Zakładam, że wśród naszych czytelników mogą znaleźć się szczęśliwcy, którzy będą w stanie na siłownię poświęcić cały pokój strych lub nawet garaż. Znam też takich sportowców, którzy trzymają tego rodzaju sprzęty w salonie i traktują je nie tylko jako częć wystroju, ale także jako wielki powód do dumy, który określa ich stosunek do sportu i to kim są.

To, jak powinniśmy wyposażyć naszą domową siłownię, zależy od istotnych czynników. Na tradycyjnej siłowni znajduje się kilka stref, a odtworzenie każdej z nich może okazać się wyzwaniem. Zanim przystąpimy do zakupów, zastanówmy się więc dobrze, które partie ciała chcemy trenować, jaka jest nasza kondycja i sprawność fizyczna oraz jaką powierzchnią treningową dysponujemy. Po ułożeniu odpowiedniego planu ćwiczeń i weryfikacji ilości miejsca możemy przystąpić do odtwarzania siłownianej scenerii w naszych czterech ścianach.

Strefa kardio

Trening wytrzymałościowy, czyli właśnie kardio to ćwiczenia polegające na pobudzaniu serca do intensywnej pracy. Pomagają one w dotlenieniu organizmu i szybkiej utracie wagi. Bieganie, pływanie, jazda na rowerze – to najpopularniejsze formy treningu kardio.

Aby zrobić trening biegowy w domu, niezbędna będzie bieżnia elektryczna, na której można także zwiększać siłę biegową dzięki funkcji podnoszenia stopnia nachylenia bieżni. Możemy także na takiej bieżni imitować wycieczki w góry lub biegi trailowe. Będzie to świetna forma treningu kardio lub rozgrzewki, nie tylko dla wytrawnych biegaczy. Bardzo ważne jest, żeby przy wyborze przyrządu, zwrócić uwagę na to, czy jest na nim miejsce do postawienia butelki z napojem oraz tabletu lub telefonu.

Bieżnia elektryczna

Trening wytrzymałościowy można wykonać także na sprzętach takich jak orbitrek, czy rowerek magnetyczy. Te dwa modele to swego rodzaju standard, ale warto wiedzieć, że na rynku pojawiają się nowości, na przykład rowerek Air Bike, w którym opór powietrza napędzany pasami powoduje, że im mocniej pedałujemy, tym mocniejszy opór odczuwamy. Dzięki tej funkcji ten innowacyjny sprzęt dostosowuje się do sportowców o różnych poziomach zaawansowania.

Trenażer

Sprzętem, który na pewno zasługuje na uwagę, a idealnie wpisuje się w kategorię kardio, jest wioślarz magnetyczny. Mimo że wioślarz się nie składa, to postawiony w pozycji pionowej, nie sprawia kłopotu.

Jest to sprzęt umożliwiający trening całego ciała – ramion, pleców, nóg, a nawet brzucha. By uniknąć kontuzji, zanim sami zaczniecie na nim ćwiczyć, koniecznie skonsultujcie się z trenerem, który ma doświadczenie z wiosłowaniem, ponieważ ruch ten, choć wydaje się banalnie prosty, jest ruchem złożonym, gdzie kolejność napięć danych partii mięśniowych ma ogromne znaczenie.

Wioślarz

Strefa ćwiczeń siłowych

Strefa z ciężarami zajmie zdecydowanie najwięcej miejsca. Aby wykonać bezpieczny trening, potrzebna jest swoboda ruchów. Sam sprzęt często zajmuje dużo miejsca, a wraz z waszymi postępami, będzie go przybywało.

Na każdej dobrej siłowni hantle i ciężary poukładane są w określonym porządku – od najlżejszych do najcięższych. Dzięki temu na sali panuje ład, a ćwiczącym łatwiej jest dobierać ciężar do danego ćwiczenia. Taka sama zasada sprawdzi się w domu. Posłużą do tego na przykład stojak na hantle lub stojak na większe ciężary.

Jeżeli mówimy o ciężarach, w Waszej domowej siłowni nie może zabraknąć sztangi, a razem z nią, stojaka pod sztangę, który ułatwi Wam trening siłowy i umożliwi lepsze rozplanowanie przestrzeni.

Stojak na obciążenia

Sprzęt na początek warto zamówić w formie gotowych zestawów. Dobrze sprawdzi się zestaw Power Trex. Znajdują się w nim różne rodzaje gryfów i obciążników. Łączna waga tego pakietu to 85 kg. W miarę osiąganego progresu będzie potrzebowali coraz większego ciężaru, szukajcie wówczas zestawów zawierających szerszą gamę obciążników lub cięższych gryfów. Pamiętajcie również, że ze względów bezpieczeństwa, nieodłącznym elementem sztangi, powinny być zaciski, dzięki którym talerze się z niej nie zsuwają. Możecie pomyśleć także o ławce treningowej.

Zestaw obciążeń

Sprzętem umożliwiającym wszechstronny trening będzie brama do ćwiczeń. Ułatwi ona pracę praktycznie nad każdym mięśniem. Dodatkowo w zestawie znajduje się duża ilość obciążenia, którą będziecie mogli użyć w do innych ćwiczeń, bo w treningu ogranicza nas przecież tylko wyobraźnia. Szeroki rozstaw ramy pozwala, by w jednym momencie ćwiczyły na niej równocześnie dwie osoby. To zarówno zaleta, jak i wada, gdyż przyrząd zajmuje sporo miejsca.

Brama do ćwiczeń

Strefa fitness

Tu zwykle odbywają się ćwiczenia grupowe, ale z używanych podczas takich treningów sprzętów, można zrobić użytek samodzielnie. Dobrej jakości mata to podstawa. Pozwoli ona na wykonanie ćwiczeń rozciągających, wzmacniających core oraz tych bardziej wysiłkowych – w tym również z użyciem hantli. Po skończonej aktywności matę możecie zwinąć i schować, do szafy.

Mata do jogi

Podstawą wyposażenia strefy fitness jest również piłka bosu. To sprzęt, który pozwoli na wykonanie wielu różnych ćwiczeń, a nie zajmie nam szczególnie dużo miejsca.

Jeżeli dysponujecie większą przestrzenią niż tylko róg pokoju, zastanówcie się nad zakupem steppera. Na rynku dostępnych jest kilka form tego urządzenia – od małych i kompaktowych, przez średniej wielkości półrofesjonalne, do pełnowartościowych stepperów, które mają wiele opcji pomiarów wydolności.

Stepper

Duże siłownie domowe pomieszczą ostatnią propozycję – trampolinę. Skakanie na niej w rytm muzyki to doskonała forma rozgrzewki. Stalowa konstrukcja wytrzyma obciążenie do około 100 kg, ale jej przenoszenie z miejsca na miejsce nie będzie wygodne.

Ważne jest to, że strefa fitness może to też dobre miejsce na przeprowadzenie treningu siłowego! Jeśli znajdą się w niej także większe ciężary, to po rozgrzewce będziecie mogli dać solidny wycisk mięśniom.

trampolina dla dorosłych i dzieci

Przed zakupem zawsze postawcie sobie pytanie „co ja potrafię na tym sprzęcie zrobić?” i jeżeli znajdziecie konkretne odpowiedzi, dopiero przymierzajcie się do kupna. Wszystko będzie zależało od predyspozycji, preferencji i przede wszystkim Waszych potrzeb.