Latem jeśli chcemy skorzystać z pięknej pogody to zamiast siłowni możemy postawić na sporty plenerowe. Podobnie jeśli jesteśmy na wyjeździe, to by nie rezygnować z aktywności fizycznej warto skorzystać z poniższych pomysłów.

 

Spacer z kijami

Świetnym sposobem na aktywność i równoczesne zwiedzanie jest trekking z kijkami. Oprócz poznawania miejsca, w którym jesteśmy i spędzania czasu blisko natury, możemy zaserwować sobie solidny wycisk, angażując do pracy całe ciało. Sprawdźcie koniecznie ciekawe szlaki w swojej okolicy i w drogę!


Kijki trekingowe

 

Letnie sporty

Drugim sposobem na aktywne wakacje jest po prostu uprawianie sportów, które lubimy, a na które na co dzień nie mamy czasu. Może to być siatkówka plażowa, piłka nożna, tenis lub po prostu jazda na rowerze.

VS, Zestwa do siatkówki plażowej 4w1 - VS
Zestaw do siatkówki plażowej
 

Nowe wyzwania

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest próbowanie nowych sportów, np. kite surfingu. Oprócz dobrej zabawy, spędzimy czas aktywnie, nauczymy się nowych umiejętności, a do tego przetestujemy naszą koordynację i sprawność.


Podręcznik do kite surfingu
 

Ekstremalne przygody

Jeszcze większym wyzwaniem i gratką dla aktywnych osób lubiących przygody jest canyoning, czyli zwiedzanie niedostępnych z zewnątrz kanionów. Sposobów na to jest kilka. m.in. skoki do wody, pokonywanie odcinków wpław oraz wspinaczka po skałach. Adrenalina i niezapomniane przeżycia gwarantowane. Nie potrzeba żadnego przygotowania do tego typu aktywności, ponieważ wszystko zapewniają organizatorzy. Na pewno musisz dobrze czuć się ze swoim ciałem - dobrze znaczy pewnie - nie możesz obawiać się poślizgnięcia, a już na pewno nie możesz mieć lęku wysokości, ponieważ wodospady bywają duże. Można jednak dobrać poziom zaawansowania wycieczki do swoich potrzeb.

 

Wszystkie wyżej wymienione sporty są sportami ogólnorozwojowymi, mają przede wszystkim przynosić zabawę i lepsze samopoczucie. Spalasz kalorie, dotleniasz organizm, produkujesz endrorfiny, spędzacz czas ze znajomymi, uczysz się nowych umiejętności, a na dodatek nie wypadasz z formy! Czy może być coś lepszego podczas wakacji? Aktywne spędzanie czasu nie musi być ciężkim treningiem.


Rower górski na letnie przejażdżki
 


Sport latem - dlaczego warto?

Jednak gdy nie mamy czasu, możliwości lub warunków do próbowania tego typu sportów, warto przeznaczyć na wakacjach chociaż 20-30 minut dziennie na trening.

Po pierwsze: będziemy czuli się o wiele lepiej, a poziom naszej energii do działania przez cały dzień na pewno się poprawi.

Po drugie: krótki i intensywny trening mocno podkręci nasz metabolizm na kilkanaście najbliższych godzin, co przynajmniej częściowo pozwoli spalić nadmiar wakacyjnych kalorii i zmniejszy wyrzuty sumienia.

Po trzecie: dużo łatwiej będzie wrócić do regularnych treningów po wakacjach, jeżeli uda nam się utrzymać formę na przyzwoitym poziomie. Wszyscy doskonale wiemy, jak bolesne są powroty na siłownię lub do biegania po totalnym lenistwie. A przecież można temu zapobiec!

 

Propozycje treningowe na wakacje

Oto kilka propozycji jak bez sprzętu i siłowni zadbać o formę podczas wakacyjnego wyjazdu:
 

Rozruch 

Spokojnie, nie mówimy tu o porannej zaprawie i wojskowych ćwiczeniach. Raczej mamy na myśli dosyć leniwe „flow”, czyli sekwencje ćwiczeń zaczerpnięte po części z jogi. Zerknijcie na nasz ulubiony zestaw. Powtórzcie powyższe ćwiczenia lub skomponujcie swoje „flow”, oparte o skłony tułowia, wymachy ramion lub ulubione pozycje rozciągające i bawcie się ruchem. Dodajcie do tego spokojne oddychanie przez nos i przepis na porannych rozruch gotowy.

 

Trening w parze

Wakacje to idealna okazja żeby wyciągnąć swojego partnera/ partnerkę na wspólny trening. Po pierwsze łatwiej o motywację, a po drugie takie spędzanie czasu bardzo zbliża.
Nasza propozycja wspólnego treningu:

- 5 pompek

- 10 naprzemiennych przysiadów na jednej nodze

- 10 burpee, czyli „padnij-powstań” oraz przeskocz przez partnera trzymającego planka.

- Odpocznij 1-2 minuty i powtórz cały zestaw 5 razy.

Ilość rund oraz powtórzeń dobierz adekwatnie do swoich możliwości lub możliwości partnera. Jeśli nigdy nie robiłeś przysiadów na jednej nodze, zastąp je tradycyjnymi przysiadami.

 

Fitbodies workout

Połączenie biegania i ćwiczeń z obciążeniem własnego ciała to zdecydowanie nasza ulubiona forma treningu, którą polecamy każdemu podczas wakacji.

Przede wszystkim taki trening możemy wykonać praktycznie wszędzie i nie musimy szukać pobliskiej siłowni ani bieżni lekkoatletycznej.

Fitbodies workout oprócz klasycznego wysiłku „cardio” jakiego doświadczamy podczas biegania, zapewni mocną pracę całego ciała.

Do tego tak intensywny trening to oszczędność czasu. Po rozgrzewce główna część treningu to średnio około 30 minut pracy. 

 

Oto dwie propozycje treningów dla Was:
 

Trening nr 1

Wyznacz  15 metrowy odcinek, na którym wykonasz ćwiczenia.

Wykonaj łącznie 5 serii:

15m wykroków chodzonych

15m skip A

8x 15m bieg wahadłowy

10x burpee ze wskokiem na murek lub zwykły podskok z uniesieniem kolan dla klatki piersiowej.

Postaraj się wykonać ten trening z minimalnymi przerwami między ćwiczeniami. Osoby początkujące mogą zmniejszyć liczbę serii lub dodać 1-2 minuty przerwy między seriami.

 

Trening nr 2

Wykonuj ćwiczenia jedno po drugim i uzbieraj jak największa liczbę rund w ciągu 30 minut:

20 przysiadów

15 „scyzoryków” lub klasycznych brzuszków

10 padnij-powstań ze wskokiem na murek

5 pompek

1 minuta biegu wahadłowego na odcinku 20 metrów.

 

Życzymy wspaniałych i aktywnych wakacji!