Kolki i wzdęcia u niemowląt – czy butelka antykolkowa może pomóc?

Układ pokarmowy noworodka i niemowlęcia jest jeszcze niedojrzały i dopiero „uczy się” trawienia i przyswajania pokarmu. Perystaltyka jelit może być słaba. Flora jelitowa jest jeszcze nieustabilizowana. Wszystkie te przyczyny sprawiają, że małe dzieci często cierpią na niestrawności, ból brzucha i zatrzymanie gazów, czyli tzw. kolki. Są to przykre dolegliwości, będące często przyczyną płaczu, rozdrażnienia i nieprzespanych nocy. Niemowlęta karmione piersią rzadziej cierpią na kolki, ponieważ ssanie pokarmu z piersi jest procesem powolnym, więc żołądek nie napełnia się zbyt szybko i jest małe ryzyko niestrawności. Niemowlę nie zasysa też powietrza, ponieważ w piersi go nie ma. Jednak dziecko, które pije z butelki, może pić zbyt łapczywie, jeśli zastosowano smoczek o zbyt szybkim przepływie. W smoczku może być także powietrze – jeśli przechylimy butelkę z mlekiem skośnie w dół, tak jak przy karmieniu dziecka, to przy końcu karmienia smoczek nie będzie całkiem napełniony mlekiem. Poza tym, kiedy dziecko ssie przez jakiś czas, to w butelce wytwarza się podciśnienie, mleko nie leci i trzeba przerwać karmienie, aby butelkę „odpowietrzyć”, aby dziecko mogło ssać dalej. Takie przerwy w ssaniu też nie są korzystne.

I chociaż nie wszystkie przyczyny dolegliwości trawiennych można wyeliminować stosując butelki antykolkowe, to w dużym stopniu można ulżyć niemowlęciu i poprawić jego komfort, jeśli kolki są spowodowane niewłaściwą techniką karmienia.

Herobility butelka

Otworki odpowietrzające w smoczkach i butelkach – standardowe rozwiązanie antykolkowe

Potrzebę wyrównywania ciśnienia w butelce podczas picia możemy zaobserwować sami, pijąc napój ze szklanej butelki z wąską szyjką – np. oranżadę lub wodę mineralną. Po kilku łykach następuje efekt „zassania” i trzeba przerwać picie, aby wpuścić do butelki powietrze. Trochę inaczej działają miękkie butelki plastikowe, które uginają się i pozwalają pić dłużej bez odrywania ust od butelki. Aby dziecko mogło ssać bez przerw, należy wprowadzić rozwiązanie umożliwiające stałe wyrównywanie ciśnienia w butelce, czyli stały przepływ powietrza.

Niemal wszystkie obecnie dostępne na rynku smoczki i butelki mają specjalne otwory, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza do butelki podczas karmienia. Jest to podstawowe rozwiązanie antykolkowe, stosowane przez wszystkich producentów. Dzięki temu butelka nie „zasysa się” i nie trzeba przerywać karmienia z powodu wytworzonego podciśnienia. Mleko równomiernie napływa do smoczka, a dziecko może spokojnie ssać. Jeśli smoczek jest odpowiednio dobrany, to takie rozwiązanie wystarcza dla większości dzieci, należy jedynie dopilnować, aby po każdym jedzeniu dziecku się „odbiło”. Wtedy gaz nie zalega w żołądku, tylko swobodnie uchodzi.

Canpol easy start

Specjalistyczne butelki antykolkowe

Standardowe zaworki wentylacyjne (odpowietrzające) nie gwarantują tego, że w smoczku nie znajdzie się powietrze, np. przy gwałtowniejszym ruchu lub pod koniec karmienia. Aby do minimum ograniczyć kolki spowodowane niewłaściwym karmieniem, wielu producentów oferuje specjalne butelki, które w zestawie z odpowiednimi smoczkami stanowią zaawansowane rozwiązania antykolkowe. Butelki te mają konstrukcję, która uniemożliwia dostęp powietrza do smoczka – podczas ssania powietrze kierowane jest wprost do górnej części butelki. Sposoby na osiągnięcie tego celu są różne – specjalnie zbudowane zastawki i filtry przy smoczkach lub specjalne wkładki i rurki odprowadzające powietrze. Efekt jednak jest ten sam – smoczek cały czas całkowicie napełniony mlekiem, a wypływ mleka jest aktywowany przez ssanie, pokarm nie wypływa ze smoczka samoistnie. Dzięki temu ssanie nie jest za szybkie, a połykanie powietrza ograniczone do minimum.

Niektóre butelki antykolkowe z wkładkami lub rurkami odpowietrzającymi mogą być używane także bez tych wkładek, kiedy przestaną one być potrzebne. Przy zakupie należy przeczytać informacje na temat danego modelu i tego, czy system odpowietrzający jest wbudowany na stałe, czy można używać go opcjonalnie. Pozwoli to zaoszczędzić na ewentualnym zakupie nowych butelek.

Smoczki antykolkowe

Miękkie butelki antykolkowe – bez konieczności odpowietrzania

Oprócz otworów i wkładek odpowietrzających istnieje inny, prostszy sposób  na zapewnienie dziecku możliwości nieprzerwanego ssania z butelki. Jest to miękka butelka lub rodzaj woreczka ze smoczkiem, który zapada się i ugina, dzięki czemu wpuszczanie do środka powietrza jest niepotrzebne. Niektórzy producenci wyposażają swoje butelki w wewnętrzne, silikonowe woreczki, które się kurczą podczas ssania. Niektórzy produkują specjalne, jednorazowe woreczki na pokarm z nakrętkami, do których można przymocować smoczek i uzyskać w ten sposób miękką „butelkę”. Jest to proste rozwiązanie, które nie wymaga dodatkowych zabiegów. Jego wadą jest to, że miękkie butelki lub torebki są dość niewygodne w obsłudze, myciu i przenoszeniu, a jeśli są jednorazowe, to generują dodatkowe koszty i sporo plastikowych odpadów.

Canpol Haberman

Która butelka antykolkowa jest najlepsza?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która butelka antykolkowa będzie najlepsza dla konkretnego dziecka. Wszystkie butelki popularnych producentów, dostępne na rynku są bezpieczne i projektowane tak, aby działały, a wybór jest często kwestią indywidualnych preferencji. Trzeba przemyśleć, czego oczekujemy od danej butelki. Można rozważyć cenę, dostępność, kompatybilność z innymi produktami danej serii (nakrętki, smoczki, laktatory). Jeśli nasze dziecko pije z butelki producenta, który oferuje także wkładki odpowietrzające do butelek, może warto wybrać produkt, który dziecko już zna i akceptuje. Można porozmawiać z innymi rodzicami na temat żywienia dziecka lub odwiedzić fora internetowe dla rodziców i poznać opinie innych mam. Być może trzeba będzie wypróbować kilka modeli, zanim znajdziemy ten, który najbardziej odpowiada naszemu dziecku.

Canpol newborn

Co oprócz butelek antykolkowych może pomóc na kolki u dziecka?

Jeśli twoje niemowlę często cierpi na kolki, należy zasięgnąć porady lekarza. Oprócz stosowania specjalnych butelek antykolkowych, lekarz może zalecić (jeśli dziecko nie jest karmione mlekiem matki) stosowanie specjalnych, lekkostrawnych mlek modyfikowanych typu „comfort”. Pomocne mogą się też okazać herbatki z kopru włoskiego, krople na wzdęcia na bazie simetikonu lub preparaty probiotyczne, wspomagające unormowanie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego u dziecka. Jednak wszelkie tego typu środki trzeba najpierw skonsultować z lekarzem pediatrą, który opiekuje się niemowlęciem. Organizmy maleńkich dzieci są bardzo delikatne i wrażliwe, i nie należy samodzielnie podejmować decyzji o leczeniu dziecka.

Dobrą wiadomością jest to, że z biegiem czasu niemowlęta zazwyczaj wyrastają z kolek, a ich układ pokarmowy radzi sobie coraz lepiej z trawieniem i przemianą materii. Nawet jeśli twoje dziecko cierpi na kolki w wieku miesiąca czy dwóch, to za kilka tygodni lub miesięcy najprawdopodobniej problem ten zmniejszy się lub całkiem przeminie.

Tommee Tippee

Więcej informacji na temat żywienia dzieci znajdziesz w dziale Poradniki na Empik Pasje.