Maratony filmowe i serialowe to doskonała okazja by lepiej poznać dane uniwersum filmowe, dzieła jednego reżysera lub prześledzić rozwój kariery aktora czy aktorki. Zanim wybierzecie sobie konkretne tytuły, zastanówcie się, czy binge-watching ma wam posłużyć jako zwykła rozrywka i powrót do ulubionych serii, czy może chcecie wypłynąć na nieznany ląd? Każda odpowiedź jest dobra!

Wszystkie sezony w jeden wieczór!

Serial to forma idealna do „taśmowego” oglądania. Pochłanianie kolejnych odcinków jeden po drugim, sprawia dużo satysfakcji i ogranicza poczucie niedosytu. Wybierając tytuły do obejrzenia w ramach maratonu, możemy kierować się różnymi aspektami: sięgnąć po kontynuację ulubionej serii lub produkcję, którą nam polecono, w końcu sprawdzić ten serial odkładany od miesięcy na później albo po raz setny obejrzeć… „Przyjaciół”. Każda z tych opcji jest dobra i każdą warto rozważyć.

 

Przyjaciele wszystkie sezony

Kolekcja: Przyjaciele. Sezony 1-10 (DVD)

 

Jeśli lubicie być na bieżąco z ulubionymi produkcjami, na pewno nie możecie się doczekać premiery czwartego sezonu „Domu z Papieru”. Ta zaplanowana jest na 3 kwietnia i zapowiada się wyśmienicie. W organizacji maratonu z innymi gorącymi premierami, pomoże wam nasz artykuł „Seriale na wiosnę: wyczekiwane premiery i wielkie powroty”, w którym zebraliśmy wszystkie ciekawe produkcje, których kontynuacje przypadają na wczesną wiosnę. Pośród nich oprócz hiszpańskiego hitu, są między innymi takie produkcje jak: „Westworld” oraz „Ozark”.

Dobrym pomysłem będzie również obejrzenie miniserialu, czyli produkcji składającej się z kilku odcinków (około 6-10), które wyczerpują całą fabułę. Przykładami takiego formatu są „Wielkie kłamstewka”, „Belfer” oraz „Ultraviolet”. Największą zaletą krótkich serii jest możliwość przyswojenia całego sezonu w jeden dzień, a to jest kwintesencją binge-watchingu!

 

Wielkie kłamstewka dvd

Wielkie kłamstewka (DVD)

 

Kino gatunkowe

Jeśli macie ochotę zgłębić arkana konkretnego gatunku filmowego, to maraton z kilkoma tytułami będzie do tego idealny. Chcąc poznać i zrozumieć to zjawisko w kinematografii, warto sięgać po tytuły z różnych okresów. Pozwoli wam to zauważyć zmiany i lepiej przeanalizować ikonografię, schematy fabularne oraz samą formę przekazu.

Decydując się na maraton z musicalami, możecie wybrać: „Beksę”, „Mamma Mię” i „La La Land”. Każda z tych produkcji to przepiękna muzyka i mistrzowskie aranżacje utworów wykonane przez prawdziwe gwiazdy. Po seansie sami będziecie podśpiewywać pod nosem piosenki usłyszane w filmach.

 

La la land dvd

La La Land. Edycja specjalna z muzyką z filmu, wydanie książkowe (DVD)

 

Charakterystycznym gatunkiem filmowym, z którym możecie się zmierzyć podczas maratonu, jest western. Spotkacie tu takie archetypy bohaterów jak: dama w opałach, szybki i buńczuczny rewolwerowiec, prawy (lub wyjątkowo zły) szeryf lub bezwzględny łowca nagród. Tytuły, na które warto zwrócić uwagę to: „Dwa muły dla siostry Sary”, „Skarb Sierra Madre”, „Slow West” i „Siedmiu Wspaniałych”.

Miłośnicy suspensu będą mieli trudniejsze zadanie, horror bowiem dzieli się na bardzo wiele podgatunków i każdy z nich ma charakterystyczne cechy. Szukanie shlasherów możecie zacząć od przeczytania artykułu „W lesie dziś nie zaśnie nikt, czyli pierwszy polski slasher. Jakie filmy z tego gatunku musisz obejrzeć?”. Jeśli jednak wolicie strach w mniej krwawym wydaniu, możecie sięgnąć po następujące filmy: „Lśnienie”, „Tajemnica Marrowbone” oraz „Babadook”.

 

Lśnienie dvd

Lśnienie (DVD)

 

Wizyta w jednym uniwersum

Binge-watchingowa rozgrywka sprzyja odwiedzaniu ulubionych uniwersów. Można obejrzeć cały cykl filmów zgodnie z chronologią wydarzeń, która czasami jest zamierzenie zaburzona przez twórców danych serii. Dlatego też podpowiadamy, w jakiej kolejności oglądać filmy nakręcone na motywach powieści J.R.R. Tolkiena:

 

Śródziemie - Kompletna kolekcja 6 filmów: Hobbit / Władca Pierścieni (DVD)

 

Jeśli zaś jesteście fanami kina superbohaterskiego na motywach komiksów Marvela , sprawdźcie, kolejność oglądania filmów z uniwersum Avengers:

 

avengers dvd

Avengers. Pakiet 4 filmów (DVD)

 

Szukając rozrywki w ramach jednego uniwersum dla całej rodziny, możecie sięgnąć po filmy opowiadajcie historię wielkiego Ogra z bagien. Seria „Shrek” spodoba się młodszym i starszym widzom, a kolejność oglądania jest zgodna z chronologią wydawania poszczególnych tytułów. Podobnie sprawa się ma z uniwersum „Harry Potter”.

Jedno nazwisko, wiele ról

Jeśli macie ulubionego aktora/aktorkę albo odwrotnie: nigdy nie oglądaliście filmów, w których gra konkretna gwiazda, możecie zmaksymalizować doznania i od razu obejrzeć kilka produkcji z jej lub jego udziałem. Strategii wyboru tytułów jest wiele: od wybrania wyłącznie największych hitów, przez wyszukanie tych mniej popularnych, po analizę obrazów z różnych czasów działalności.

Ciekawe wydają się gotowe pakiety zawierające kompozycje trzech filmów. Za przykład może posłużyć „Kolekcja: Robert Downey Jr.”, w skład której wchodzą następujące filmy:

 

zodiak dvd

Zodiak (DVD)

 

A może macie ochotę na seans w towarzystwie Meryl Streep? Ta wszechstronna aktorka zagrała w bardzo wielu produkcjach, dzięki czemu mogliśmy podziwiać mnóstwo charakterystycznych kreacji. Proponujemy sięgnąć po absolutne klasyki z udziałem gwiazdy: „Pożegnanie z Afryką”, „Co się wydarzyło w Madison County”, „Diabeł ubiera się u Prady” oraz „Julie & Julia”.

 

Pożegnanie z Afryką dvd

 

 

Jeśli podobał wam się „Joker” i jesteście ciekawi innych ról Joaquina Phoenixa, możecie obejrzeć następujące filmy: „Nigdy Cię tu nie było”, „Ona” i „Bracia Sisters”. Każda z tych kreacji jest zupełnie inna i sprawi, że zupełnie inaczej spojrzycie na odtwórcę roli największego antagonisty Batmana.

 

Bracia Sisters dvd

Bracia Sisters (DVD)

 

Jakie filmy lub seriale wybraliście do waszego maratonu? Pochwalcie się w komentarzach. A jeśli szukacie więcej inspiracji, zajrzyjcie na stronę Magazynu Empik Pasje do sekcji poświęconej pasji do oglądania