Do ich wykonania przygotuj:

- włóczkę w różnych kolorach (dostępna również w salonach empik)

- czarne kropki samoprzylepne (opcjonalnie)

- drucik

- małe kombinerki i nożyczki

- mocny klej lub pistolet do klejenia na gorąco

- kawałki kartonu, papier lub bibuła

 

Przed przystąpieniem do modelowania, warto sprawdzić jak wygląda upierzenie danego gatunku i dopasować właściwe kolory. Wybrałam gila i wróbla, bo akurat miałam pod ręką włóczkę w podobnych odcieniach. Kolorowe nitki owinęłam wokół sztywnego kartonu o długości około 13 cm. Główka gila jest czarna, brzuszek czerwony, a piórka to melanż bieli i szarości. Na brzuszek przeznaczyłam większą ilość włóczki, by prezentował się okazalej.

Owiniętą włóczkę zawiązałam na jednym wierzchołku, a dół przecięłam nożyczkami. W ten sposób powstała baza typowego chwostu. Na samym dole znalazł się brzuch, a na nim rozłożyłam czarną włóczkę, która stworzy łepek i tułów widoczny od góry. Najpierw czerwoną włóczkę owinęłam wokół czarnej i związałam (ale nie za mocno), a następnie zrobiłam supeł na czarnej. Na tak przygotowanym splocie pojawiły się szare pióra i papierowe wypełnienie w kształcie spłaszczonego owalu.

Teraz należy wszystkie warstwy owinąć wokół środka, delikatnie wymodelować by upodobnić je maksymalnie do ptasiego korpusu i związać sznurkiem przy ogonie.

Można też przystrzyc ogonek, by bardziej przypominał prawdziwy. Mojemu modelowi spłaszczyłam kuper od spodu.

Nóżki zagięłam z druciku, który następnie owinęłam włóczką i gdzieniegdzie podkleiłam, żeby się nie rozplątywał. Przy kształtowaniu czterech pazurków pomagałam sobie kombinerkami, które ułatwiają cięcie i ściskanie. Gotowe nóżki włożyłam między pióra, gdzie uprzednio wycisnęłam kapkę kleju.

Na koniec dopasowałam papierowe dzioby (najłatwiej owinąć kawałek papieru wokół zaostrzonej części ołówka) i nakleiłam wypukłe, czarne kropki udające oczy. W rezultacie pojawił się jeszcze wróbelek, którego wykonałam analogicznie do poprzednika, ale oczywiście w innych kolorach.

Wróbel z gilem całkiem dobrze się dogadują:

 Mnie również się nie boją i jedzą z ręki ;)

 

Możesz też skompletować letnią wersję ptaków na szczudłach. Sprawdź jak z koralików zrobić ptasie ozdoby do doniczek. Ich kolory z pewnością ocieplą domową atmosferę.