Odpowiednie korzystanie z kuchenki mikrofalowej 

Zanim padnie odpowiedź na pytanie, jak czyścić mikrofalówkę, warto wspomnieć o sposobie jej eksploatacji. Nieprawidłowe użytkowanie może przyczynić się do powstawania trudno usuwalnych zabrudzeń. Aby tego uniknąć, należy regularnie myć jej wnętrze oraz obudowę – systematycznie przeprowadzany zabieg nie zajmie więcej niż 5 minut. Jeżeli jednak brud nagromadzi się przez długi czas, trzeba przygotować się na dłuższe czyszczenie.

Najlepiej więc przecierać urządzenie po każdym użyciu. Pozwoli to uniknąć tłustych plam i nieprzyjemnego zapachu, który może przechodzić na podgrzewane jedzenie. Do tego celu warto używać zwilżonej ściereczki – najlepiej z odrobiną płynu do naczyń. Aby nie musieć zmagać się z tłustymi plamami i resztkami jedzenia oblepiającymi ścianki mikrofali, każde jedzenie w trakcie podgrzewania powinno być przykryte.

Pod talerz z potrawą można także podstawić jeszcze jeden spodek, dzięki czemu uniknie się zabrudzeń talerza grzewczego w trakcie jego obrotów. Bardzo istotny jest też materiał, z jakiego wykonane są podgrzewane elementy. W mikrofali należy używać wyłącznie szkła, ceramiki oraz tworzywa sztucznego przeznaczonego do tych urządzeń. Pod żadnym pozorem nie wolno wkładać do mikrofali naczyń, wykonanych z metalu. Mogą one bowiem doprowadzić do wyładowań elektrycznych.

 

Kuchenka mikrofalowa SHARP R642INW

 

Jak wyczyścić mikrofalówkę? 

W przypadku niewielkich zabrudzeń czy regularnego przecierania do czyszczenia kuchenki mikrofalowej wystarczy wilgotna ściereczka zamoczona w płynie do naczyń. Jednak czasem zabrudzenia są trudne do zniwelowania. W takiej sytuacji można sięgnąć po specjalistyczne środki do czyszczenia mikrofalówek. Na stronie Empiku znajdziecie różnorodne oferty z tej kategorii.

Do mycia mikrofalówki nie należy używać szkodliwych i żrących substancji. Trzeba mieć na uwadze fakt, że powierzchnia tego urządzenia  ma bezpośrednią styczność z żywnością. najlepiej wybierać sprawdzone preparaty, które nie są niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. nie zaleca się czyszczenia kuchenki mikrofalowej za pomocą gotowych mleczek czy proszków. urządzenie na dobre przesiąknie ich zapachem, co będzie odczuwalne w podgrzewanym jedzeniu.

 

Kuchenka mikrofalowa AMICA AMMF20E1W

 

Jak umyć mikrofalówkę? Domowe sposoby 

Alternatywą dla gotowych środków do mycia kuchenki są niezawodne domowe sposoby. To zdecydowanie najbezpieczniejszy i najtańszy sposób na utrzymanie higieny Jak wyczyścić mikrofalówkę za ich pomocą?

Woda z cytryną 

Połączenie tych dwóch składników to najpopularniejszy sposób walki z tłustymi plamami w kuchence mikrofalowej. Wpływają na to właściwości, jakie posiada cytryna – działa ona bowiem rozjaśniająco, nabłyszczająco i bakteriobójczo. Co więcej, powstały roztwór neutralizuje nieprzyjemne zapachy, wydostające się z urządzenia. Do jego przygotowania potrzebny jest sok wyciśnięty z jednej cytryny i trochę wody.

Tak przygotowaną mieszanką można bezpośrednio przecierać wnętrze mikrofali. Drugim sposobem czyszczenia jest umieszczenie miseczki z miksturą wewnątrz urządzenia i uruchomienie go na najwyższą moc na ok. 3-4 minuty. Podczas podgrzewania wytworzy się para, która rozpuści tłuszcz zalegający na ściankach sprzętu. Po takim zabiegu wystarczy przetrzeć środek suchą szmatką.

Soda oczyszczona 

Soda oczyszczona to doskonały sposób walki ze spalenizną i trudnymi zabrudzeniami. Z racji tego, że jest to naturalny środek, można używać go również do czyszczenia wnętrza kuchenki mikrofalowej. W tym celu wystarczy sporządzić roztwór z dwóch łyżek sody oczyszczonej i szklanki wody. Podobnie jak w przypadku cytryny, wystarczy pozostawić urządzenie włączone na kilka minut, a po skończonej pracy przetrzeć jego wnętrze suchą ściereczką. Para wodna z sody oczyszczonej i wody potrafi usunąć nawet najgorsze przypalenia.

 

Kuchenka mikrofalowa AMICA AMG17M70V

 

Ocet 

Miksturę z octu bardzo często wykorzystuje się podczas domowych porządków. Niezawodna jest także w przypadku mycia mikrofalówki. Ocet doskonale zastępuje nawet najlepsze czyszczące środki chemiczne, przez wzgląd na swoje silne właściwości myjące i odkażające. Także i w tym przypadku należy połączyć go z wodą i podgrzewać kilka minut w urządzeniu, ustawionym na najwyższą moc. Po zabiegu wystarczy tylko wytrzeć wnętrze mikrofali do sucha. Jedyną wadą tego rozwiązania jest nie do końca przyjemny zapach, który z czasem znika.

Czyszczenie mikrofalówki – czego należy unikać? 

W codziennej pielęgnacji sprzętów kuchennych, takich jak mikrofala, należy unikać wszelkich detergentów – z wyjątkiem tych, przeznaczonych do czyszczenia wnętrza kuchenki mikrofalowej. Rozwiązanie to nie tylko pozostawia chemiczny zapach, ale może również przenikać do podgrzewanego jedzenia, szkodząc temu, kto je spożyje.

Podczas mycia nie powinno się także stosować ostrych myjek, które mogą porysować powierzchnię sprzętu. Najlepiej wykorzystywać do tego celu delikatne ściereczki, a nawet ręczniki papierowe. W całym procesie czyszczenia należy unikać nadmiernego szorowania – szczególnie gdy do tego celu używa się pasty zawierającej sodę oczyszczoną. Może to doprowadzić do powstania nieestetycznych rys na sprzęcie.

 

Kuchenka mikrofalowa SHARP YC-MG02E-W

 

Jak umyć mikrofalówkę bez wysiłku? 

W sytuacji, gdy tłuste plamy są trudne do usunięcia, nie należy podejmować radykalnych kroków. Warto cierpliwie powtarzać zabieg podgrzewania jednego z powyższych roztworów. Przy większych zabrudzeniach można od razu ustawić program na dłuższy lub zwiększyć ilość stosowanych preparatów.

Jeżeli pomimo takich działań zanieczyszczenia nie ustępują, trzeba skorzystać z pomocy jednego ze specjalnych środków czystości. Przed jego nabyciem warto jednak upewnić się, iż nie jest on szkodliwy zarówno dla człowieka, jak i samego urządzenia. Sposobów na to, jak wyczyścić mikrofalówkę jest więc dużo. W tym wszystkim nie należy jednak zapominać, że da się tego uniknąć w bardzo łatwy sposób – poprzez regularne mycie sprzętu!

Koniecznie sprawdź też nasze Poradniki na Empik Pasje.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock