Jak wyczyścić złoto? Podstawowe zasady

Absolutną podstawą przy potrzebie wyczyszczenia złotej biżuterii jest określenie wysokości próby tego drogocennego metalu. Dowiedz się, czy twój pierścionek, obrączka, łańcuszek, zegarek bądź bransoletka została wykonana z czystego złota, czy z domieszką innego kruszcu. To o tyle istotne, iż inne materiały mogą wchodzić w niepożądaną reakcję chemiczną z poszczególnymi składnikami środków czystości. Jak wspomnieliśmy we wstępie, złota biżuteria, która ulega czernieniu, z pewnością ma sporo takowych domieszek, należy więc podchodzić do niej bardziej ostrożnie. Jakich podstawowych zasad należy się trzymać, by wyczyścić złoto nie tylko skutecznie, ale także w pełni bezpiecznie dla biżuterii?

 

Czyszczenie złota - pełna oferta

 

Jak bezpiecznie wyczyścić złoto – czego nie używać?

Jeśli wiesz, że twoja biżuteria została wykonana ze złota niskiej próby albo nie jesteś pewien, jaki jest dokładnie jej skład, unikaj używania metalu podczas jej czyszczenia (np. metalowych misek lub garnków do zanurzenia). Miej także na uwadze, że złoto jest stosunkowo miękkie, co oznacza, iż mocny nacisk na ten kruszec może spowodować jego wygięcie. Co więcej, biżuteria ze złota ulega zarysowaniu. Właśnie ze względu na tę podatność na uszkodzenia mechaniczne przy produkcji złotej biżuterii stosowane są domieszki innych metali mające podnieść jej wytrzymałość.

Pod względem prawidłowego czyszczenia, powyższe informacje oznaczają, że warto unikać ostro lub twardo zakończonych czyścików. Nie szoruj więc złotej biżuterii szczoteczką do zębów o twardym włosiu, szczotką do szorowania dywanów, metalowym druciakiem czy jakimkolwiek ostrzem. Unikaj także piłowania grubszych zabrudzeń gruboziarnistym papierem ściernym lub pilniczkiem do paznokci, mogą bowiem nie tylko zarysować, ale także zmatowić powierzchnię złota. Zatem: jak wyczyścić złoto? Czego używać?

Jak wyczyścić złoty łańcuszek specjalistycznymi środkami?

Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych produktów do czyszczenia metali, w tym konkretnie złota. Kosztują niewiele, są bardzo proste w użyciu i w pełni bezpieczne dla różnego rodzaju mieszanek złota z innymi kruszcami. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że podczas mycia twojej biżuterii cokolwiek pójdzie nie tak. Doskonałe środki do pielęgnacji ma w swojej ofercie między innymi marka Poliboy, np. płyn do czyszczenia złota i srebra Silber Gold Bad. Zaletą takich środków jest fakt, że nie tylko czyszczą metal w kilka minut (zwykle wystarczy zanurzyć w nich biżuterię i po chwili ją wyciągnąć), ale także nadają złotu pięknego połysku.

 

Płyn do czyszczenia złota i srebra POLIBOY Silber Gold Bad, 375 ml

 

Nieco więcej uwagi wymaga złota biżuteria z kamieniami szlachetnymi. W jej przypadku warto wyposażyć się w osobny produkt do pielęgnacji i ochrony tych drogocennych ozdób, diamenty oraz pozostałe kamienie wymagają bowiem innego podejścia niż metale. Godny uwagi jest mazak do czyszczenia biżuterii Connoisseurs Diamond Dazzle Stik, który można zabrać ze sobą wszędzie ze względu na kompaktowy rozmiar i bardzo łatwą obsługę. Wystarczy przecierać nim kamień oraz zostawić na nim na ok. 1 minutę płyn, którym nasączona jest końcówka pisaka, a ten zadba o wyczyszczenie biżuterii.

 

Mazak do czyszczenia biżuterii CONNOISSEURS Diamond Dazzle Stik

 

Jak wyczyścić złoty łańcuszek domowymi sposobami?

Oczywiście zdarzają się sytuacje, które wymagają szybszego rozwiązania, niż oczekiwanie aż zamówiony produkt dotrze do domu. Jeżeli chwilę przed ważnym wyjściem zauważyłeś, że twoja ulubiona biżuteria nie wygląda najlepiej, to koniecznie skorzystaj z naszych metod na to, jak wyczyścić złoty łańcuszek domowymi sposobami z wykorzystaniem tego, co najprawdopodobniej masz w mieszkaniu.

 

Kropelki do czyszczenia biżuterii CONNOISSEURS Dazzle Drops Advanced Jewellery Cleaner

 

Pierwszy sposób na łatwe czyszczenie biżuterii to wykorzystanie pasty wykonanej z mieszaniny wody i sody oczyszczonej albo proszku do pieczenia, w proporcjach około 3 łyżeczki sody na 1 łyżeczkę płynu. Tak przygotowaną pastę nałóż na biżuterię i pozostaw na około pół godziny, ewentualnie (bardzo ostrożnie!) wetrzyj przy pomocy szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Następnie spłucz preparat czystą wodą i wytrzyj miękką ściereczką z mikrofibry albo kawałkiem flaneli – ta druga opcja dodatkowo wypoleruje metal.

Kolejna metoda wykorzystuje równie popularny składnik dostępny niemal w każdej kuchni, czyli cytrynę. Przekrój owoc na pół i jedną jego połówką (lub mniejszym fragmentem o rozmiarze optymalnym dla danej biżuterii) pocieraj swój łańcuszek, pierścionek czy obrączkę. Obklejoną sokiem z cytryny biżuterię odstaw na kilka godzin, po czym spłucz czystą wodą i wytrzyj ściereczką z mikrofibry albo wypoleruj kawałkiem flaneli.

Możesz także spróbować roztworu z połowy szklanki octu i 2 łyżeczek sody oczyszczonej. W takiej mieszance wystarczy zanurzyć biżuterię na 2-3 godziny, po czym dokładnie ją opłukać i wytrzeć albo wypolerować dokładnie tak samo, jak opisaliśmy powyżej.

 

Preparat do czyszczenia złota i srebra WENKO Diamond Clean, 375 ml

 

Jak widzisz, niektóre sposoby wymagają odczekania kilku godzin aż zabrudzenie zostanie rozpuszczone, dlatego warto mieć pod ręką specjalistyczny środek, który rozprawi się z kłopotem w kilka minut.

Przetestuj także inne porady dostępne w Pasjach Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / Kwangmoozaa