Muzyka ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i odczuwane emocje. Potrafi wzruszać, skłaniać do przemyśleń lub pobudzać do działania i motywować, dlatego tak chętnie sięgamy po nią podczas treningu. Muzyka pomaga wyznaczać odpowiednie tempo i rytm wykonywania ćwiczeń, co świetnie sprawdza się podczas joggingu. Wsłuchując się w takt utworu, zapominamy, że w ogóle biegniemy, nogi same nas niosą.

Sportowe słuchawki do biegania

Wygodne słuchawki sportowe to rzecz, na którą nie powinno się szczędzić funduszy. W takich słuchawkach możemy czas aktywności fizycznej przekuć na jeszcze większy sukces dzięki komfortowemu połączeniu treningu biegowego ze słuchaniem motywującej muzyki, audiobooka lub podcastu.

W moim przypadku słuchawki wiele zmieniły. Mogę chyba się pokusić o stwierdzenie, że były przełomem i zrewolucjonizowały moje biegi. 80% treningów wykonywałam sama, co wydaje mi się powszechną sytuacją. Trenując tak wiele lat, wypracowałam pewną rutynę i nie musiałam już skupiać się tak bardzo na metodach ćwiczenia. Powstała duża wolna przestrzeń w głowie. Co z nią zrobić? O czym myśleć? W zupełnej ciszy można zwariować nawet podczas najbardziej wymagającego treningu. Kiedy już podjęłam decyzję, jakie słuchawki do biegania wybrać, mogłam cieszyć się treningiem.

 

Słuchawki Philips

Słuchawki PHILIPS ActionFit RunFree SHQ6500CL/00, Bluetooth

 

Jest wiele rodzajów słuchawek sportowych i każdy musi sam sprawdzić, w jakich najlepiej mu się trenuje. Oferta jest bardzo szeroka, więc znalezienie odpowiedniego sprzętu to prawdziwe wyzwanie. Jak zatem wybrać sportowe słuchawki do biegania? Oto kilka cech dobrych słuchawek sportowych:

  • nie przeszkadzają w trakcie ćwiczeń – ocierać, uciskać lub powodować uczucia dyskomfortu,
  • są lekkie,
  • nie wypadają z ucha lub odstawać,
  • generują czysty dźwięk, aby przyjemność ze słuchania była jak największa i by nie irytować w trakcie biegu,
  • mają zmienne wkładki do uszu, aby dopasować je do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu z jednych słuchawek może korzystać kilka osób i wciąż będzie to higieniczne,
  • są bezprzewodowe.

Słuchawki BASEUS D02

Słuchawki BASEUS D02 Wireless Headphone, Bluetooth

 

Muzyka do biegania

To, jakiej słuchamy muzyki na co dzień, jest oczywiście kwestią gustu. Podczas treningu możemy konsekwentnie sięgać po ulubione utwory lub skomponować nową playlistę, która będzie nas zagrzewać do działania. Niezależnie od naszej decyzji, podczas treningu biegowego dobrze sprawdzą się kawałki rytmiczne o stałym tempie rytmu. Wieczorny jogging to też doskonała okazja, by przesłuchać nowości muzyczne lub przypomnieć sobie ulubione filmy dzięki soundtrackom.

 

Słuchawki JBL

Słuchawki JBL Under Armour True Wireless Flash, Bluetooth

 

Jeśli zamiast muzyki podczas biegu, macie ochotę posłuchać audiobooka lub podcastu, to proponujemy zapoznać się z ofertą Empik Go. W ramach abonamentu znajdziecie mnóstwo ciekawych książek i słuchowisk, które umilą trening!

Jak wygodnie biegać ze słuchawkami?

Podstawą każdego treningu biegowego, jest zmaksymalizowanie własnego komfortu, tak by wysiłek wynikał jedynie z faktu, że biegniemy. Dlatego wygodne słuchawki są tak samo ważne, jak odpowiednie buty sportowe czy pozostałych elementów odzieży sportowej. Jeśli wiecie już, jakie słuchawki do biegania są najlepsze, zastanówcie się, jak sprawić, że będzie się wam z nimi komformtowo biegało.

Może się zdarzyć, że podczas treningu uznacie, że nie chcecie już słuchać muzyki. Świetnie, jeśli słuchawki mają funkcję wyłączenia odsłuchu bez przerywania ćwiczeń. By nie biec z wyłączonymi słuchawkami na uszach, warto mieć ze sobą małą nerkę na ich schowanie lub kieszeń w spodniach czy bluzie, z której nic nie wypadnie. Ta rada wydaje się banalna, ale uwierzcie mi, te drobiazgi mogą wiele zmienić.

Często też bierzemy słuchawki na długie wycieczki, na przykład w góry. Wtedy posiadanie nerki jest konieczne. Co w takiej nerce powinno się znaleźć oprócz sportowych słuchawek i oczywiście telefonu? Power bank!

Są takie sytuacje, kiedy słuchawki się nie sprawdzą lub warto rozważyć inną opcję. Kiedy idziecie trenować na jakąś polanę, z dala od ludzi, ciekawym pomysłem będzie zabranie ze sobą głośnika przenośnego. Będzie on bardzo przydatny także w przypadku treningu grupowego, a później przyda się na wakacjach lub spontanicznej imprezie w plenerze.

 

Głośnik JBL

Głośnik JBL Flip 5, Bluetooth

 

Na co trzeba uważać biegając w słuchawkach?

Czasami biegacze, rowerzyści, a nawet spacerowicze ze słuchawkami na uszach, stanowią zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. Zbytnio angażując się w dźwięki płynące ze słuchawek, odcinamy się od reszty świata. To przyjemne uczucie, ale należy pamiętać o zachowaniu rozsądku. Biegając w mieście, pamiętajmy o ściszaniu muzyki podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych i bycie czujnym nawet w trakcie biegu po chodniku w parku. Nie każdy postronny przechodzień, czy tym bardziej kierowca samochodu, zauważy że mamy w uszach słuchawki. Niektórzy biegacze decydują się na trening z jedną słuchawką w uchu. Możecie sprawdzić, czy taki sposób słuchania jest dla was wygodny.

 

Etui na słuchawki SPIGEN Airpods Case

Etui na słuchawki SPIGEN Airpods Case

 

Mam nadzieję, że wiecie już jak wybrać najlepsze słuchawki do biegania. Ja życzę wam wielu udanych treningów. Jeśli szukacie innych porad dotyczących metod treningowych, zapraszam na stronę Magazynu Empik Pasje do sekcji artykułów poświęconych pasji do biegania.