Hulajnoga elektryczna dla dzieci — jak działa i czy jest bezpieczna? 

Hulajnoga to popularny i ekologiczny środek transportu, z którego coraz chętniej korzystają wszyscy bez względu na wiek. To idealna alternatywa dla np. roweru - zapewnia świetną zabawę, jest szybka i  można ją złożyć, więc nie zajmuje dużo miejsca.

Wyposażenie tradycyjnej hulajnogi w silnik elektryczny znacznie podniosło komfort jej użytkowania. Aby poruszać się takim jednośladowym pojazdem, nie ma potrzeby odpychania się nogami od podłoża. Wystarczy uruchomić hulajnogę, a następnie trzymając obie stopy na podeście i dłonie na kierownicy udać się w wybranym kierunku. W zależności od mocy silnika i pojemności akumulatora hulajnoga może poruszać się z różną prędkością i na określoną odległość.

 

Spokey, Hulajnoga elektryczna, Atira-Set

 

Hulajnoga elektryczna dla dziecka jest bezpieczna pod warunkiem właściwego dopasowania modelu do wieku, wzrostu, wagi i umiejętności użytkownika. Tak samo, jak w przypadku jazdy na rowerze dziecko powinno mieć założony kask i najlepiej też ochraniacze na kolana oraz łokcie. Hulajnogą elektryczną można jeździć po chodnikach i ścieżkach rowerowych. Jeśli moc silnika nie przekracza 250W, nie trzeba rejestrować pojazdu, jednak modele przeznaczone dla dzieci są zazwyczaj słabsze, tak aby nie osiągały zbyt dużej prędkości.

 

Berger, Hulajnoga, XS-03, 86x16x34 cm

 

Jak wybrać hulajnogę elektryczną dla dziecka? 

Jak wybrać właściwy model, który sprawi radość dziecku, a także zapewni mu wygodę i bezpieczeństwo? Przeglądając oferty, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

  • Wielkość hulajnogi elektrycznej dla dziecka musi być dobrana do jego wzrostu. Kierownica powinna sięgać poziomu klatki piersiowej, tak aby dziecko mogło zachować wyprostowaną sylwetkę. Wiele modeli posiada regulowaną kierownicę, więc jej wysokość można dopasować do wzrostu użytkownika. Ta praktyczna funkcja sprawia, że hulajnoga rośnie wraz z dzieckiem.
  • Średnica kółek wpływa na komfort jazdy. Im koła są większe, tym lepiej poradzą sobie na nierównych powierzchniach.
  • Ciężar hulajnogi elektrycznej dla dziecka nie powinien być za duży. Modele o wadze kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu kilogramów będą kłopotliwe do podnoszenia. Idealnie sprawdzą się lekkie hulajnogi ważące ok. 10 kg.
  • Prędkość, jaką może osiągać hulajnoga elektryczna to nawet około 80 km/h. Jednak pojazdy o wysokiej mocy silnika polecane są dla starszych użytkowników powyżej 16 roku życia. Ze względów bezpieczeństwa młodszym dzieciom wystarczy hulajnoga, która nie rozpędzi się do ponad 20-30 km/h.
  • Maksymalny zasięg dziecięcej hulajnogi elektrycznej wynosi zazwyczaj około 10-15 kilometrów. Warto zdecydować się na pojazd o większym zasięgu, jeśli dziecko będzie traktowało go jako codzienny środek transportu. W takiej sytuacji znaczenie ma również pojemność i szybkość ładowania akumulatora. Są to parametry, które bardzo się różnią w poszczególnych modelach. W tańszych hulajnogach pełna bateria umożliwi godzinną jazdę, tymczasem jej ponowne naładowanie może zająć nawet kilkanaście godzin.

Wygląd to oprócz właściwości technicznych bardzo istotna cecha hulajnogi elektrycznej — szczególnie z perspektywy dziecka. W miarę możliwości dobrze, jeśli przyszły właściciel lub właścicielka samodzielnie wybierze kolor i wzór. Jeśli jednak hulajnoga ma być prezentem, to trzeba sugerować się gustem i upodobaniami dziecka.

 

Razor, Hulajnoga elektryczna, E100 Power Core, czerwony

 

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna dla dzieci? 

Rozpiętość cenowa w przypadku elektrycznego wariantu hulajnogi jest dosyć spora. Kwota zależy przede wszystkim od jakości użytych do jej produkcji materiałów, mocy silnika i pojemności akumulatora oraz renomy producenta. Ceny zaczynają się już od około 500 zł, dzięki czemu istnieje możliwość kupienia hulajnogi elektrycznej, dysponując nawet mniejszym budżetem. Najbardziej zaawansowane technologicznie modele kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jaka hulajnoga elektryczna dla dziecka jest godna polecenia w różnych przedziałach cenowych?

 

Frugal, Hulajnoga elektryczna, Dynamic

 

Hulajnogi elektryczne poniżej 1000 zł 

  • Model Spokey ATIRA SET w zestawie z kaskiem dziecięcym umożliwia jazdę z prędkością do 12 km/h. Maksymalny zasięg wynosi 8-10 km. Niewielkie rozmiary oraz waga 8,5 kg sprawiają, że jest to dobry wybór dla najmłodszych pociech. Sprawdzi się więc jako pierwsza hulajnoga elektryczna dla dziecka w wieku 8 lat lub nieco starszego.
  • Hulajnoga XS-03 firmy Berger ma tylko trochę większą moc jak poprzednia propozycja, więc oferuje podobny zasięg i maksymalną prędkość. Ten model też waży nieco ponad 8 kg, więc nawet młodsze dzieci mogą na przykład same wnieść hulajnogę po schodach.
  • Hulajnoga Razor E100 Power Core pozwala na 60 minut jazdy z prędkością do 17 km/h. Dla wygody i większego bezpieczeństwa dziecka aluminiowy podest pokryty jest antypoślizgową warstwą. Maksymalne obciążenie to tylko 54 kg z tego powodu hulajnogę warto rozważyć dla malucha poniżej 10 roku życia.

 

Razor, Hulajnoga elektryczna z siedziskiem, E100S Power Core, czerwony

 

Hulajnogi elektryczne 1000-2000 zł 

  • Hulajnoga Razor E-200 to model zaprojektowany specjalnie z myślą o dzieciach. Łańcuch napędzający silnik o mocy 200W został bezpiecznie osłonięty. Ponadto hulajnoga posiada ręczny hamulec tylni, antypoślizgowy podest oraz upłynniające jazdę pompowane koła 8”. W pełni naładowana pozwala na przemieszczanie się przez około 40 minut przy maksymalnej prędkości 19 km/h. Producent określa minimalny wiek użytkownika na 13 lat, ale spokojnie można kupić tę hulajnogę elektryczną dziecku 10-letniemu.
  • Hulajnoga Frugal Dynamic przeznaczona jest dla starszych dzieci i młodzieży. Wyposażona w pojemny akumulator i silnik o mocy 250W oferuje maksymalny zasięg 18 km, osiągając prędkość do 25 km/h. Ładowanie baterii do pełna trwa tylko 3 godziny, więc ten model to dobry wybór dla dziecka, które będzie często korzystało z hulajnogi.
  • Model E100S Power Core firmy Razor to ciekawa propozycja dla użytkowników już od 8 roku życia. Hulajnoga elektryczna z siedzeniem dla dzieci system zabezpieczający, polegający na tym, że silnik zostaje uruchomiony dopiero po odepchnięciu nogą. Z hulajnogi można korzystać w standardowy sposób, czyli na stojąco — wystarczy odkręcić siedzisko. Po całkowitym naładowaniu baterii ciągła jazda trwa około 60 minut z prędkością do 17 km/h.

 

Airwheel, Hulajnoga elektryczna, Z5S Strong, czarny

 

Hulajnogi elektryczne powyżej 2000 zł 

  • Grająca hulajnoga elektryczna Aucklando jest bardzo lekka i zwinna. Posiada głośnik, który bezprzewodowo łączy się ze smartfonem lub innym urządzeniem wyposażonym w Bluetooth. Kolejną zaletą tego modelu jest krótki czas ładowania — bateria będzie pełna po około 2-3 godzinach. Producent zaleca, aby użytkownik hulajnogi miał przynajmniej 130 cm wzrostu.
  • Hulajnoga Airweel Z5 Strong to nowoczesny model, który z racji większych rozmiarów będzie odpowiedniejszy dla nastolatków. Zastosowanie rozkładanych podestów umożliwia jazdę przodem do kierunku jazdy w wyprostowanej pozycji. Maksymalny zasięg po całkowitym naładowaniu baterii wynosi 20 km, a prędkość, jaką można uzyskać to 25 km/h.

Szeroki asortyment na rynku hulajnóg elektrycznych dla dzieci daje wiele opcji wyboru, ułatwiając dobór odpowiedniego modelu do wieku i potrzeb użytkownika.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock