Podobnie jak wszystkie inne dyscypliny związane ze sztuką, rysowanie rządzi się tymi samymi prawami. Zasada „ćwiczenie czyni mistrza” nigdy nie traci na aktualności. Trudno osiągnąć  wprawę, jeśli nie ćwiczy się ręki i nie eksperymentuje z różnymi technikami. Nigdy nie wiadomo, kiedy akurat najdzie cię ochota na tworzenie! Dlatego warto zawsze mieć przy sobie szkicownik. Dzięki korzystaniu z niego możesz ćwiczyć swoje umiejętności i inspirować się otaczającym cię światem.

Jaki szkicownik wybrać, gdy rozpoczynasz przygodę ze sztuką? Jest kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę przed jego zakupem.

 

Szkicowniki

 

Technika a rodzaj papieru – jak dobrać szkicownik do rysowania pod tym kątem?

Niektórzy podczas szkicowania wolą ograniczać się do najbardziej podstawowych technik, takich jak ołówek czy węgiel. Inni preferują kolorowe dzieła i wolą wyrażać siebie przy wykorzystaniu bogatej palety barw. W takim przypadku wybór pada na flamastry w różnych odcieniach lub kredki. Szybkie szkice można wykonywać również akwarelami czy gwaszem, pastelami suchymi lub olejnymi. Dużą popularnością cieszą się również kredki akwarelowe, umożliwiające osiągnięcie podobnego efektu, co  przy pomocy farb wodnych, ale są wygodniejsze w użyciu.

 

Szkicownik, A5, 20 arkuszy

 

Techniki wodne wymagają wykorzystania innego papieru niż suche, z uwagi na nasiąkanie wodą oraz późniejszy proces wysychania. W przypadku farb akwarelowych, które wymagają zastosowania dużej ilości wody, najczęściej poleca się specjalny papier wykonany ze stuprocentowej bawełny. Jeśli jednak lubisz mieszać techniki i nie chcesz kupować szkicownika przeznaczonego wyłącznie do akwareli, wystarczy zadbać o to, aby papier miał odpowiednią grubość. 300 g/m2 to minimalna gramatura – poniżej tej wartości może się marszczyć pod wpływem wody.

Do farb akrylowych, również tych mieszanych z wodą, sprawdzą się nieco cieńsze warianty papieru, jednak i tutaj gramatura nie powinna być niższa niż 200 g/m2. W przeciwieństwie do akwareli idealnie sprawdzi się tutaj szkicownik wyposażony w kartki z papieru celulozowego.

 

Szkicownik 80k B5 eko gruszki

 

Format szkicownika – na jaki kształt oraz wielkość się zdecydować?

Wiele zależy od tego, czy nosisz szkicownik ze sobą, czy raczej masz w zwyczaju rysować w domu. W pierwszym przypadku najlepiej oczywiście sprawdzi się szkicownik w formacie A5 lub mniejszym, który bez problemu zmieścić w torebce lub małym plecaku. A4 to standardowy, najczęściej spotykany format, który pozwoli ci na wykonywanie dużych prac  bardziej skupionych na detalach.

Amatorom szybkich szkiców w terenie tworzonych pod wpływem impulsu spodoba się mały szkicownik kieszonkowy, który można zabrać ze sobą wszędzie, nawet jeśli akurat nie mają ze sobą torby czy plecaka. Standardowym formatem, w jakim produkuje się szkicowniki, jest prostokąt. Ciekawą alternatywą może być blok z kartkami w kształcie kwadratu. Jeśli lubisz niestandardowe wymiary, zdecyduj się na taki format, zamiast przycinać powstałe szkice.

 

Szkicownik 21x14,8 cm, kremowy, Talens

 

Szkicownik na spirali czy klejony lub szyty?

Szkicowniki mogą mieć formę klejoną, szytą lub opierać swoją konstrukcję na spirali. Jaki szkicownik sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku? Jeśli wybierzesz warianty szyte, możesz liczyć na wysoką trwałość. Kartki nie wypadają z nich tak łatwo, nawet gdy od czasu do czasu wyrwiesz jakiś rysunek. Jeśli często zaczynasz pracę od zera i pozbywasz się ze szkicownika nieudanych dzieł raz na zawsze lub chętnie obdarowujesz rysunkami innych, lepszym rozwiązaniem będzie wariant na spirali. Pamiętaj jednak, że aby wyrwane z niego rysunki wyglądały estetycznie, konieczne będzie ich przycięcie (chyba że kartki są dziurkowane przed krawędzią spirali).

 

Szkicownik na spirali Canson, One

 

Gramatura papieru – jaką wybrać?

Gramatura to bardzo ważny parametr, określający spektrum zastosowania szkicownika. To od niej zależy grubość papieru. Im niższa wartość, tym cieńszy będzie papier. Zasadniczo, strony w szkicownikach mają wyższą gramaturę niż te, które można znaleźć na przykład w blokach do rysowania. Gramatura może się jednak różnić bardzo znacząco w zależności od modelu.

 

Profesjonalny Szkicownik Rysownik na Spirali H&B 100

 

Papier o gramaturze 100 g/m2 sprawdzi się jedynie do delikatnych szkiców wykonywanych ołówkiem lub węglem. Flamastry i cienkopisy mogą przez niego przebijać. Gramatura 120 g/m2 daje już nieco większe możliwości w zakresie technicznym. Po takim papierze bez obaw możesz rysować z wykorzystaniem flamastrów, cienkopisów, kredek, ołówka, węgla i suchych pasteli. Na papierze o grubości 150 g/m2, oprócz wymienionych powyżej technik, możesz spróbować również swojej przygody z pastelami olejnymi, które są znacznie cięższe niż ich suche odpowiedniki.

 

Szkicownik, A4

 

Gramatura powyżej 200 g/m2 umożliwia zastosowanie farb akrylowych i gwaszy – na papierze poniżej tej wartości nie radzimy próbować, gdyż może się on pomarszczyć lub przerwać. Jeśli dysponujesz szkicownikiem z papierem o gramaturze powyżej 300 g/m2, możesz bez obaw wypróbować na nim technikę malowania akwarelami.

Więcej inspiracji znajdziesz w dziale DIY oraz Rysuję.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock