Od czego zacząć czyszczenie piekarnika? 

Na początek warto zaznaczyć, że o sprzęty kuchenne należy dbać systematycznie. Tylko wtedy uda się uniknąć trwałych zabrudzeń, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą emitować nieprzyjemny zapach. Co więcej, zaschnięte lub przypalone plamy mogą być później bardzo trudne do usunięcia, dlatego piekarnik najlepiej czyścić każdorazowo po użyciu. Jak się do tego przygotować?

 

Aktywny żel do czyszczenia piekarników DR. BECKMANN, 375 ml

 

Każdy rodzaj zabrudzeń wymaga innego środka czyszczącego – czasem wystarczy użyć domowych, tradycyjnych sposobów, innym razem zaś niezbędne będzie sięgnięcie po mocniejsze, chemiczne detergenty. Czyszczenie wykonuje się wyłącznie na pustym (bez rusztów) i zimnym piekarniku. Pozwoli to uniknąć ewentualnych oparzeń lub zatrucia oparami, powstałymi wskutek reakcji zachodzącej między wysoką temperaturą a środkami czyszczącymi. Zanim rozpoczniesz sprzątanie, koniecznie załóż gumowe rękawiczki oraz zabezpiecz podłogę wokół urządzenia za pomocą ściereczek lub ręczników papierowych.

Jak wyczyścić piekarnik z małych zabrudzeń? 

Nie zawsze czyszczenie piekarnika sprowadza się do pracochłonnego szorowania. Niektóre plamy i małe zabrudzenia są łatwe do usunięcia, szczególnie jeśli dba się regularnie o czyszczenie sprzętu AGD. W takim przypadku domowe sposoby będą wystarczające.

Woda z octem  

Ocet jest przydatnym produktem nie tylko podczas przygotowywania przetworów, czy różnych potraw, ale także w takcie porządków domowych. Czyszczące właściwości bowiem zawdzięcza obecności kwasu w swoim składzie. Dzięki niemu dobrze radzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami i jednocześnie stanowi odpowiedź na często zadawane pytanie: jak wyczyścić piekarnik bez szorowania? Wystarczy wymieszać wodę z octem w proporcjach 1:1 i przelać powstały roztwór do butelki z atomizerem. Po spryskaniu powierzchni należy chwilę odczekać, aby mieszanina zaczęła rozpuszczać tłuszcz i brud, a następnie przetrzeć spryskane miejsca mokrą ścierką.

Tak przygotowanej mieszanki można używać za każdym razem, gdy w piekarniku pojawią się zabrudzenia. Co więcej, płyn można szybko uzupełnić (woda i ocet zazwyczaj znajdą się w każdej kuchni). Dodatkowo jest to nietoksyczny środek czyszczący, dlatego nie trzeba obawiać się bezpieczeństwo swoje i swoich domowników podczas sprzątania. Mimo to do czyszczenia lepiej założyć gumowe rękawice!

 

Środek czyszczący do piekarników Tuckano THC-003

 

Para wodna  

W przypadku niewielkich zabrudzeń można posłużyć się także funkcją, w którą wyposażony jest sam piekarnik – podgrzewaniem. Z brudem bowiem dobrze radzi sobie para wodna. Wystarczy wlać do naczynia żaroodpornego gorącą wodę i wstawić do piekarnika nagrzanego do ok. 140-150 stopni (najlepiej użyć w tym celu funkcji termoobiegu). Po kilku minutach należy wyjąć naczynie i odczekać, aż piekarnik przestygnie. Następnie wystarczy przetrzeć jego wnętrze wilgotną ściereczką i można na nowo korzystać z czystego urządzenia.

Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?

W przypadku trudnych i zaschniętych zabrudzeń powyższe metody nie zawsze znajdą swoje zastosowanie – niektóre zanieczyszczenia mogą bowiem potrzebować bardziej radykalnych sposobów. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po specjalne detergenty. Wśród setek produktów i środków do czyszczenia piekarnika można znaleźć skuteczne odtłuszczacze czy preparaty usuwające przypalenia i sadzę.

Osoby preferujące naturalne metody walki z zabrudzeniami, także i w tym przypadku mogą skorzystać z dobrodziejstw tradycyjnych, domowych sposobów na czyszczenie piekarnika. Warto jednak pamiętać, że niekiedy, gdy piekarnik jest już w naprawdę złym stanie, sięgnięcie po chemiczne środki może stać się koniecznością.

 

Cif, Spray do czyszczenia piekarnika, Perfect Finish, 435 ml

 

Soda oczyszczona  

Alternatywnym sposobem, w jaki można wyczyścić bardzo brudny piekarnik, jest użycie sody oczyszczonej. Podobnie jak w przypadku octu, należy zmieszać ją z wodą – z tą jednak różnicą, iż powinna przybrać ona postać pasty, dlatego najlepiej zmniejszyć ilość wody lub po prostu dodać sodę do gotowej mieszanki wody z octem. Dzięki temu czyszczenie będzie jeszcze skuteczniejsze. Tak przygotowaną pastę należy nakładać bezpośrednio na przypalenia, a następnie pozostawić na kilka minut.

Po ich upływie warto dodać do mikstury jeszcze odrobinę wody i delikatnie pocierać zabrudzoną powierzchnię, wykonując okrężne ruchy, ale unikając szorowania! Proces ten trzeba powtarzać do czasu, aż zabrudzenia będzie można bez większego wysiłku usunąć. Na koniec wystarczy przetrzeć całość wilgotną szmatką.

Jak czyścić piekarnik z zewnątrz? 

Sposoby na to, jak umyć piekarnik nie powinny ograniczać się jednak do jego wewnętrznej części. Należy pamiętać o wszystkich elementach – w tym o obudowie, pokrętłach, szybie, blachach i ruszcie. W trakcie przyrządzania potraw także i one są narażone na silne zabrudzenia. Powyższe metody można bezpiecznie stosować również na tych płaszczyznach. Do profesjonalnego czyszczenia można jednak użyć różnorodnych sprayów czy pianek czyszczących.

 

ECOZONE Żel do czyszczenia piekarników, szybko działający, 500 ml

 

W przypadku przypalonego rusztu lub blach można pokusić się nawet o wykorzystanie gąbki z szorstką powierzchnią lub zastąpić ją myjką z folii aluminiowej. Warto jednak pamiętać, że mocne szorowanie jakiegokolwiek sprzętu kuchennego powinno być ostatecznością i może się skończyć jego uszkodzeniem.

Czyszczenie piekarnika wcale nie musi być pracochłonne. Wystarczy samodzielnie przygotować środki czystości lub użyć tych specjalistycznych, które z łatwością poradzą sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami i regularnie myć piekarnik. Pozwoli to nie tylko cieszyć się urządzeniem przez dłuższy czas, ale zapewni wysoką jakość przyrządzanych potraw. Sprawdź sam jakie to proste!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock