Umuzykalnić Dziecko Przez Zabawę

Szczegółowe informacje o tym, czemu muzyka jest ważna w rozwoju dziecka oraz czym się różnią zabawki muzyczne od zabawkowych instrumentów, znajdziecie w artykule KIEDY ZABAWA STAJE SIĘ SZTUKĄ . Jeśli nie macie czasu czytać całości, przypomnę najważniejsze: muzyka wpływa na rozwój dziecka w sposób, z jakiego większość z rodziców nie zdaje sobie sprawy. Zaczynając od korzyści oczywistych, jak trenowanie i poprawa słuchu czy rozbudzanie wrażliwości artystycznej. Poprzez ćwiczenie wyczucia rytmu, które sprawia, że w przyszłości dziecku będzie łatwiej uprawiać sporty. Aż do relaksacji pomagającej zwalczyć stres czy rozwoju zdolności matematycznych. A to tylko przykłady dobrodziejstw płynących z umuzykalniania.

Mamy ogromny wybór zabawek muzycznych. Dlatego zanim po nie sięgniemy sprawdźmy, jakie będą najlepsze by UMUZYKALNIĆ DZIECKO na każdym kolejnym etapie jego rozwoju.
 

Okres niemowlęcy

Trwa od urodzenia do ok. 18 miesiąca życia. To czas naprawdę intensywnego rozwoju. Wtedy też powinniśmy rozpocząć starania by UMUZYKALNIĆ DZIECKO. Przede wszystkim niemowlak jest wrażliwy na głos ludzki. Jego barwę, natężenie, intonację. Jeśli mama lub tata w tym okresie zostawiają malucha na dłużej, warto wybrać dla niego zabawki, na które można nagrywać dźwięki – doskonale, jeśli rodzic zarejestruje śpiewaną przez siebie piosenkę, albo choć wierszowany, rytmiczny utwór. Coś, co opiekun będzie mógł odtworzyć maleństwo, gdy w pobliżu nie będzie mamy lub taty.

Niemowlę podejmuje pierwsze próby dostrajania swojego głosu do słyszanego dźwięku, dlatego warto, by wybierane zabawki muzyczne miały czyste, przyjemne brzmienie. Około szóstego miesiąca życia dziecko zaczyna reagować ruchem na muzykę, ale też próbuje samodzielnie wydobywać dźwięki z przedmiotów, to czas na pierwsze grzechotki, dzwoneczki, piszczące gryzaczki. Dziewiąty miesiąc oznacza początki pamięci muzycznej i prób muzycznego gaworzenia. Przydatne będą zabawki z przyjemnymi melodiami a nawet piosenkami np. pluszaki, pozytywki, karuzele nad łóżeczko itd.  
 

Okres poniemowlęcy

Od 18 do 36 miesiąca życia następuje spontaniczny rozwój muzyczny dziecka. Nowością jest taniec do słyszanej muzyki, próby śpiewu z jego jednosylabowymi czy jednowyrazowymi początkami. Dzieci uwielbiają wtedy zabawki z melodyjkami, do których mogą tańczyć i podśpiewywać. Dobrze sprawdzą się wszelkie muzyczne pociągi, maskotki, stoliczki, pulpity itd. Maluchy wyrażają się w tym okresie bardzo spontanicznie, więc zabawki muzyczne dla tego wieku muszą być bezpieczne i wytrzymałe.  


 

Okres przedszkolny

Spontaniczna ekspresja muzyczna nadal jest główną formą wyrażania przez dziecko muzycznej pasji. Ale pojawiają się zalążki umiejętności słuchania w skupieniu oraz rozwój wyobraźni muzycznej. W połączeniu z wyraźną na tym etapie potrzebą naśladowania dorosłych, tworzą dobry grunt do sięgnięcia po pierwsze zabawkowe instrumenty. A tych mamy ogromny wybór. Bębenki, dzwonki, gitary, perkusje, trójkąty, a nawet całe zestawy.
 

Vilac, Gitara dla dzieci - Vilac


Wiecie, że kiedy staramy się UMUZYKALNIĆ DZIECKO, możemy przy okazji zrobić jeszcze jedną dobrą rzecz? Od około dwóch dekad polscy logopedzi dostrzegają u dzieci problem z siłą… dmuchania. Niby nic, ale ma to bezpośrednie przełożenie na jakość mowy. Prawidłowy oddech i pojemność płuc mają też ogromne znaczenie dla zdrowia. Dlatego ważne jest, aby w pokoju dziecięcym zagościły trąbki, flety, gwizdki – w ten sposób zadbamy o to by maluch w zabawie ćwiczył cały aparat mowy. 
 

Szkoła i co dalej?

Zakłada się, że faza sensytywna na muzykę kończy się około szóstego roku życia, ale tak naprawdę to wyciszanie trwa jeszcze kolejne trzy lata. Nadal więc dbamy o regularny kontakt dziecka z muzyką. Pamiętajmy, że to dziedzina sztuki, która jest wyjątkowo dobrze odbierana w grupie. Dlatego warto byśmy znaleźli dla dziecka odpowiednie zajęcia. 
 


 


I oczywiście cały czas pamiętajmy o mocy śpiewu. To wspaniała aktywność, której wiele osób przypisuje wręcz lecznicze właściwości. Głos to pierwszy „instrument” dzięki któremu dziecko może tworzyć muzykę. Dlatego śpiewajmy mu od pierwszych chwil życia (albo i wcześniej), a potem z nim. Pamiętajmy, że to my mamy największy wpływ na to, czy dziecko odkryje w sobie pasję muzyczną.