Wymiana żarówki w samochodzie – jak to zrobić?

Najważniejszą rolę w prawidłowym oświetlaniu drogi odgrywają żarówki przednich reflektorów. W przeważającej większości pojazdów osobowych spotykamy proste rozwiązanie oparte na reflektorach halogenowych, wyposażonych w żarówki samochodowe H7 lub H4. Te żarówki odpowiadają za światła mijania, czyli podstawowe oświetlenie pojazdu. Są narażone na zużycie, głównie ze względu na intensywność eksploatacji – w pojazdach, które nie posiadają świateł do jazdy dziennej, należy jeździć na światłach mijania nie tylko nocą, ale także w ciągu dnia.

Wymiana żarówki H7 w samochodzie

Jak wymienić żarówkę w samochodzie? Krok po kroku

  • Aby wymienić żarówkę w aucie, musimy najpierw uzyskać dostęp do reflektorów. Zwykle będzie on możliwy po uniesieniu maski auta, jednak istnieją także modele samochodów, gdzie do reflektorów możemy dostać się tylko poprzez nadkole.
  • Reflektor jest zwykle zabezpieczony osłoną wykonaną z tworzywa lub gumy. Po jej demontażu, musimy odłączyć wtyczkę z kablami, dostarczającymi żarówkom napięcie niezbędne do świecenia.
  • Następny krok to już wyjęcie samej żarówki, zazwyczaj zabezpieczonej specjalnym drucikiem, który musimy odpiąć.
  •  Trzymając zatem za metalową podstawę, umieszczamy żarówkę w reflektorze. Instalując nową żarówkę na miejsce starej pamiętajmy, by nie dotykać jej szkła dłońmi. Powstałe w ten sposób zabrudzenia mogą przełożyć się na krótszą żywotność i gorszą jakość świecenia. W przypadku żarówek halogenowych (12V) raczej nie popełnimy błędu w instalacji, gdyż ich podstawy są profilowane. Dzięki temu możliwe jest umieszczenie żarówki w gnieździe tylko w jeden, właściwy sposób.
  • Po montażu żarówki zabezpieczamy ją w taki sam sposób, w jaki zamocowana była poprzednia żarówka i zamykamy reflektor. Dopiero wówczas możemy sprawdzić efekt naszej pracy, uruchamiając światła pojazdu.
     

Wymiana żarówki H4 w samochodzie

Wymiana żarówki w aucie - problemy i ich przyczyny

Problem z utrudnionym dostępem do żarówek samochodowych (zwłaszcza żarówek reflektorów przednich) był domeną głównie aut produkowanych pod koniec lat 90. i w latach 00. To właśnie wtedy z fabryk wyjeżdżało wiele modeli, w których dla wymiany zwykłej żarówki konieczne było wymontowywanie podzespołów – odkręcanie reflektora, wyjmowanie akumulatora czy demontaż filtra. Co było powodem takiego stanu rzeczy? Producenci pojazdów tłumaczyli tak skomplikowany dostęp do reflektora i jego elementów eksploatacyjnych koniecznością zmieszczenia pod maską całego szeregu układów, które rzadko były stosowane w pojazdach starszych. W latach 00. standardem zaczął stawać się układ klimatyzacji, rozbudowywany był układ elektryczny pojazdu, na pokładach pojawiła także elektronika wymagająca szeregu czujników i ich okablowania.
 

Wymiana żarówki w samochodzie
 

Sceptycy powątpiewali w zapewnienia producentów samochodów. Ich zdaniem, ponadnormatywna komplikacja dostępu do reflektorów była związana z niczym innym jak… chęcią zarobienia na usługach serwisowych. Kierowcy nie będący w stanie samodzielnie wymienić żarówki, musieli ze swoim problemem przyjechać do warsztatu – zapłacić tam za nową żarówkę jak i usługę wymiany.

Taka sytuacja nie była jednak społecznie akceptowalna. Ze względów bezpieczeństwa samochody nie powinny jeździć po ulicach z niedziałającymi światłami, a ewentualna wymiana żarówki w aucie w momencie jej przepalenia powinna być maksymalnie prosta i możliwa do wykonania nawet na poboczu drogi. Dokładnie taką opinię wyraziła Europejska Komisja Gospodarcza ONZ. Na podstawie jej opinii producenci samochodów zostali zobowiązani do takiego konstruowania układu oświetlenia pojazdu, by dostęp do wszystkich żarówek był maksymalnie prosty i nie wymagał specjalistycznych narzędzi ani wizyty w specjalistycznym warsztacie. Zobowiązanie to przyjęto w 2011 r., zatem w modelach samochodów wprowadzanych na rynek później, zazwyczaj nie uświadczymy już problemów z wymianą żarówek. 
 

wymiana żarówki H7
 

Rodzaje żarówek samochodowych i popularne marki

Najczęściej spotykane w samochodach osobowych żarówki to typy H4 i H7, przy czym ten pierwszy rodzaj spotkamy już najczęściej tylko w starszych pojazdach. Najpopularniejsze marki żarówek samochodowych to m.in. Philips, OSRAM, Bosch czy HELLA. Ci producenci dostarczają swoje oświetlenie na pierwszy montaż do samochodów. Na rynku jest dostępnych również wiele innych marek, oferujących żarówki dobrej jakości.

Reflektory halogenowe to oczywiście niejedyny typ oświetlenia spotykany we współczesnych samochodach. W wielu pojazdach, szczególnie klasy średniej i wyższej, znajdziemy oświetlenie ksenonowe, oparte na zupełnie innej konstrukcji. W reflektorach ksenonowych nie znajdziemy żarówek samochodowych 12V, lecz żarniki ksenonowe. W odróżnieniu od tradycyjnych żarówek, gdzie żarnikiem jest profilowany drucik, w żarnikach ksenonowych obecna jest rurka wypełniona gazem (ksenonem). Ten typ oświetlenia jest chwalony za swoje parametry, ale także drogi w utrzymaniu. Choć żarniki ksenonowe świecą dłużej niż żarówki H4 czy H7, są też od nich o wiele droższe. W przypadku konieczności wymiany żarników, należy postępować podobnie jak przy wymianie żarówek tradycyjnych. Uprzednio warto jednak zapobiegawczo odłączyć akumulator pojazdu, gdyż instalacja ksenonowa może generować wysokie napięcie, niebezpieczne dla człowieka.
 

Wymiana żarówki w aucie
 

Innym, coraz częściej spotykanym w pojazdach typem oświetlenia są reflektory LED. Jest to bardzo wydajne rozwiązanie, oświetlające drogę najlepiej ze wszystkich powszechnie dostępnych technologii. Reflektory LED to szczelnie zamknięte konstrukcje, w których nie ma możliwości samodzielnej wymiany źródeł światła. Nie powinno być jednak takiej konieczności, gdyż producenci deklarują, że reflektory tego typu mają działać poprawnie przez cały okres eksploatacji samochodu. Jeżeli jednak zdarzy się awaria, pozostaje nam wymiana całego reflektora na nowy lub jego regeneracja (istnieją specjalizujące się w niej firmy).
 

Jak wymienić żarówkę w aucie
 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com