiornika ociekowego. Dzięki temu sprzęt o wiele łatwiej doczyścić sprzęt. Ponadto istnieje możliwość zdjęcia zamontowanej płyty.

 

Grill elektryczny TEFAL Minute GC205012

 

Grill elektryczny raclette 

Grill domowy raclette jest wielofunkcyjny. Może przybierać okrągły lub prostokątny kształt, dzięki czemu można dostosować go do kuchennych przestrzeni. Urządzenie to jest zbudowane z dwóch partii. Pierwsza z nich wyposażona jest w kamienną płytę do grillowania produktów. Poniżej z kolei znajduje się miejsce na teflonowe minipatelnie, za pomocą których można roztapiać ser lub smażyć jajka.

Cała koncepcja użytkowania grilla raclette polega na tym, iż jest on ustawiany na środku stołu, wokół którego zasiadają goście. Każdy z nich zyskuje możliwość skomponowania własnej grillowanej zapiekanki na jednej z dołączonych patelni. Tak rozbudowane urządzenie to sposób na sprawne przyrządzenie kilku potraw za jednym razem. Dodatkowo grzałka nie ulega zabrudzeniu, bowiem sprzęt jest wyposażony w rynienki odprowadzające.

 

Grill CLATRONIC RG 3518 Raclette

 

Elektryczny grill domowy stołowy 

Popularnym urządzeniem, umożliwiającym całoroczne grillowanie w domu jest także kompaktowa wersja domowego grilla stołowego. Jego niewielki rozmiar sprawia, że można swobodnie stawiać go na blacie czy stole. Za pomocą tego sprzętu można w kilka chwil przygotować smaczne i aromatyczne potrawy.

Model ten bardzo często jest wyposażony w pokrywę, zmieniającą grill w elektryczny opiekacz do kanapek. Ponadto jego powierzchnia pokryta jest hartowanym szkłem, które doskonale chroni przed wysoką temperaturą i pryskającym tłuszczem.

 

Grill elektryczny TEFAL OptiGrill+ XL GC722D34

 

Funkcje grilla elektrycznego 

Choć wymiary i sposób grillowania mają nadrzędne znaczenie, decydując się na zakup elektrycznego grilla, warto dobrze przyjrzeć się funkcjom oferowanym przez producenta. Przede wszystkim należy sprawdzić, jaką moc ma wybrane urządzenie – im jest ona wyższa, tym krócej oczywiście trzeba będzie czekać na nagrzanie sprzętu. Moc kupowanego sprzętu powinna oscylować w granicach 1500-2200 W.

Jednym z priorytetów powinien być także… włącznik. Niestety w dalszym ciągu na rynku dostępne są modele, które nie posiadają tak podstawowej funkcji – włożenie wtyczki do gniazda oznacza ich uruchomienie. Najlepiej więc sprawdzić, czy wybrane urządzenie posiada specjalny przycisk, odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie. Ważnym elementem wyposażenia grilla jest także pokrywa.

 

Grill elektryczny ESPERANZA Pizzaiola EKG005, 750 W

 

Wśród podstawowych funkcji nie powinno zabraknąć również regulacji temperatury grillowania. Jest to szczególnie przydatne wtedy, gdy na ruszcie lub płycie pojawiają się różnorodne produkty, z których każdy wymaga innej temperatury do przyrządzenia.

Nowoczesne grille elektryczne 

Podstawowe wyposażenie to jednak nie wszystko. Obecnie rynek podbijają elektryczne grille, które posiadają wskaźniki poziomu wypieczenia, automatyczne programy grillowania (pozwalające kontrolować stopień wysmażenia produktów nawet pod pokrywą), jak również umożliwiają dokonanie pomiaru grubości mięsa. Płyta w nowoczesnym sprzęcie bardzo często bywa nachylona, aby na bieżąco odprowadzać wytapiany tłuszcz.

 

Grill elektryczny ZELMER ZPR2000

 

W niektórych modelach istnieje również możliwość wymiany płyt grzewczych, zamieniając klasyczny grill na opiekacz lub gofrownicę. Dzięki temu jedno urządzenie kuchenne staje się wielofunkcyjne.

Postaw na nowoczesne rozwiązania i kup grill, który posłuży przez lata, i będzie mógł być wykorzystywany kiedy tylko będziesz miał ochotę na przyrządzenie aromatycznych dań.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock