Romantyczny piknik dla dwojga

Przygotowanie jedzenia na piknik we dwoje nie musi być bardzo wymagające. W plenerze trudno zjeść mule, ostrygi czy stek bavette. Łatwiej poradzić sobie z pastami do pieczywa, prostymi przekąskami z ciasta francuskiego i deserami. Romantyczny piknik to dla wielu z nas po prostu idylliczne biesiadowanie na kocu zastawionym rozmaitymi słodkimi przekąskami.

Przygotowując taką atrakcję warto pamiętać o tym, że jedzenie jest tylko dla dwóch osób, musi zmieścić się w koszu piknikowym i wyglądać wyjątkowo. Moją ulubioną przekąską są zawijańce z ciasta francuskiego z sezamem, makiem lub czarnuszką. To idealny przepis na piknikowe jedzenie. Wystarczy pociąć ciasto francuskie w centymetrowe paski, skręcić je, posmarować roztrzepanym jajkiem i obsypać ulubionymi składnikami. Wspaniale smakują w towarzystwie szynki parmeńskiej, lekkiego humusu i bąbelków.

Jeśli ktoś lubi podczas pikniku używać sztućców, to bardzo polecam hiszpańską tortillę de patatas nadzianą serem manchego i chorizo. W wersji „na skróty” wystarczy 3 ugotowane ziemniaki pokroić w kostkę. Połowę wrzucamy na patelnię z 3 łyżkami oliwy z oliwek, przykrywamy kilkoma plasterkami manchego i kilkoma plasterkami chorizo. Wykładamy pozostałe ziemniaki, zalewamy rozmąconymi 3 jajkami i smażymy, aż tortilla się zetnie. Jak ją przewrócić? Wystarczy zsunąć placek na dużą pokrywkę, a następnie zdecydowanym ruchem trzymając patelnię nad plackiem przewrócić go i smażyć z drugiej strony. Tortilla ma tę zaletę, że pysznie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno pokrojona w trójkąty.

 

tortilla de patatas

 

Jeśli mamy ochotę na coś bardziej sycącego, to warto skupić się na czymś, co po otwarciu będzie miało zachęcający zapach - w skrócie: unikamy pora, dużej ilości czosnku, jajka na twardo, kalafiora i brokułów.Chyba nie ma bardziej nieromantycznych nut. Za to tortilla posmarowana serkiem chrzanowym z liśćmi rukoli i wędzonym łososiem, delikatnie skropnionym octem balsamicznym, to co innego.

Romantyczne desery to brownie pieczone w słoiku z malinami (ulubione brownie pieczemy w słoiku typu weck i dodajemy przed pieczeniem świeże lub mrożone maliny), mini szarlotka (w wersji najprostszej kupione w sklepie beziki kruszymy i wkładamy do słoika przekładając jogurtem naturalnym i prażonymi jabłkami z kardamonem). Zawsze możemy kupić też ciastka w swojej ulubionej cukierni i zabrać je ze sobą.

 

Kosz piknikowy z wyposażeniem, Picnic Time

 

Piknik dla rodziny

Przygotowując jedzenie na piknik z dziećmi warto pamiętać, że dzieci w plenerze nie lubią używać sztućców. Nawet, jeśli lubią, to prędzej czy później sztućce wylądują w piasku, trawie albo zaczną służyć jako narzędzia do bliższego poznawania przyrody. Dlatego piknik rodzinny rządzi się nieco innymi prawami.

Po pierwsze: musimy zabrać ze sobą lodówkę turystyczną lub duży kosz piknikowy. Lodówka przyda się we wszystkie ciepłe dni - na piknik, do lasu i na plażę. Jeśli rodzina jest duża, to można tę lodówkę przewieźć w specjalnym wózku plażowym, z którego słyną Skandynawowie. Po drugie, w duchu „no waste” powinniśmy zabierać ze sobą wielorazowe naczynia i sztućce. Wiem, że czasem szkoda nam ładnej zastawy, ale przejrzyjmy półki w domu w poszukiwaniu kubeczków z kina czy stacji benzynowych, samotnych plastikowych talerzyków. Taka zastawa też ma swój urok. Jeśli jednak cenimy elegancję, to zainwestujmy w kosz piknikowy z prawdziwego zdarzenia. Po trzecie, pamiętajmy o kocach piknikowych i hamakach. Piknik w leśniej altanie to świetna sprawa, ale rozłożenie koca na łące jest o wiele przyjemniejsze.

 

Meteor, Koc piknikowy, 180x200 cm

 

Planując menu na rodzinny piknik warto pomyśleć o tym, co na pewno zjedzą dzieci, co sprawi im frajdę i co będzie naprawdę pożywne oraz zdrowe. Jedzenie na świeżym powietrzu zawsze smakuje lepiej, więc może być to dobra okazja do przemycenia szpinaku, kiełków czy bakalii.

Piknik warto zacząć od solidnej porcji warzyw: ja zawsze mam pokrojoną w równe słupki marchewkę, pomidorki koktajlowe (w wersji luksusowej nadziane na wykałaczkę z kulkami mozzarelli), paseczki papryki, zielonego ogórka i kalarepki. Dopiero potem wyciągam z pudełek naleśniki i małe kanapeczki. Naleśniki obficie smaruję humusem, czasem zwykłym serkiem naturalnym albo pesto. Staram się unikać obfitego nadzienia, bo ono tak pięknie rozpada się, spadając na spodnie i koszulki. Zawsze mam też w koszu piknikowym wielką butelkę lemoniady (mieszam wodę z sokiem z cytryny, miodem i liśćmi mięty) i bidony z wodą (o bidonach możecie też przeczytać w tym artykule). Na deser piekę drożdżówki z sezonowymi owocami z przepisu Doroty Świątkowskiej lub ciasteczka z przepisu Agaty Królak.

Zawsze mam też w podorędziu chusteczki nawilżane i serwetki.
 

przekąska warzywna

 

Pomysły na jedzenie na piknik z przyjaciółmi

Jedzenie na piknik rodzinny wcale nie różni się specjalnie od menu dla przyjaciół i dorosłych. To żart. Analizując w głowie aktualne diety znajomych i ich preferencje mam poczucie, że piknik dla dorosłych jest ogromnym wyzwaniem. Najłatwiej oczywiście poprosić każdego o przyniesienie tego, co lubi najbardziej. Mamy wtedy pewność, że każdy zje co najmniej jedną rzecz. Warto mieć na liście coś wegańskiego, bezglutenowego, bezlaktozowego, bezcukrowego i bez orzechów. Może się to wydawać śmieszną fanaberią, ale wiele osób ma poważne problemy zdrowotne i warto ich dietę potraktować poważnie. Dlatego zróbmy sobie listę i zobaczmy jakie jedzenie zabrać na bezpieczny piknik.

 

Pojemnik piętrowy, Picnic Time

 

Jeśli chcemy przygotować coś najprostszego, to zróbmy pasty warzywne i pasztety. Możemy też przygotować w słoiczkach małe porcje sałatek (np. ugotowany kuskus z posiekaną pietruszką, kawałkami ogórka, pomidorami i pestkami dyni) - przepisy na idealne dania piknikowe znajdziemy w książkach „Dieta na wynos" i Prosto, Pysznie do Pudełka".

 

pasta warzywna

 

Sprzęt piknikowy

Jedzenie na piknik trzeba zawsze przenieść. Zadbajmy więc o wielorazowe pojemniki, które będziemy mogli wykorzystać w kuchni na co dzień - słoiki, pojemniki, butelki. Jeśli planujemy piknik w upał, to pamiętajmy o wkładach chłodzących i lodówkach turystycznych. Zrezygnujmy wtedy z tych składników, które mogą się łatwo zepsuć - nabiał, wędliny, delikatne warzywa. Postawmy na lekkie kanapki na piknik, sałatki czy koreczki. Jadąc na biwak rowerowy powinniśmy też pamiętać, by wszystkie pojemniki były szczelne i bezpieczne. Poza tym, rowerem, autem czy pieszo - piknik w dobrym towarzystwie zawsze jest świętem.

 

METEOR Torba termiczna

 

Więcej ciekawych przepisów znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock