Nie ma przypadku w tym, że to właśnie tego rodzaju sprzęt jest najbardziej obleganym w klubach fitness. W końcu bieganie jest najprostszą formą rekreacji, która nie wymaga od nas wielkiej siły, a w dodatku tempo i intensywność takiego wysiłku jesteśmy w stanie dostosować do naszych możliwości. O ile latem uprawianie sportu na świeżym powietrzu jest sprawą niezwykle przyjemną, to już zimą praktykują je głównie prawdziwi zapaleńcy. 

Bieganie na bieżni a bieganie w terenie 

Choć pogoda może nie zachęcać do wyjścia na zewnątrz, to wcale nie oznacza, że w chłodnych miesiącach jesteśmy skazani na kanapę. Powinniśmy mieć jednak świadomość, że bieganie na bieżni, a bieganie na otwartym terenie, to w praktyce dwie zupełnie różne rzeczy, choć przy zastosowaniu kilku zasad, mogą przynieść podobne rezultaty. 
 
Główną różnicą jest oczywiście ukształtowanie terenu. Podczas biegania po ulicy, lesie czy parku, nasze ciało musi radzić sobie z wieloma przeszkodami, a zatem taki rodzaj treningu będzie dla niego bardziej wymagający. Oznacza to, że pokonując taki sam dystans na bieżni, nie spalisz tylu kalorii, ile udałoby Ci się w terenie. Bieżnia w mniejszym stopniu angażuje także mięśnie dwugłowe, dlatego że taśma przesuwa się równo, a to sprawia, że nasze nogi poruszają się w inny sposób. 
 
Trening na maszynie ma jednak swoje zalety. Poza wspomnianą już wcześniej wygodą, pozwala nam również łatwiej łączyć trening kondycyjny z siłowym, bo nie tracimy czasu na dojazdy czy zmianę odzieży. Jest też świetnym sposobem na naukę biegu równym tempem, który sprawia sporo kłopotów mniej doświadczonym biegaczom. Ponadto żadne badania nie wskazują na to, by bieganie na bieżni w większym stopniu obciążało mięśnie i stawy, niż ten rodzaj aktywności w naturalnym środowisku. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bieżni? 

Bieżnie, jak w zasadzie każdy sprzęt do ćwiczeń, różnią się od siebie sposobem działania oraz konstrukcją. Na rynku spotkamy się z przynajmniej czterema rodzajami urządzeń. 

  • Bieżnie mechaniczne: inaczej zwane bieżniami manualnymi. Pas napędzany jest tutaj za pomocą siły naszych nóg, a nie przy użyciu silnika. Tego typu sprzęty należą do tańszych, ale jednocześnie mniej rozbudowanych funkcjonalnie i trudniejszych w użytkowaniu, szczególnie dla początkujących.  
  • Bieżnie elektryczne: w maszynach tego typu pas biegowy napędzany jest przez silnik elektryczny, co pozwala nam regulować ustawienia prędkości, intensywności, czy też nachylenia pasa. To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj sprzętu na rynku. 
  • Bieżnie antygrawitacyjne: spotykane raczej w klubach, niż w domach. Wszystko ze względu na swoją cenę, ponieważ tego typu urządzenia należą do najdroższych na rynku. Pozwala odciążyć nasz organizm, dzięki czemu jest on mniej podatny na kontuzje. Rozwiązanie doskonałe dla osób, wracających po urazach lub mających permanentne problemy zdrowotne. 
  • Bieżnie ciśnieniowe: podobnie jak w przypadku powyższego typu bieżni, trudno o taki sprzęt w domu. Specjalna kapsuła sprawa, że przy tej samej intensywności, możemy spalić znacznie więcej kalorii. Polecana zwłaszcza osobom, mającym problemy z wagą. 

Najpopularniejszymi bieżniami domowymi są oczywiście bieżnie elektryczne, ze względu na swoje zaawansowanie techniczne, ale jednocześnie przystępną cenę. Przy zakupie takiego urządzenia powinieneś skupić się na następujących parametrach: 

  • Moc silnika: w praktyce im większa, tym szybciej będziemy mogli biegać. Jeśli myślisz o czymś więcej, niż trucht, powinieneś wybierać te powyżej 1,5 KM. 
  • Nośność: dostosowujemy ją do wagi naszego ciała. Różnica w modelach waha się od 100 do nawet 200 kg. Zawsze dobieraj taką z nieco większym zapasem. 
  • Pas biegowy: bezpośrednie przełożenie na ten parametr ma nasz wzrost. Jeśli jesteś wyższą osobą, z dłuższymi nogami, wówczas zdecyduj się na dłuższy i szerszy model. Większość elektrycznych bieżni umożliwia również modyfikację kąta nachylenia, co pozwoli Ci na symulację biegu pod górę. Kąty wahają się w przedziele od 3 do 40 stopni. 
  • Prędkość: jest to informacja o tym, z jaką maksymalną prędkością będziemy mogli ćwiczyć. Najczęściej spotkamy się z prędkością od 5 do 20 km/h. 
  • Komputer: chodzi głównie o jego funkcje, takie jak pomiar pulsu, licznik dystansu, tempo biegu, prędkość, czas treningu czy ilość spalonych kalorii. Zazwyczaj będziemy mogli wybierać także z wielu dostępnych programów treningowych. 
  • Dodatkowe wyposażenie: nowoczesne bieżnie posiadają ekrany, gniazda słuchawkowe, moduł Bluetooth, dostęp do WiFi, urządzenie do masowania i wiele innych udogodnień. Ich dobór to oczywiście kwestia indywidualna. 

Jaką bieżnię wybrać? 

Na empik.com możesz znaleźć urządzenia o różnym stopniu zaawansowania, a także w różnych cenach. Oto kilka propozycji, które doskonale sprawdzą się zarówno na początku Twojej przygody z „domowym bieganiem”, jak i będą stanowić świetny fundament do kontynuacji bardziej zaawansowanych treningów. 

Urbogym V520/V520m/V520s 

To urządzenie wyposażone w energooszczędny silnik, który pozwala na dwukrotnie mniejsze zużycie prądu, niż konkurencyjne modele o zbliżonych parametrach. Bieżnia została wyposażona w silnik o mocy 1,5 KM, co pozwala na osiągniecie maksymalnej prędkości 15 km/h. Kąt nachylenia w przypadku tego sprzętu to maksymalnie 15%. 
 
Poza ciekawym wzornictwem i kolorystyką, jego atutem są również niewielkie rozmiary oraz możliwość złożenia, co na pewno jest świetną informacją dla tych, którzy nie posiadają wielkiej przestrzeni. System sześciopunktowej amortyzacji znacząco ogranicza ryzyko wystąpienia urazów. Ze względu na stosunkowo niską cenę ta bieżnia jest polecana początkującym lub średnio zaawansowanym biegaczom. 

Urbogym bieznie


Urbogym V660/V660MS 

Propozycja dla zaawansowanych użytkowników.  W porównaniu do poprzedniego modelu, mamy tu do czynienia z większą mocą silnika (2 KM), a dzięki nieco większym rozmiarom (161 x 129 x 75 cm), sprawdzi się doskonale wśród osób powyżej 180 cm wzrostu. W dodatku jest jeszcze bezpieczniejsza, bo posiada osiem elastometrów wbudowanych w konstrukcję. 
 
Najważniejszą cechą tego modelu jest jednak system Auto Incline. Dzięki niemu możesz, za pomocą jednego przycisku, wyregulować kąt nachylenia pasa do 15%. To duże udogodnienie, bo dzięki niemu nie musisz schodzić z bieżni podczas treningu. Wersja MS zawiera dodatkowo specjalny uchwyt do ćwiczenia mięśni brzucha i masażer.

Urbogym V660MS

 


Urbogym V620MS WiFi, Android 

Bieżnia została wyposażona w dotykowy tablet, a moduł WiFi umożliwia jej połączenie z Internetem. Wbudowany system Android pozwala na korzystanie z różnych aplikacji multimedialnych, a gniazda AUX czy USB pozwolą na oglądanie filmów czy też słuchanie muzyki. 
 
W tym modelu możemy też wybrać dostosowany dla siebie program treningowy. Moc maszyny – 2 KM – pozwoli nam osiągnąć maksymalną prędkość 16 km/h. Bieżnię można też bardzo łatwo złożyć – zapewnia to teleskopowy system, wyposażony w gazowy siłownik. 

Urbogym V620MS

Głodny sportowych wrażeń? Sprawdź nasze artykuje w dziale Biegam na Empik Pasje!