Pranie, odkurzanie, zmywanie – to codzienne czynności, z których nie sposób zrezygnować. Jednak warto zastanowić się, co zrobić, aby domowymi porządkami nie szkodzić planecie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasze codzienne obowiązki domowe wpływają na środowisko. Na szczęście ten wpływ wcale nie musi być tak zły. Są na to sprawdzone metody, które możesz wcielić w życie już dziś. Z pomocą przychodzą nam nowoczesne rozwiązania technologiczne, ekogadżety oraz środki czystości. 

Co ciekawe, dbając o planetę, jednocześnie dbamy o nasz portfel, bo detergenty z naturalnym składem wcale nie są droższe od ich chemicznych odpowiedników, a ekologiczne sprzątanie pozwala zaoszczędzić wodę i prąd, a tym samym również pieniądze. Możesz pójść o krok dalej i samodzielnie sporządzać mikstury, które doskonale poradzą sobie z brudem. 

 

5 domowych środków, które zastąpią drogerię. Tanie eko środki dla ciebie i domu (ebook)

 

Podpowiadamy, co zrobić, aby sprzątanie domu stało się bardziej ekologiczne.

„Tryb eko? Zdarzało mi się użyć – kilka razy”  

Przede wszystkim zacznij zwracać większą uwagę na to, z czego i jak korzystasz podczas domowych porządków. Pamiętaj, że producenci sprzętu AGD nie bez powodu wymyślili zaawansowane oprogramowania do swoich urządzeń. Energooszczędne pralki i zmywarki tylko wtedy pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze i w pewnym stopniu ochronią środowisko, gdy będziesz wybierać optymalne funkcje, np. zdecydujesz się na pranie w niższej temperaturze albo włączysz przycisk z napisem EKO. Zorganizuj zmywanie tak, żeby mieć czas na użycie trybu ekologicznego w zmywarce zamiast po raz kolejny włączać intensywne, szybkie mycie. 
Przyłóż się też do segregowania śmieci. A może ograniczysz ich produkcję, mądrze wybierając produkty w sklepach i organizując domowy kompostownik, który możesz mieć nawet w swoim mieszkaniu? Możliwości jest mnóstwo! 

 

Rękawica do kurzu i sierści JAN NIEZBĘDNY

 

7 zasad ekologicznego sprzątania  

Na początek poznaj 7 najważniejszych zasad bardziej ekologicznych porządków domowych:

1.    Korzystaj z energooszczędnych urządzeń.
2.    Oszczędzaj wodę podczas zmywania i prania, wybierając odpowiednie funkcje zmywarki oraz pralki.
3.    Włączaj zmywarkę, gdy jest załadowana do pełna.
4.    Stosuj ekologiczne środki czystości, które kupisz w sklepie lub rób je samodzielnie.
5.    Używaj wielorazowych lub biodegradowalnych akcesoriów.
6.    Segreguj odpadki.
7.    Zrób domowy kompostownik.

To wszystko nie tylko brzmi prosto, ale w rzeczywistości takie właśnie jest. O to chodzi w mądrym sprzątaniu – ma być łatwo, przyjemnie i skutecznie, a przy okazji bezpiecznie dla naszej planety.

Sprzątanie domu w duchu eko – to Ci się przyda 

Sama znajomość zasad nie wystarczy. Niezbędne są konkretne akcesoria, bez których nie uda się sprzątanie domu. Zobacz, co przyda się w Twoim domowym pomieszczeniu gospodarczym. 

Pranie i suszenie 

Proszek, żel lub płyn do prania i płyn do płukania – to najpopularniejszy zestaw w każdym domu. Jednak można ograniczyć jego używanie lub całkowicie z niego zrezygnować. Wystarczy, że do prania wykorzystasz biodegradowalne orzechy piorące, które są w 100% naturalne i ekologiczne. Nie tylko skutecznie usuwają plamy i zabrudzenia nawet w niskich temperaturach, np. w 30 stopniach Celsjusza, ale też dbają o skórę – nie wywołują podrażnień i alergii, dlatego świetnie nadają się do prania nawet niemowlęcych ubrań. Jak działają? W kontakcie z wodą wydzielają saponinę, naturalną substancję myjącą. Orzechy, oprócz tego, że piorą, również zmiękczają tkaniny, ale nie nadają im zapachu. Do jednego prania należy użyć ok. 5-6 orzechów włożonych do bawełnianego lub lnianego woreczka. A wykorzystuje się je nawet kilkakrotnie. 

 

Orzechy Piorące TRIUMF 250g

 

Płyn do płukania tkanin zamień na zmiękczające kulki suszące wielokrotnego użytku, które są wykonane z wełny owczej, wykazującej działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Ich fenomen polega na tym, że skracają czas suszenia nawet o 25%, a ubrania wyjęte z pralki mają mniej zagnieceń. Niektóre rzeczy w ogóle nie będą wymagały prasowania. To ważne, ponieważ częste używanie żelazka nie jest ekologiczne. Poza tym kulki zmiękczają ubrania, dlatego świetnie sprawdzą się w zastępstwie płynu do płukania, jeśli nie zależy Ci na konkretnym zapachu. 

 

Piłki do prania kulki zmiękczające suszące 2 szt

 

Zmywanie 

Nawet jeśli posiadasz zmywarkę, czasem musisz umyć coś ręcznie. Postaraj się, aby za każdym razem odbywało się to z jak najmniejszą szkodą dla środowiska. Używając hipoalergicznego płynu do mycia naczyń ze składem, który aż w 99,75% jest nturalny, dodatkowo zadbasz o swoje dłonie. Skóra nie będzie wysuszona ani podrażniona. Wybieraj środki pozbawione szkodliwych substancji takich jak SLS, SLES, parabeny, PEG-i, chlor, barwniki, wybielacze czy siarczany. Lista potrafi być zatrważająco długa. 

Sam płyn nie wystarczy, żeby skutecznie umyć naczynia. Stosuj go w parze z ekologicznym zmywakiem, który został wykonany z naturalnych, biodegradowalnych włókien. Ciekawą alternatywą dla niego jest silikonowa myjka wielokrotnego użytku. Jej wszechstronne zastosowanie jest zadziwiające. Umyjesz nią nie tylko brudne naczynia, ale też wyszorujesz warzywa i owoce, a nawet wykorzystasz jako łapkę żaroodporną. Elastyczna myjka dotrze nawet w trudnodostępne miejsca, a silikonowe wypustki dokładnie usuną zabrudzenia, a przy tym nie porysują powierzchni.

 

Hipoalergiczny płyn do mycia naczyń ONLY ECO, 500 ml

 

Odkurzanie 

Używanie odkurzacza bezworkowego to sposób na ograniczenie odpadków. Nic nie szkodzi, jeśli takiego nie masz. Pomożesz środowisku, wybierając biodegradowalne, papierowe worki lub bawełniane worki do odkurzacza, wielokrotnego użytku.  

Do ścierania kurzu świetnie nadaje się elektrostatyczna ściereczka, którą można prać w pralce nawet w 60 stopniach Celsjusza i używać wielokrotnie. Do tapicerowanych mebli używaj specjalnej rękawicy, która pozbędzie się nie tylko kurzu, ale i sierści. Ją również wypierzesz w pralce, aby służyła Ci przez długi czas. 

 

Worek do odkurzaczy KARCHER 6.904-316.0, wielorazowy

 

Kuchnia i łazienka  

Na czyszczeniu kuchni i łazienki tracimy najwięcej czasu, dlatego warto zaopatrzyć się w skuteczne akcesoria i preparaty do mycia. Z osadem z kamienia świetnie poradzi sobie płyn na bazie octu malinowego, a lodówkę, blaty i kuchenkę wyczyści płyn z ekstraktem z jałowca. Zaletą tego typu środków czystości jest fakt, że naturalne składniki często mają właściwości bakteriobójcze, co jest szczególnie ważne dla zachowania higieny w łazience i kuchni. 

Do sprzątania niezbędne są ściereczki, ale unikaj tych z włókien syntetycznych oraz jednorazowych ręczników, które są nieekonomiczne i nieekologiczne. Jedna rolka biodegradowalnych, wielorazowych ręczników z bambusa, które można myć w zmywarce, zastępuje aż 65 rolek zwykłych ręczników papierowych! Przydadzą się na co dzień do usuwania bieżących zabrudzeń, ale też do większego sprzątania kuchni i łazienki. Ekologiczna jest również bawełniana ściereczka, którą można prać nawet w 60 stopniach Celsjusza, aby korzystać z niej wielokrotnie. Jest wyjątkowo chłonna i sprawdza się do czyszczenia na mokro i sucho. 

 

Bambaw, naturalne, wielorazowe ręczniki papierowe z bambusa, 20 sztuk

 

Segregacja odpadków – sposób na czysty dom i planetę  

Każdego dnia produkujemy mnóstwo śmieci, a segregowanie ich to jedna z podstawowych zasad ekologicznego stylu życia. Dlaczego? Posortowane odpadki mają szansę zostać zrecyklingowane i nie zalegają na wysypiskach. Jest wiele rozwiązań, które nawet w niewielkiej kuchni pozwalają ustawić kilka oddzielnych pojemników. Praktyczny kosz do segregacji wyposażony w trzy oddzielne wkłady w trzech kolorach, w zależności od rodzaju odpadków, nie zajmuje dużo miejsca, a na co dzień ułatwi sortowanie śmieci. 

Warto też mieć swój własny kompostownik, nawet jeśli mieszkasz w bloku. Pomoże zutylizować odpadki organiczne, które produkujemy każdego dnia. Resztki surowych warzyw i owoców, obierki, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie – to wszystko można kompostować. Nie obawiaj się nieprzyjemnych zapachów. Kompostownik kuchenny z filtrami węglowymi pochłania je wszystkie. A to, co powstanie z odpadków, wykorzystasz jako nawóz do roślin doniczkowych i ogrodowych. 

 

Kosz do segregacji CURVER Trio

 

Zrób to sam – środki czystości DIY 

Z roku na rok rośnie zainteresowanie domowymi środkami czystości, które można zrobić samodzielnie. To tani, skuteczny i przede wszystkim ekologiczny sposób na domowe porządki. Warto szukać sprawdzonych receptur, np. w książkach i ebookach. Większość preparatów można łatwo przyrządzić z tego, co zawsze jest w kuchni. Najczęściej wystarczy sól, ocet, soda, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy i woda. 

 

Kompostownik kuchenny (kremowy) Living Typhoon

 

Już wiesz, jakie to proste? Niech eko rozwiązania na dobre zagoszczą w Twoim domu. Dzięki nim codzienne sprzątanie stanie się czystą przyjemnością, w trosce o Twój dom i naszą planetę. 

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock