Samodzielne wymyślanie śmiesznych zabaw dla dzieci w domu to wyzwanie, w którym pomożemy wam podołać. Zastanówcie się, o jakich zabawach najczęściej opowiada wam wasza pociecha po powrocie ze szkoły lub weekendu spędzonego z rówieśnikami? Czy lubi zabawy narracyjne i odgrywanie ról? Czy może rośnie na mistrza układania puzzli na czas? Wykorzystajcie wiedzę na temat waszego dziecka do wymyślenia mu ciekawych zabaw domowych, którymi będzie mogło zająć się samo lub z waszym udziałem.

Zabawa w teatr

Jeśli wasze dziecko przepada za wcielaniem się w różne role, możecie zachęcić je by w ramach zabawy w domu, przygotowało dla was przedstawienie. Niech maluch ustawi scenografię, przygotuje dla siebie kostium i zastanowi się, o czym będzie opowiadała jego sztuka. Nawet jedynak będzie miał dużo radości z tego przedsięwzięcia.

Zabawę w domowy teatrzyk ułatwią rekwizyty:

 

Ecotoys, drewniany zestaw lekarza

Ecotoys, drewniany zestaw lekarza

 

Pamiętajcie, że tego typu aktywności mają na celu stymulację zmysłu obserwacyjnego dziecka i nawet najbardziej realistyczne zabawki nie zastąpią wyobraźni malucha. Gdy dziecko będzie już gotowe do zaprezentowania efektów swojej pracy, będziecie mogli zasiąść na widowni i oklaskiwać aktora lub aktorów za kreatywność i talent.

Gry i układanki

Dobrym pomysłem na zorganizowanie dzieciom wolnego czasu w domu, są wszelkiego rodzaju gry planszowe, układanki i łamigłówki. Te ostatnie mogą pochłonąć wasze pociechy na wiele godzin. Zwróćcie uwagę, by nie były zbyt trudne, bo dziecko łatwo może się zniechęcić i zaniechać prób rozwiązania zagadki.

Jeśli sami nie macie możliwości wzięcia udziału w zabawie, pomyślcie na przykład o puzzlach, które dziecko może samodzielnie układać. Do wyboru macie wiele rodzajów puzzli:

 

Trefl, Psi Patrol, puzzle Gotowi do akcji

Trefl, Psi Patrol, puzzle Gotowi do akcji

 

Ważne, by wybrane przez was układanki były adekwatne do wieku, możliwości i zainteresowań dziecka. Podobnie sprawa się z grami planszowymi. Jeśli chcecie by wasza pociecha zaangażowała się w zabawę i czerpała z niej przyjemność, postarajcie się znaleźć tytuł, który nie okaże się zbyt trudny do organia nawet przy waszym wsparciu.

Nauka przez zabawę

Zabawa z dziećmi w domu może polegać na utrwalaniu wiedzy zdobytej w szkole, ale w wersji na wesoło. Jeśli chcecie, żeby wasze dziecko w czasie wolnym przyswajało język obcy, możecie domową biblioteczkę dziecka wyposażyć w książki do nauki tego języka lub obcojęzyczne, ale o bardzo prostej fabule. Maluch sam będzie próbował czytać słowa i rozpoznawać przypisane im obrazki.

 

Świnka Peppa po angielsku

Peppa Pig Daddy and Me. Sticker Colouring Book

 

Starsze dzieci i nastolatki mogą próbować już samodzielnie czytać książki, które dobrze poznały w języku polskim. W tym wypadku doskonale sprawdzi się seria „Harry Potter”.

Gry dla dzieci również występują w formie edukacyjnej. Wszelkiego rodzaju quizy, tablice lub mapy doskonale sprawdzą się w przypadku młodszych i starszych dzieci, które są ciekawe świata i lubią samodzielnie odkrywać jego tajemnice. Jeśli wasza pociecha ma zacięcie naukowe, możecie sięgnąć również po bardziej skomplikowane zestawy dla małych naukowców. Podzielone są na działy prawie tak samo jak prawdziwym uniwersytecie:

 

Clementoni, zestaw edukacyjny Skamieniałości: Mamut

Clementoni, zestaw edukacyjny Skamieniałości: Mamut

 

Kreatywne zabawy dla dzieci

Jeśli rośnie wam w domu mały artysta, również możecie wykorzystać jego pasję do wymyślenia śmiesznej zabawy w domu. Zastanówcie się, co najchętniej wasz szkrab robi z kawałkiem kartki? Może uwielbia malowanie i rysowanie? Jeśli tak, to idealnym zajęciem będzie wspólne wybranie tematu pracy i poproszenie dziecka o stworzenie najpiękniejszego dzieła, przy użyciu wszystkich kredek, jakie ma w piórniku.

 

Monumi, zestaw kreatywny Kolorowanka Ramka Do Zawieszenia - Koty

Monumi, zestaw kreatywny Kolorowanka Ramka Do Zawieszenia - Koty

 

Jeśli zamiast rysowania fantazyjnych kształtów, wasze dziecko lubi je formować z masy plastycznej? Gotowe zestawy umożliwiają odtwarzanie wzorów z pudełka lub instrukcji, albo lepienie dowolnych. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia naszego malucha.

Dzieci, które mają już więcej wprawy w pracach plastycznych i nie straszne są im małe elementy, mogą zaciekawić się zestawami do robótek ręcznych. Przeplatanki, małe krosna, zestawy do wytwarzania własnych kosmetyków czy nawet koła garncarskie to odpowiedź na potrzeby rodziców bardzo kreatywnych i twórczych dzieci.

 

Icom, koło garncarskie Sztuka wyobraźni

Icom, koło garncarskie Sztuka wyobraźni

 

Czytanie zawsze w modzie

Po całym dniu harców i zabawy w domu, pozwólmy sobie i dziecku na odrobinę relaksu przy dobrej książce. Oferta wydawnicza skierowana do najmłodszych czytelników jest bardzo szeroka – od książeczek pomagających poznawać kształty i kolory głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym, po serie detektywistyczne dedykowane starszakom i uczniom podstawówki.

 

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) 

(okładka twarda)

 

Jeśli potrzebujecie inspiracji w doborze odpowiedniego tytułu, sprawdźcie jakie książki zostały nominowane w konkursie „Przecinek i Kropka”. Ważne, by książka, którą wspólnie wybierzecie była odpowiednia do wieku waszej pociechy. Jeśli wasze dzieci nie są największymi fanami czytania, sprawdźcie, jak możecie to zmienić, czytając artykuł „Jak zachęcić dziecko do czytania? Fakty i mity o wychowaniu mola książkowego”.

Więcej porad dotyczących książek, zabawek oraz mądrego wspierania rozwoju dziecka, znajdziecie na specjalnie przygotowanej stronie Czas w domu.