Kubki do nauki picia – czy warto po nie sięgać?

Kiedy dziecko przestaje ssać pierś czy smoczek, lub kiedy w okresie rozszerzania diety zachodzi potrzeba podawania mu dodatkowych napojów, należy używać kubka. Nasi dziadkowie i rodzice nie mieli takiego wyboru jak my dziś, więc musieli zadowalać się zwykłymi kubkami, filiżankami i szklankami. Miało to jednak liczne wady – rozlewanie napojów, tłuczenie naczyń oraz związany z tym bałagan, mokre ubranka, poplamione dywany, a także możliwość skaleczenia odłamkami, nie wspominając o stratach domowej zastawy. Aby ułatwić życie rodzicom i ograniczyć bałagan, nieuchronnie towarzyszący dziecięcym próbom samodzielnego jedzenia i picia, producenci opracowali szereg kubków, które zapewniają bezpieczeństwo i wygodę nauki. Istnieje kilka rodzajów, a każdy z nich ma swoje zalety i rodzaje zastosowania.

 

KUBEK TRENINGOWY 360 STOPNI 300ML DR BROWNS ZIELON 

 

Kubek niekapek z dziubkiem lub ustnikiem

Dla najmłodszych niemowląt, które dopiero zaczynają pić inne rzeczy, niż mleko, można wybrać zamykane kubki z dziubkiem lub ustnikiem. Picie z takiego kubka przypomina picie z butelki, szczególnie, jeśli jest to kubek niekapek. Mają one specjalne zaworki w ustnikach, które zapobiegają wylewaniu napoju, a płyn przepływa dopiero wtedy, kiedy dziecko go zasysa. Są także kubki do nauki picia z ustnikami bez zaworków. Napój wypływa z nich po przechyleniu kubeczka, jednak ze względu na obecność pokrywki i mały otwór ustnika, ryzyko wylania płynu w razie przewrócenia kubka jest bardzo małe. Ustniki mogą być miękkie – najczęściej z silikonu – dobre dla najmłodszych dzieci (po szóstym miesiącu życia) lub twarde, z plastiku. Kubki z ustnikami, czyli „dziubkami” są dobre na pierwsze tygodnie nauki samodzielnego picia, ponieważ ich używanie przypomina picie z butelki. Później jednak warto przestawić dziecko na picie z kubka bez ustnika, ponieważ stopniowe odzwyczajenie od ssania napojów jest ważne dla prawidłowego rozwoju i właściwej higieny jamy ustnej. Jednak nawet w późniejszym czasie kubek niekapek może przydać się np. na spacerze lub podczas zabawy, kiedy najważniejsze jest, aby napój się nie wylał, a naczynie nie stłukło. Niektórzy producenci oferują wymienne pokrywki z ustnikami, które pasują do butelek tej samej serii. Pozwala to używać dawnej butelki dziecka jako kubka z ustnikiem, co stanowi oszczędność i generuje mniej plastiku.

 

Little Dutch Kubek niekapek Mio Sailors Bay 200 ml

 

Kubek niekapek z uszczelkami

Rozwiązaniem, które łączy zalety kubka niekapka z nauką picia, są kubki bez ustników, ale z uszczelkami wokół krawędzi. Są to najczęściej silikonowe uszczelki, które zapobiegają wylewaniu płynu w razie przewrócenia naczynia, przepuszczające napój tylko wtedy, kiedy dziecko pije. Są modele kubków, które mają uszczelki wokół całej krawędzi. Dziecko może z nich pić, przykładając usta w którymkolwiek miejscu. Producenci często oznaczają takie kubki symbolem 360°. Inne kubki niekapki z uszczelkami mają określone miejsca, w których dziecko może przyłożyć usta, jednak zasada działania jest ta sama. Niezależnie od typu uszczelki, naczynia tego typu takie mogą być przezroczyste lub nie. Przezroczyste kubki do nauki picia pozwalają dziecku kontrolować ilość napoju i lepiej trenować koordynację wzrokowo-ruchową przy piciu. Ostatecznie jednak wybór wzornictwa zależy głównie od preferencji estetycznych.

 

Chicco, Kubek treningowy 360° do nauki samodzielnego picia, 12m+, 200 ml, Niebieski

 

Otwarte kubki do nauki picia

Rodzice nieco starszych dzieci, które już pewniej trzymają w dłoniach kubek, mogą wybrać otwarty model, z którego dziecko może pić tak samo, jak dorosły ze szklanki. Jest to z pewnością źródłem dumy dla małego człowieka, że może naśladować resztę rodziny i zachowywać się „jak dorosły”. Jednak, aby ułatwić małemu dziecku trzymanie i przechylanie naczynia, niektóre kubki są specjalnie „skośnie” ukształtowane. Przykładem jest Doidy Cup. Dzięki specjalnej budowie kubka dziecko nie musi zbytnio przechylać się do tyłu (co ogranicza możliwość wylania napoju lub zachłyśnięcia się) i widzi napój. Kubkiem do nauki picia, który wygląda zupełnie jak normalna szklanka jest Reflo Smart Cup. Ma on jednak tę przewagę nad zwykłą szklanką, że można włożyć do niego specjalną wkładkę przepuszczającą ograniczoną ilość napoju. Dzięki niej, nawet w razie przewrócenia lub upuszczenia, z kubka wyleje się tylko niewielka ilość płynu i nie będzie dużego bałaganu. Ciekawym rozwiązaniem jest z pozoru zwyczajny kubek KIDodo, z przyssawką na spodzie zapobiegajacą przewróceniu. Dla bardziej wprawionych lub starszych dzieci są też zwykłe kubeczki, z uchem lub bez. Wykonane z bezpiecznych, odpornych na stłuczenie tworzyw (w przypadku kubków z melaminy należy pamiętać, aby nie podawać w nich napojów kwaśnych ani gorących, a także nie ogrzewać w mikrofali). Są też zwykle tańsze od specjalistycznych kubków z ustnikami, uszczelkami lub wkładkami. W ciekawych barwach, z kolorowymi nadrukami, mogą stać się ulubionym przyborem, umilającym dziecku każdy posiłek.

 

Doidy Cup, Kubek do nauki picia, Różany

 

Kubki i bidony ze słomką lub rurką

Na spacery, wyjazdy i wycieczki dla trochę starszych dzieci (powyżej pierwszego roku życia) doskonale sprawdzą się kubki, bidony i butelki ze słomką. Picie przez słomkę lub rurkę nie sprawia dzieciom kłopotu, a większość modeli bidonów jest wyposażona w bezpieczne słomki, wielokrotnego użytku, z możliwością mycia i składania. Niektóre są wykonane z miękkiego silikonu, nie urażą więc dziąseł dziecka w razie nagłego poruszenia. Większość bidonów lub kubków ze słomkami jest wyposażona w pokrywki, które osłaniają słomkę, kiedy bidon nie jest używany. Zapobiega to zabrudzeniu i wylaniu napoju. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są giętkie słomki, obciążone na dole (z ciężarkiem lub odważnikiem). Kiedy dziecko przechyla kubek lub bidon, taka słomka wygina się, a jej koniec pod wpływem siły ciążenia opada w dół, tam, gdzie spływa napój. Pozwala to wygodnie wypić napój do ostatniego łyczka, niezależnie od kąta nachylenia butelki. Aby utrzymać słomkę w czystości, warto zaopatrzyć się w specjalną, cienką szczotkę lub czyścik. W razie zużycia lub uszkodzenia rurki, nie trzeba wymieniać całego bidonu. Większość producentów oferuje wymienne słomki oraz inne elementy do swoich kubków i bidonów, dlatego przed zakupem dobrze jest zapoznać się z całością oferty danego producenta. Zakup produktów z możliwością wymiany części lub zakup całych zestawów akcesoriów może stanowić znaczną oszczędność.

 

B.Box, Kubek 4w1, Borówkowy

 

Pewny uchwyt dla małych dłoni

Kubki treningowe, a także butelki i bidony mają różne rozwiązania ułatwiające dziecku utrzymanie naczynia w rękach. Kubki dla najmłodszych dzieci często mają wygodne uchwyty po bokach, mocowane u góry lub dołu kubka. Dla niemowląt, które jeszcze nie potrafią pewnie utrzymać przedmiotów w rączkach, takie rozwiązanie jest najwygodniejsze. Inne kubki nie mają uchwytów, ale mogą mieć wyprofilowany kształt lub odpowiednią fakturę powierzchni, która ułatwia trzymanie kubka lub bidonu. Kubki bez uchwytów są lepsze dla trochę starszych dzieci, które już lepiej chwytają i odstawiają przedmioty. Wielka różnorodność produktów, cała gama kolorów, wzorów, materiałów i kształtów pozwoli dziecku wybrać swój ulubiony kubeczek.

 

B.Box, Kubek treningowy, Cytrynowy

 

Kubek-niewysypek na przekąski

Od pewnego czasu na rynku pojawiły się specjalne kubki, które nie są przeznaczone do picia, ale do jedzenia z nich sypkich przekąsek lub drobnych owoców. Mają one łatwo otwierane, kolorowe pokrywki i specjalne wkładki-zastawki wykonane z elastycznego tworzywa (np. silikonu). Te wkładki są dość miękkie i wycięte w ten sposób, że można przez nie włożyć rękę do środka , aby wyjąć przekąskę. Jednak są na tyle sztywne, że w razie wywrócenia kubka, chrupki, płatki lub owoce nie wysypią się z niego. Do zakupu takiego pojemniczka-niewysypka zachęca jego funkcjonalność i urocza nazwa. Piękne w swej prostocie nazwy „kubków niekapków” i „kubków niewysypków” nie pozwalają oprzeć się refleksji, że przedmioty te zostały stworzone, aby spełnić marzenia współczesnych mam. Jak w dawnych baśniach ludzie dawali upust swym marzeniom o bezpieczeństwie i dostatku, tworząc w wyobraźni bułki-niedojadki, flaszki-niewypitki i kije-samobije, tak współcześnie producenci akcesoriów dla dzieci odpowiadają na marzenia młodych matek o suchych ubrankach, niezalanych dywanach i kanapach niezasypanych okruszkami. Jakie czasy, takie marzenia. Grunt, że tym razem spełnione!

 

Kubek treningowy MIO Flowers & Butterflies 300ml różowy MEPAL

 

Więcej poradników dotyczących żywienia dzieci i wygodnych akcesoriów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock