W pierwszych miesiącach życia mama najczęściej nie rozstaje się z niemowlakiem na dłużej. Wychodząc z domu na spacer, krótkie zakupy czy w innym celu, matki zabierają ze sobą malucha. Nie jest jednak tajemnicą, że noszenie dziecka na rękach nie jest ani praktyczne, ani wygodne, a przy tym bezpieczne. Choć niemowlak nie waży wiele, ciągłe noszenie może dawać mięśniom spory wycisk i powodować przeciążenia. I mimo że istnieją na rynku rozwiązania alternatywne dla chust – jak choćby nosidełka i wózki – to właśnie „chustowanie”, jak inaczej nazywa się noszenie malucha w chuście, jest szczególnie polecane młodym mamom z uwagi na budowanie więzi i wymuszanie pozycji najlepszej dla rozwoju dziecka.

Zaffiro chusta

Pozycja dziecka w chuście do noszenia – korzystna czy nie?

Jeśli podczas spacerów używasz wózka, maluch najczęściej znajduje się w pozycji leżącej. Noszenie w chuście wymusza natomiast inną pozycję, którą określa się mianem „rogalika”. Jak wskazują specjaliści, jest ona najkorzystniejsza i naturalna dla niemowlaka. Używanie chusty może pomóc w terapii niektórych problemów z postawą i asymetrią. Należy jednak pamiętać, by każdy taki przypadek skonsultować z lekarzem, który zweryfikuje zasadność użytkowania chusty dla dziecka i podpowie, jaki sposób noszenia malucha będzie dla niego korzystny.

Chusta do noszenia bambusowa

Korzyści z używania chusty do noszenia niemowlaka

Warto zaznaczyć, że korzystanie z chusty do noszenia dziecka jest najlepszym sposobem na budowanie więzi na pierwszych etapach życia. Będąc noszonym w taki sposób, maluch cały czas pozostaje blisko opiekuna. Bliskość ta pozytywnie wpływa na jego rozwój, gwarantuje poczucie bezpieczeństwa, a przy tym uspokaja dziecko. Podczas spacerów maluch może być bardziej niespokojny z uwagi na nadmiar bodźców dźwiękowych i wzrokowych, a bezpośredni kontakt z opiekunem nieco go wycisza.

Aby ograniczyć dostęp bodźców, należy zadbać o to, by maluch był noszony w chuście klatką piersiową skierowaną do ciała opiekuna. Takie ułożenie sprzyja również kształtowaniu prawidłowej postawy dziecka.

Kolejną korzyścią, o której warto pamiętać, rozważając wybór chusty do noszenia dziecka lub innego rozwiązania, jest mobilność. Wózek ogranicza opiekuna w przeciwieństwie do chusty, którą wystarczy odpowiednio przywiązać do ciała. Z uwagi na swoją lekkość nie obciąża ona w takim stopniu jak nosidło ergonomiczne czy noszone na rękach. W zasadzie jedynym obciążeniem w przypadku „chustowania” jest sam maluch.

Chusta do noszenia dziecka

Jak wiązać chustę dla niemowlaka?

Są rodzice, którzy podważają bezpieczeństwo noszenia chusty dla niemowlaka z uwagi na konieczność odpowiedniego wiązania. Nie należy się jednak obawiać, że dziecku w chuście może stać się krzywda. Jeśli opiekun zaznajomi się z techniką łamania chusty, „chustowanie” w niczym nie ustępuje innym sposobom noszenia noworodka w kontekście bezpieczeństwa. Jak to zrobić? Najlepiej na specjalnym szkoleniu czy warsztatach, które organizowane są dla rodziców w całej Polsce. Jeśli nie masz możliwości uczestniczenia w tego rodzaju wydarzeniu, konieczne będzie dokładne zapoznanie się z instrukcją dołączoną do chusty i kilkukrotne przećwiczenie wiązania na lalce czy pluszaku. W ten sposób upewnisz się, że dziecko jest stuprocentowo bezpieczne.

Chusta pierwsze Lenny Lamb

Chusta do noszenia dla niemowlaka – wiązana, kółkowa czy kieszonka?

Sposób wiązania zależy również od rodzaju chusty do noszenia dzieci. Na rynku dostępne są trzy rodzaje akcesoriów z tej kategorii: chusty wiązane, kółkowe i chusty kieszonki. Pierwsze z wymienionych cechują się największą elastycznością w kontekście sposobu noszenia, ale jednocześnie wymagają umiejętności w zakresie wiązania. Istnieje co najmniej kilka wariantów, które łatwo można dostosować do sytuacji. Co ważne, chusty do noszenia niemowlaka wiązane są na dwa ramiona. To z kolei gwarantuje większy komfort dla rodzica, którego barki obciążone są równomiernie.

Chusty kółkowe i chusty kieszonki nosi się z kolei na jedno ramię. Chusta kółkowa może być regulowana, w przeciwieństwie do wariantu kieszonkowego. To jednak właśnie ta pierwsza jest najłatwiejsza w użyciu z uwagi na łatwe nakładanie i zdejmowanie.

Chusta kółkowa do noszenia niemowlaka

Chusta do noszenia wiązana – na co zwrócić uwagę przy doborze?

Jeśli zdecydujesz się na wariant wiązany, zwróć uwagę na długość. Innym bardzo ważnym aspektem jest materiał, z którego wykonano chustę. Na rynku można znaleźć dwie kategorie – tkane i elastyczne. Pierwsze sprawdzą się zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, które ważą nieco więcej niż niemowlaki. Im większe dziecko, tym grubszy powinien być splot.

Chusty wiązane elastyczne są z kolei znacznie lżejsze i cieńsze, co sprawia, że znakomicie sprawdzają się w przypadku młodszych dzieci. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z chustonoszeniem, warto zacząć właśnie od tego wariantu, aby dobrze nauczyć się metod wiązania chusty.

Jak dobrać długość chusty wiązanej do noszenia?

Aby właściwie dobrać chustę do noszenia dziecka, należy zestawić ze sobą kilka parametrów. Po pierwsze – ważny jest wiek i waga dziecka. Po drugie – rodzaj wiązania, które zamierzasz zastosować. Dla przykładu, typowe wiązanie typu kangurek wymaga znacznie mniejszej długości chusty niż wykonanie kieszonki. Oba z tych wiązań sprawdzają się w przypadku najmłodszych dzieci - czyli mniej więcej od 3 do 7-8 miesiąca życia. To właśnie w trzecim miesiącu maluchy zazwyczaj zaczynają utrzymywać pozycję siedzącą, co umożliwia bezpieczne korzystanie z chusty. Do 7-8 miesiąca maluchy można nosić z przodu – gdy maluch przekroczy ten wiek, można zacząć myśleć o noszeniu na plecach.

Kolejnym istotnym parametrem jest waga opiekunów i rodzaj ubrań, które lubią nosić. Warto rozważyć dobór długości chusty również pod tym kątem. Ważne, żeby użytkowanie chusty było komfortowe nie tylko dla malucha, ale również jego opiekuna. Warto wyposażyć się w osobną dla mamy i taty.

Więcej podpowiedzi zakupowych znajdziesz w naszym dziale Poradniki.

zdjęcie okładkowe: źródło shutterstock.com