Myszka gamingowa – czym się różni od zwykłej?

Pierwsza różnica między myszami przeznaczonymi dla graczy a standardowymi modelami jest widoczna na pierwszy rzut oka: to wygląd. Te pierwsze charakteryzują się ergonomicznym kształtem, różnorodnością kolorystyczną i bogatym wzornictwem. Odpowiednie wyprofilowanie przycisków sprawia, że myszka znacznie lepiej leży w dłoni, co jest wyjątkowo istotne podczas wielogodzinnej gry. Gadżet wyposażony jest w dodatkowe przyciski, zarówno w górnej, jak i bocznych częściach obudowy. Kolejną różnicę można poczuć w dotyku: myszy gamingowe wykonane są z materiałów antypoślizgowych.

 

Przewodowe myszy komputerowe pełna oferta

 

Nie mniej istotne są oczywiście możliwości techniczne myszek dla graczy. Podstawowa różnica między wersjami gamingowymi a tradycyjnymi związana jest z poziomem DPI, czyli rozdzielczością wyrażaną w „plamkach na cal” (ang. Dot Per Inch). Określa ona odległość, którą przemierzy kursor myszy na ekranie po jej fizycznym poruszeniu na podłożu o jeden cal (2,54 cm). W im wyższej wartości wyrażony jest poziom DPI, tym bardziej czuła jest myszka – wymaga krótszego ruchu dłoni. Standardowe modele mają zwykle 800 DPI; myszy gamingowe osiągają natomiast nawet do 16000 DPI rozdzielczości. Czułość sensora w świecie gier jest wyjątkowo istotna – to od niej w ogromnej mierze zależy czas reakcji w grze.

 

Bezprzewodowe myszy komputerowe pełna oferta

 

Na co zwrócić uwagę, kupując myszkę do gier?

Przeglądając ofertę myszy dla graczy w Empiku, łatwo zauważyć, że lista parametrów nie jest bardzo długa. Każdy z nich jest jednak naprawdę istotny. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na:

  • rodzaj sensora myszy – do wyboru mamy optyczny lub laserowy. Jeden i drugi do zarządzania kursorem na ekranie wykorzystuje rzut światła na powierzchnię, po której użytkownik przesuwa myszką. Mówiąc w ogromnym uproszeniu, odbija się ono od biurka czy podkładki i wraca do myszki przez soczewki, przekazując procesorowi zarejestrowane w ten sposób obrazy ruchu. Ten rozpoznaje dzięki nim kierunek i prędkość ruchu, wskazując je kursorowi.

Różnica między optyczną a laserową myszką do grania polega na typie nadajnika wspomnianego światła. W przypadku tej pierwszej jest nim dioda LED, a drugiej – laser. Myszki laserowe wyróżniają się wyższą precyzyjnością niż „diodowe” – laser wykorzystuje bowiem bardziej skupioną wiązkę światła niż dioda, dzięki czemu głębiej dociera do struktury powierzchni, po której jest przesuwana.

 

Podładki pod myszy komputerowe pełna oferta

 

  • Poziom DPI – im wyższy, tym większa czułość myszy. Należy dostosować go jednak do potrzeb rodzaju wybieranych gier. Kierowanie ruchami obserwującego przez dłuższy czas swój obiekt snajpera myszką z ustawioną bardzo wysoką rozdzielczością, taką jak 16000 DPI, może spowodować utratę go z celownika przez przypadkowy, minimalny ruch myszą. Dobrym wyborem będzie myszka gamingowa z przyciskami do zmiany czułości podczas gry, wówczas można ją odpowiednio podnosić bądź obniżać.
  • Waga – zbyt wysoka utrudnia poruszanie myszką, tym samym nadwyręża nadgarstek podczas dłuższych rozgrywek. Optymalna waga będzie mieściła się w zakresie od 100 do 120 gramów.
  • Wymiary – długość i szerokość myszki. Aby zapewniać najwyższy komfort gry, powinny wynosić około 3/4 długości i szerokości dłoni gracza. Warto dokonać szybkiego „pomiaru”, by upewnić się, że sprzęt będzie najwygodniej leżał w ręce.

 

Myszy gamingowe pełna oferta

 

Przewodowa czy bezprzewodowa – jaką mysz gamingową wybrać?

Do niewątpliwych zalet przewodowej myszki gamingowej z pewnością należy brak problemów z łącznością – kabel zapewni stabilne, pewne połączenie. Co więcej, nie wymaga ładowania, tym samym nie trzeba obawiać się o nagłe rozładowanie akumulatora w połowie rozgrywki. Naturalnym ograniczeniem pod względem wygody jest jednak mniejsza mobilność myszy przewodowej od tej pozbawionej kabla. Wyjątkowo pełni emocji gracze mogą przypadkowo wyrwać go z portu czy zahaczyć o stojący na biurku kubek z kawą. Wybór rozwiązania zależy więc od osobistych preferencji i potrzeb.

 

Trust, GXT107, Bezprzewodowa mysz dla graczy

 

Bezprzewodowe myszki gamingowe wyróżniają się wygodą użytkowania w związku z brakiem kabla. Należy jednak pamiętać o weryfikacji zasięgu łączności. Bez problemu można znaleźć modele gwarantujące połączenie nawet z odległości 10 metrów, takie jak eNitro e-Sport5 LED występująca także pod nazwą A5 Frahs. Nie mniej istotny będzie sposób ładowania – dostępne są zarówno modele akumulatorowe o różnym okresie wytrzymałości, jak i na baterie wymienne typu AAA. Jeśli jednak użytkownik preferuje akcesoria z tradycyjnym połączeniem kablowym, powinien zwrócić uwagę na długość przewodu – tak, by zapewnić sobie największy komfort ruchów dostosowany do odległości komputera od myszy.

 

Logitech® G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse - BLACK - EER2

 

Podsumowując, dobra myszka gamingowa będzie nie tylko designerska, ale przede wszystkim:

  • dostosowana do rozmiaru dłoni,
  • najlepiej laserowa,
  • o czułości (poziomie DPI) dopasowanej do typu gry, najczęściej w okolicy 1200-1600,
  • stosunkowo lekka (100-120 gramów),
  • przewodowa z kablem odpowiedniej długości albo bezprzewodowa z akumulatorem o długiej wytrzymałości/wymiennymi bateriami.

 

Strefa gracza pełna oferta

 

Wybór jest naprawdę duży – bez problemu można znaleźć model idealny do najchętniej kupowanego rodzaju gier. Dobierz najlepszą myszkę dla siebie i przekonaj się, o ile przyjemniejsza może stać się każda rozgrywka.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock

 

BTS