Materiały do przygotowania figur z papieru

Nie przepadam za ozdobami, które stawia się na stole czy biurku, ponieważ potrzebuję blatów do przechowywania moich akcesoriów do rysowania. Za to bardzo lubię wykonywać projekty DIY do powieszenia na ścianie, ponieważ nie trzeba ich stale przesuwać i szukać dla nich miejsca. Postanowiłam, że poszukam ramki na zdjęcie, w której stworzę kompozycję z kwiatów. Ja wybrałam ramkę drewnianą, ponieważ pasuje do wystroju mojego wnętrza, ale można także wybrać białą ramkę na zdjęcia lub przemalować za pomocą farby akrylowej. Wybrałam także kawałków papieru do scrapbookingu z wiosennej kolekcji, ponieważ są wystarczająco sztywne do tego projektu oraz karteczki indeksujące, bo wycinanie z nich pręcików jest dużo szybsze. 

 

 

Wykonanie kwiatów

Aby kompozycja była spójna, wybrałam kolory przewodnie - róż, fiolet i żółty - oraz dwa rodzaje kwiatów - okrągłe oraz pnącza. Wprowadzenie elementów pionowych i wiszących nie tylko sprawia, że obraz ma w sobie więcej życia ale też lepszą kompozycję.

Zaczęłam od wykonania kwiatów, które mają być głównymi elementami, czyli okrągłych, przypominających kształtem gardenie. Wybrałam sobie fioletowy papier i na jego odwrotnej stronie narysowałam zarys płatków - kilku dużych, kilku średnich i kilku malutkich (tych ostatnich potrzeba najmniej). Można naszkicować jeden płatek z każdego rodzaju i użyć go jako szablonu do odrysowania kolejnych, ale moim zdaniem odręczne rysowanie i zróżnicowane kształty dadzą bardziej realistyczny efekt. Wszystkie płatki oczywiście wycięłam.

 

 

Papier, którego używałam jest dość śliski, dlatego umożliwił mi delikatne pocieniowanie brzegów płatków za pomocą brokatowych markerów z szeroką końcówką. Po zaznaczeniu nimi krawędzi miałam kilka sekund na roztarcie markera i pozostawienie jego delikatnej warstwy. Nie z każdym rodzajem papieru i mazaka ta sztuczka się uda dlatego zawsze warto wykonać sobie test na osobnym skrawku. Końcówki płatków rozcięłam, a następnie powstałe kawałeczki lekko nasunęłam na siebie i skleiłam, by płatek stał się przestrzenny. Szczególnie polecam tutaj użycie kleju na gorąco, ponieważ szybko zasycha, a z kolei zwykły klej do papieru nie zawsze radzi sobie ze sztywnym papierem. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać klej na gorąco, to polecam ten artykuł. 

 

 

Klej przydał mi się także do połączenia ze sobą płatków w jedną całość. Nim to jednak zrobiłam, zawinęłam pod spód brzegi płatków, by ich kształt był lepszy. Rolowanie było dużo łatwiejszy, gdy użyłam do tego markera jako szablonu. 

 

 

Duża ilość nachodzących na siebie płatków sprawiła, że kwiaty te wyglądają dość ciężko, dlatego dla równowagi postanowiłam dodać lekkie, wiszące pączki. Zaczęłam od Wycięcia różnej wielkości kółek i przecięcia ich na pół. Z każdego elementu zwinęłam tubkę i podkleiłam ją klejem na gorąco. 

 

 

Tubki przykleiłam do cienkiego paseczka papieru, który uprzednio zawinęłam w kształt sprężynki. Wykonałam dwa takie elementy - jeden z większym zagęszczeniem pączków, a drugi nieco dłuższy, z mniejszą ilością. To pomogło zrównoważyć kompozycję. Wszystko uzupełniłam pręcikami wyciętymi z karteczek indeksujących.