Co się przyda do zrobienia kolażu:

 podobrazia lub tablice malarskie

- farby akrylowe

- pasty i media strukturalne (np. marki liquitex dostępne w salonach empik)

- gąbki malarskie i szpatułki do nakładania farb

- gotowe, papierowe wycinanki (świetnie nadają się też wycinki z gazet)

- taśmy, sznurki 

- tusze w sprayu, mgiełki do papieru

 - szablony i stemple

   - klej, nożyczki, przybory do pisania (opcjonalnie)


Co to jest kolaż?

 Słowo 'kolaż' wywodzi się od francuskiego czasownika 'coller' (sklejać). Sama technika polega na tworzeniu kompozycji z różnych materiałów (papier, tkaniny, zdjęcia), które razem tworzą aluzyjne obrazy. Kolaż znany był już w starożytnych Chinach, natomiast w sztuce  nowożytnej na dobre zakorzenił się dzięki mistrzom surrealizmu i kubizmu - między innymi za sprawą Pablo Picasso. Nie musisz być profesjonalistą, by tworzyć kolaże. Jeśli lubisz gry słowem i obrazem, z pewnością wymyślisz coś niebanalnego.

 

Jak wykorzystać preparaty mixed-media do tworzenia kolaży

 Trend mixed mediowy zyskuje rzesze zwolenników, zasadza się bowiem na niczym nieograniczonej ekspresji. Wykorzystując techniki mieszane (mixed media) sięgasz po dowolne produkty, preparaty i tworzywa. Ważną rolę spełniają tu żele i pasty strukturalne, dzięki którym uzyskuje się rozmaite tekstury. Ja do stworzenia bazy użyłam gesso. To farba podkladowa, która dzięki zawartości gipsu zwiększa przyczepność do podłoża kolejnych warstw. Możesz zmieszać gesso z kolorowym akrylem, a do rozprowadzania używać szpatułek, szpachelek, a nawet palców dłoni. Każde z tych narzędzi zostawi inny ślad.

By zrobić oryginalny kolaż wykorzystaj też inne media, np. żele szklące, czy dające efekt piasku. Pamiętaj, testujesz ich możliwości, dopóki farba lub preparat nie wyschną. Możesz je nakładać bezpośrednio na podobrazie lub budować z nich kolejne warstwy. W ten sposób powstaje wielowymiarowy, rozbudowany obraz.

Zostaw unikalny ślad dzięki szablonom i stemplom

Przygotowana w ten sposób baza stworzy oryginalne tło. Aby je urozmaicić użyj szablonów i stempli. Wzory szablonów odbijesz za pomocą farb lub past strukturalnych, do stemplowania przydadzą się tusze, na przykład w postaci nasączonych poduszek.

  Porwij się na fantastyczne kształty, stwórz kolaż z papieru

Tektura, papierowe ścinki czy gotowe wycinanki, to nieodzowny element pracy z kolażem. Twórz z nich abstrakcyjne kompozycje, łącz z pozoru wykluczające się elementy i zobacz co z tego wyniknie. Wkomponuj w plastyczne prace sznurki, tasiemki, dżety. Rób spirale, drabiny, geometryczne formy. Jeśli masz potrzebę dorysowania, zaznaczenia czegoś - zrób to. Do barwienia papieru użyj tuszy i mgiełek w sprayu - stworzą cieniowania i nadadzą głębi.

Kolaż  z gazet  - drukowana gra słów i obrazów

Teksty i ilustracje wycięte z gazet to super pomysł na kolaż, który przemówi za Ciebie. Nie musisz dosłownie ubierać myśli w słowa, utkaj z nich nić, która stworzy labirynt znaczeń i pobudzi wyobraźnię. Mozliwości tworzenia kolazy jest wiele. Mozesz zrobić go z prasowych wycinków, zdjęć, lub własnych, graficznych projektów. Wybierz swoją formę ekspresji i pochwal się wykonaniem.