Wiertarka do domu – dopasowanie do potrzeb 

Jakie parametry są najważniejsze w wyborze wiertarki do użytku domowego? Dla jednych będzie to cena, inni spojrzą na moc, a dla kogoś innego najistotniejsze będą dodatkowe akcesoria. Pamiętaj, że najlepsza wiertarka do domu to taka, która poradzi sobie z wierceniem w różnych materiałach w domu. I nie chodzi przy tym o to, by był to najdroższy sprzęt. W domowym majsterkowaniu chodzi przede wszystkim o stałą gotowość do wykonywania pracy, radzenie sobie z przeróżnymi zadaniami i niezawodność. Na dalszy plan schodzi odporność na długotrwałe przeciążenia czy moc pozwalająca wiercić w żelbetonie.

 

Wiertarko-wkrętarka DEWALT DCD790D2-QW

 

Do czego ma służyć wiertarka i jak często będzie wykorzystywana? 

Podstawowe zadanie, jakie ma wiertarka do domu to wykonywanie otworów w materiałach. Dla osoby, która nie trudni się budownictwem lub wykonywaniem remontów, profesjonalny sprzęt okaże się zbędny. W domu bardziej przyda się urządzenie amatorskie lub półprofesjonalne. Zakup takich sprzętów nie wybiega poza domowy użytek, a jednocześnie umożliwia wykonywanie pracy skutecznie i komfortowo.

Jeżeli w planach jest sporadyczne wykonywanie otworów z jednoczesnym naprawianiem mebli bądź ich składaniem przyda się wiertarka akumulatorowa z udarem i opcją wkrętarki. Takie połączenie dwóch sprzętów będzie w domowych warunkach uniwersalnym rozwiązaniem. Dzięki niej majsterkowicz będzie w stanie dokonywać większości napraw w mieszkaniu i domu. Przy tym nie będzie ograniczony długością przewodu sieciowego, który niejednokrotnie komplikuje sprawę, gdy trzeba udać się w miejsce z dala od gniazdka.

 

Wkrętarka udarowa DEWALT

 

Charakterystyka poszczególnych modeli 

Podjęcie decyzji o wyborze wiertarki do domu może nie był łatwy, szczególnie, że możesz przebierać w kilku typach urządzeń. Poniżej znajdziesz ich szczegółową charakterystykę, wraz z zastosowaniem. To pomoże przybliżyć się do konkretnego modelu.

Wiertarka sieciowa bez udaru 

Urządzenie przydatne szczególnie dla tych, którzy wykonują drobne prace stacjonarnie. Jeśli chcesz wiercić w drewnie, metalu lub płytkach ściennych i podłogowych wiertarka sieciowa bez udaru będzie najlepszym wyborem. Może się ona też przydać do drążenia otworów w miękkich ścianach. Pamiętaj jednak, że nie sprawdzi się za bardzo do wiercenia w betonie, bo ten najczęściej wymaga właśnie udaru. Jest też stworzona do wykonywania otworów o średnicach do 20 mm.

 

MAKITA WKRĘTARKA SIECIOWA

 

Do wyboru urządzenia sieciowego pozbawionego uderzenia mechanicznego skłania również cena. To jedne z najtańszych produktów do wiercenia, jakie możesz znaleźć na rynku. Nie musisz się też martwić o jej zasilanie, bo po podłączeniu do źródła prądu jest zawsze gotowa do pracy. Jeżeli więc swoje drobne zadania domowe wykonujesz przy stole do majsterkowania, wiertarka sieciowa bez udaru będzie dobrym wyborem.

Wiertarka sieciowa udarowa 

Wariant z udarem przekonuje szczególnie tych, którzy potrzebują bardzo uniwersalnego urządzenia. Mogą wykonywać nim precyzyjne prace podczas nawiercania elementów metalowych, drewnianych lub tworzyw sztucznych. Jednak głównym przeznaczeniem takiego urządzenia są twarde materiały, takie jak beton zbrojony. To właśnie w takich chwilach wiertarka udarowa sieciowa może zapewnić najlepszy efekt.

 

STANLEY WIERTARKA UDAROWA

 

 Poza tym prace wymagające udaru i większej siły urządzenia trwają dłuższy czas. Wiertarka sieciowa pomoże wykonać je od początku do końca, bez konieczności zamartwiania się o stan naładowania akumulatorów. Pamiętaj, że udar pochłania sporo energii, więc ta zmagazynowana w baterii szybko się wyczerpie.

Akumulatorowa wiertarka bez udaru 

Ten typ narzędzi do majsterkowania będzie najlepszy do prostych napraw. Skierowany do osób, które cenią sobie mobilność, ale nie wykonują przy tym bardzo wymagających prac. Wiertarka akumulatorowa bez udaru służy najczęściej do robienia otworów w meblach, nawiercania desek, a także elementów z plastiku czy metalu. Zazwyczaj nie zabiera zbyt wiele miejsca, jest wiec polecana osobom, które nie mogą pozwolić sobie na posiadanie sporej przestrzeni do majsterkowania.

 

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa MAKITA

 

Poza tym opisywany typ wiertarek przyda się monterom. Poradzi sobie świetnie z wkręcaniem wkrętów i realizacją drobnych prac remontowych w domu. Wiertarka akumulatorowa bez udaru zwykle cechuje się obecnością dwóch biegów i płynnej regulacji obrotów.

Akumulatorowa wiertarka z udarem 

Sprzęt tego rodzaju przeznaczony jest dla profesjonalistów lub tych, którzy chcą mieć wszystko w jednym. Dlaczego? Opisywana wiertarka jest mobilna, często posiada spora moc, daje radę podczas drobnych napraw i remontów, ale też poradzi sobie z wierceniem w kamieniu i betonie. To wszystko sprawia, że grono odbiorców zawęża się przede wszystkim do osób wymagających uniwersalnego i bardzo mocnego urządzenia.

 

Wiertarko-wkrętarka udarowa STANLEY

 

Pamiętaj o tym, że wiertarka akumulatorowa z udarem wymaga sporego zapasu energii. Dlatego celuj w urządzenia pracujące na napięciu 14.4 V, a najlepiej 18 V. Poza tym ważna jest też pojemność akumulatorów. 2.0 Ah to absolutne minimum. Do wymagających i długotrwałych prac wyposaż się w dwie baterię, by nagle w kluczowym momencie nie zabrakło ci prądu.

Podsumowując 

Tak więc, jaka wiertarka do domu będzie najlepsza? Odpowiedź nie jest prosta i zależna od osobistych wymagań, częstotliwości użytkowania, wykonywanych prac i budżetu. Do uniwersalnych prac domowych ciekawym rozwiązaniem będzie wiertarka akumulatorowa z funkcją wkrętarki. Zapewni odpowiednie podejście bez względu na miejsce pracy. Urządzenia udarowe pozwolą na wykonywanie otworów w twardych materiałach, takich jak cegła czy beton. Świetnie nadają się też do skuwania płytek czy posadzki. Natomiast wersje bezudarowe sprawdzą się w precyzyjnych pracach, podczas których majsterkowicz wykonuje otwory w drewnie, metalu i tworzywie sztucznym. Skutecznie też radzą sobie z mieszaniem farb.

Wybór wiertarki warto przemyśleć, dlatego przyjrzyj się kilku modelom i wybierz ten, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock