Rozmiar - jakie mamy potrzeby i jaką przestrzenią dysponujemy?

Pierwszym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać wybierając lodówkę jest ilość miejsca w kuchni jakim dysponujemy. Przestrzeń jest sprawą kluczową, szczególnie, że ścian nie da się dowolnie poszerzyć, wydłużyć ani podnieść. Trzeba więc te lodówkową przestrzeń dokładnie wymierzyć. Lodówka teoretycznie nie powinna stać tuż obok piekarnika ani zlewu. Piszę teoretycznie, bo nie tylko widziałam projekty lodówki obok piekarnika, ale też widziałam kuchnie tak małe, że wszystko mieściło się tuż obok siebie. W idealnym kuchennym świecie obok lodówki powinien być blat roboczy na który można wyłożyć zakupy przed włożeniem do lodówki i na którym można postawić to, co z tej lodówki wyjmujemy.

Kiedy zdecydujemy jakiej szerokości sprzęt zmieści się w naszej kuchnie musimy zastanowić się nad jego wysokością. Im wyższa lodówka tym więcej zmieści. Im wyższa lodówka, tym trudniej sięgnąć do najwyższych półek. Warto o tym pamiętać, szczególnie że niektórzy lodówkę stawiają na delikatnym podwyższeniu, a sami są wzrostu dość średniego. Bardzo zachęcam do dokładnego zmierzenia tego - czasem sięganie na najwyższą półkę może okazać się zupełnie karkołomnym wyczynem.

 

Lodówka z zamrażarką?

Wybierając lodówkę musimy zdecydować czy kupujemy chłodziarkę (czyli samą lodówkę) czy chłodziarko-zamrażarkę. Na pewno zauważymy różne typy zamrażarek będących częścią lodówki - takie, które otwieramy bezpośrednio z zewnątrz i takie do których mamy dostęp od środka. Zamrażarka dla niektórych jest sprzętem zbędnym - trzymają w niej w zasadzie lód, lody i czasem alkohol. Inni nie wyobrażają sobie życia bez zamrażarki, ponieważ kierując się zasadą no-waste starają się mrozić wszystko, czego nie są w stanie od razu zjeść. Takie osoby potrzebują nie tylko sporej zamrażarki, ale też łatwego do niej dostępu. Otwieranie z zewnątrz wydaje się wtedy praktyczniejszym wyborem. Nie ma potrzeby otwierania całej lodówki po to, żeby codziennie wyciągać to zamrożone klopsiki to sosik na czarną godzinę to zamrożone pieczywo.

Lodówka INDESIT LR6 S1 S, 196 l, klasa A+, srebrny - Indesit
Lodówka INDESIT LR6 S1 S, 196 l, klasa A+, srebrny 

 

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?

Lodówki wolnostojące się zwykle nieco większe od tych do zabudowy - niby to tylko kilka centymetrów, ale jednak. Lodówka do zabudowy ma ten atut, że nie widać jej w zabudowie. Pozwala stworzyć efekt jednolitej przestrzeni. Z drugiej strony, niektóre lodówki wolnostojące są ikonami designu i wyglądają jak małe dzieła sztuki. Zwykle, w małych przestrzeniach lepiej wygląda zabudowana lodówka dająca efekt jednolitej ściany. Jeśli mamy miejsce i lubimy piękne rzeczy możemy poszaleć i kupić lodówkę w ulubionym kolorze.

Ostatnio widziałam też specjalne naklejki na lodówki - można więc mebel ozdobić fototapetą w ulubiony wzór. Poza nieco kiczowatymi komiksami można zaprojektować motyw graficzny, który pasuje do całego mieszkania.

Lodówka do zabudowy SHARP SJ-L2300E00X, A++ - Sharp

Lodówka do zabudowy SHARP SJ-L2300E00X, A++ 

 

Lodówka side by side?

Kultowa lodówka z amerykańskich filmów. Po prawej lodówka z półkami i głębokimi szufladami, po lewej spora zamrażarka z obowiązkową kostkarką i kruszarką do lodu. Kto nie zna lodówki side to side? Jest to duża rzecz - naprawdę zajmuje sporo miejsca. Jest bardzo praktyczna dla rodziny, która lubi robić zakupy raz w tygodniu. Zamrażarka jest większa niż w zwykłych lodówkach, ale nie tak duża jak mogłoby się wydawać (wszystko przez tę cudowną kostkarkę do lodu). Jest, oczywiście, opcja kupienia lodówki side to side bez tej kostkarki i tym samym powiększenia zamrażarki, ale umówmy się - ten lód wylatujący prosto do szklanki jest jednym z powodów dla których w ogóle rozważamy zakup takiego sprzętu.

Lodówki side to side nowej generacji mają nawet wbudowany telewizor lub tablet, zapamiętują listy zakupów, informują o produktach, które akurat się skończyły, można na nich zapisać wiadomość dla rodzin - trochę jak w domu Jetsonów. Dobrze wyglądają w dużych i wysokich przestrzeniach, chociaż widziałam mieszkanie w którym taka lodówka była głównym meblem w salonie (bez aneksu).


Lodówka SIDE BY SIDE LG GSX961NSAZ, 405 l, klasa A++, srebrny 

 

Kochasz wino? Zainwestuj w lodówkę!

Lodówka na wino u niektórych wywołuje pomruki radości, a u innych odgłosy niedowierzania. Ludzie którzy kochają wino i mają miejsce na niewielki mebel powinni zainwestować w lodówkę do wina. Bardzo przyjemne jest otwieranie idealnie schłodzonych butelek bez potrzeby pamiętania o włożeniu ich do zwykłej lodówki w odpowiednim momencie. Zbytek? Dla tych, którzy wino piją rzadko z pewnością tak. Dla tych, którzy są koneserami - konieczność.


Lodówka na wino CAMRY CR 8068, A, 33 l