Pamiętajmy, że lekcje zdalne wymagają dużo większego skupienia ze strony dziecka niż tradycyjne zajęcia w szkole. Chcąc dobrze zorganizować naukę w domu, powinniśmy pomyśleć o znalezieniu takiego miejsca w naszym domu, w którym uczniowi będzie wygodnie i przyjemnie.

 

Pokój przedszkolaka pełna oferta  mebli i akcesoriów  do pokoju ucznia

 

W miarę możliwości postarajmy się wybrać przestrzeń, w której będzie jak najmniej rozpraszaczy w postaci telewizora, lustra, czy ulubionych zabawek w zasięgu wzroku (zwłaszcza jeśli chodzi o najmłodsze dzieci). Wydzielona przestrzeń do nauki pozytywnie wpłynie na zaangażowanie dziecka, a rodzicom pozwoli na większą kontrolę wypełniania obowiązków szkolnych przez pociechę. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w widocznym miejscu tablicy korkowej, na której uczeń będzie mógł zamieszczać plany lekcji, notatki i przypomnienia o zadaniach do wykonania. Taki sposób organizacji uczy systematyczności i samodzielnego kontrolowania obowiązków.

 

Tablica korkowa  w drewnianej ramie 80x50 cm

 

Jak zorganizować biurko dziecka do nauki w domu?

Najważniejszym meblem w pokoju ucznia z punktu widzenia domowej nauki jest oczywiście biurko. To przy nim dziecko będzie spędzać najwięcej czasu podczas zdalnych lekcji i musi ono pomieścić wszystkie niezbędne elementy, takie jak:

  • laptop, monitor komputera lub tablet,
  • lampkę,
  • głośniki komputerowe,
  • książki, zeszyty,
  • przybory szkolne.

 

Biurko narożne Akord  77x85x124,5 cm

 

Ekran komputera lub tabletu oraz resztę niezbędnych komponentów ustawmy tak, by uczeń był w stanie swobodnie notować w zeszycie i korzystać z podręcznika lub ćwiczeń, jednocześnie widząc to, co pokazuje nauczyciel. Jeśli zajdzie potrzeba postawienia ekranu na innej wysokości, niż dotychczasowa (takiej, która sprawdzała się podczas grania w gry lub przeglądania stron internetowych), pomyślmy o zakupie podstawki pod monitor. Taki drobiazg znacznie ułatwi domową naukę i umożliwi dziecku utrzymanie poprawnej postawy.  

Dobrym pomysłem będzie również zakup organizera na biurko, dzięki któremu dziecko będzie uczyło się porządkowania zadań i przedmiotów związanych ze szkołą oraz oddzielanie ich od reszty.

 

Zestaw na biurko  z sorterem dokumentów

 

Szczególnie ważna jest również lampka na biurko. Nauka online oznacza ciągłą pracę przed monitorem komputera, a co za tym idzie, niebezpieczeństwo pogorszenia się wzroku dziecka. Zadbajmy o to, żeby źródło światła było ustawione pod takim kątem, by nie raziło dziecka i nie odbijało się od ekranu, uniemożliwiając odczytywanie treści.

 

Monitor PHILIPS TN1920x1080

 

Jak wybrać monitor do nauki?

Ekran komputera to niezwykle ważny sprzęt. To w niego uczeń wpatruje się przez większość dnia, zwłaszcza jeśli uczy się w domu. Współczesne panele mają szereg ciekawych funkcji i technologicznych właściwości, nie mówiąc już o proporcjach i rozmiarach. Jakie cechy powinien mieć dobry monitor dla ucznia i na co zwrócić uwagę przed zakupem? Oto kilka podpowiedzi:

  • upewnijmy się, że monitor ma opcję regulacji kąta nachylenia i wysokości,
  • najbardziej popularne są ekrany o rozdzielczości 16:9 i wielkości między 21 a 24 cali – takie proporcje wystarczą do codziennej pracy lub nauki,
  • dobrze sprawdzają się ekrany umożliwiające wyświetlanie treści w jakości full HD – to czyni korzystanie bardziej komfortowym,
  • warto zadbać, by monitor posiadał funkcje Flicker-free (eliminuje migotanie) oraz LowBlue (ogranicza emisję niebieskiego światła, które utrudnia czytanie) – to ważne ze zwględu na konieczność dbania o wzrok od najmlodszych lat,
  • do nauki w zupełności wystarczy matowa matryca TN, ale jeśli uczeń interesuje się fotografią lub montażem, możemy zdecydować się na zakup monitora z matrycą VA, która nieco lepiej radzi sobie z odwzorowaniem kolorów,
  • ciekawym rozwiązaniem jest zakrzywiony ekran – nie dość, że taki monitor wygląda estetycznie to na dodatek zwiększa pole widzenia i minimalizuje odbijanie się światła,
  • optymalna częstotliwość odświeżania w minitorze do codziennej to 60Hz.

Dobre krzesło do biurka dla dziecka to podstawa!

Szkolne ławki i krzesła nie należą do najwygodniejszych. Wykorzystajmy zatem naukę zdalną do zrekompensowania naszemu dziecku braku aktywnego uczestnictwa w życiu szkolnym funkcjonalnym siedziskiem. Jakie krzesło najlepiej sprawdzi się w pokoju ucznia? My polecamy fotele obrotowe. Są uniwersalne, komfortowe i bezpieczne dla kręgosłupa. Możliwość regulacji wysokości, głębokości i odchylenia siedziska gwarantują swobodę podczas trwania lekcji on-line. Dobrze dobrany mebel posłuży nie tylko w czasie nauki, ale także sprawdzi się podczas innych czynności wykonywanych przez dziecko przy biurku.

 

Krzesła do pokoju ucznia pełna oferta

 

Zachowanie poprawnej postawy zagwarantują również regulowany zagłówek i podłokietniki – to one sprawiają, że kilkugodzinne siedzenie na krześle w różnych pozycjach nie jest niezdrowe dla pleców oraz barków i zwiększają komfort pracy. Pamiętajmy, by ustawienia krzesła zmieniać wraz ze zmieniającymi się potrzebami ucznia. Inną postawę przybiera pisząc, a inaczej usadawia się podczas oglądania/słuchania. Pokażmy zatem dziecku, jak może regulować poszczególne elementy krzesła obrotowego i wytłumaczmy, które pozycje są właściwe i dlaczego.

 

Pokój ucznia szkoły podstawowej pełna oferta  mebli i akcesoriów  do pokoju ucznia

 

Sprzęt elektroniczny do nauki on-line

Laptop lub komputer stacjonarny z dostępem do internetu to podstawa nauczania zdalnego. Zwłaszcza jeśli nauczyciel tak opracował program nauki on-line, że część lekcji odbywa się w formie wykładu – tak, jak to miało miejsce przed koniecznością ustanowienia edukacji on-line.

 

Laptop HP  Pentium N4200

 

Zastanawiając się nad tym, jaki komputer wybrać dla dziecka, rozważmy, w jakim zakresie nasz uczeń będzie ze sprzętu korzystał. Laptop i komputer stacjonarny to dwa zupełnie różne urządzenia, które nie dość, że różnią się parametrami to jeszcze mogą posłużyć do różnych celów. Istotny jest również praktyczny aspekt mobliności sprzętu oraz ilości przestrzeni, jaką każdy z nich zajmie. Komputer stacjonarny postawimy na biurku lub pod nim i będziemy potrzebować do niego osobnego monitora i klawiatury. Taki zestaw zajmie sporo miejsca na stanowisku pracy, ale będzie miał zdecydowanie mocniejsze parametry. Laptop za to sprawdzi się w przypadku jeśli uczeń planuje przemieszczać się z komputerem pod pachą na zajęcia dodatkowe, wycieczki lub korzysta z komputera również w czasie wolnym i w pomieszczeniach innych niż te przeznaczone do nauki.

Jeśli sprzęt komputerowy (niezależnie czy laptop czy PC) ma służyć tylko do nauki, wystarczy gdy będzie miał następujące parametry:

  • twardy dysk SSD o pojemności 256/512 GB,
  • 4 GB pamięć RAM – taka ilość pamięci będzie optymalna i pozwoli na wygodne korzystanie z komputera, ale warto byśmy byli przygotowani na konieczność dokupienia pamięci na wypadek gdyby jednak okazało się, że jakieś edukacyjne aplikacje spowolnią pracę komputera,
  • procesor – do codziennych zadań i podstawowej aktywności wystarczy sprzęt z serii INTEL Core i3 lub Ryzen 3. W przypadku gdy okaże się, że jakiś program będzie bardziej wymagający, możemy zdecydować się 
  • karta graficzna – podobnie, jak w przypadku procesora, nie musimy sięgać po produkty najwyższej klasy i jakości, Postawmy na coś sprawdzonego i adekwatnego do potrzeb. Sprawdźcie karty graficzne GIGABYTE GeForce GT 710, nVidia GeForce GTX 1030 lub GIGABYTE Radeon RX 550 GV.

Ważne jest również to, by dziecko miało szansę zobaczyć wszystkie prezentacje, uczestniczyć w e-lekcjach i wykonywać zadane prace z należytym zaangażowaniem. Przydatne mogą się zatem okazać drobne sprzęty:

 

Głośniki komputerowe pełna oferta

 

Jeśli zastanawiacie się nad zakupem monitora do nauki, wybierzcie model, który zagwarantuje nie tylko dobrą jakość obrazu, ale też będzie wyposarzony w funkcje chroniące wzrok dziecka. Do takich funkcji należą między innymi:

  • Flicker-free – technologia minimalizująca miganie światła podczas wyświetlania obrazu,
  • LowBlue – ten tryb zmniejsza emisję szkodliwego promieniowania niebieskiego dzięki wykorzystaniu inteligentnego oprogramowania.

Rozdzielczość monitora dla ucznia nie musi być bardzo duża. Szukajcie ekranów 21-24 calowych, które wyświetlają obraz w jakości Full HD, dzięki czemu będą bardziej uniwersalne. Niech gwarantują też możliwość zmiany kąta nachylenia i wysokości. Według przepisów BHP wysokość górnej ramki minitora powinna znajdować się na poziomie oczu użytkownika.

Pamiętajmy, że komputer do nauki nie musi posiadać takich parametrów, jak sprzęt gamingowy, a co za tym idzie, będzie kosztował znacznie mniej. Zadbajmy o podstawowe funkcje i programy ułatwiające codzienną pracę nad realizacją obowiązku szkolnego. Chcąc zredukować ilość okablowania, pomyślmy nad zakupem routera WiFi lub wzmacniacza sygnału sieciowego. Szukając odpowiedniego monitora do pracy, zwracajmy uwagę, czy posiada on funkcję Auto Bright, która dostosowuje natężenie jasności wyświetlanych obrazów do oświetlenia otoczenia. Więcej informacji dotyczących wyboru sprzętu komputerowego i pozostałych akcesorów ułatwiających naukę w domu, znajdziecie w artykule „Jak wybrać komputer dla dziecka?”.

 

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi TP-LINK  RE200 AC750

 

Zajęcia ruchowe w domu

Oprócz matematyki i języka polskiego w szkole dzieci mają również zajęcia wychowania fizycznego, na których wykonują proste ćwiczenia ogólnorozwojowe lub zgłębiają tajniki różnych dyscyplin sportowych. Chcąc zapewnić naszemu dziecku właściwy rozwój w tym zakresie, zadbajmy o to, by w jego planie był czas na zajęcia ruchowe. WF w domu oznacza również konieczność wyposażenia ucznia w podstawowe sprzęty do ćwiczeń:

  • mata gimnastyczna,
  • piłka fitness,
  • lekkie hantle,
  • jeśli mamy nieco więcej miejsca: orbitrek lub rower stacjonarny.

 

Maty do ćwiczeń pełna oferta

 

oraz ubrania sportowe, takie jak:

  • bluza sportowa,
  • spodenki dresowe,
  • buty do ćwiczeń,
  • koszulki bawełniane.

 

Pokój licealisty pełna oferta  mebli i akcesoriów  do pokoju ucznia

 

Jeśli chcemy sprawić by nasz uczeń szybko zaaklimatyzował się w swoim miejscu do pracy i polubił naukę w domu, zaproponujmy mu wspólne wybieranie mebli i wyposażenia. Zapytajmy dziecko o jego preferencje i jak chce ozdobić biurko lub szafkę na przybory. Czynny udział w przygotowaniu domowej klasy to świetna zabawa i nauka odpowiedzialnego wybierania.

Jeśli szukacie więcej inspiracji dotyczących wyposażenia przestrzeni ucznia, przeczytajcie artykuł „Kącik plastyczny w pokoju dziecka – co przyda się małemu artyście?” lub zajrzyjcie na stronę „pokój ucznia”.