Oprogramowanie do sprawdzania wydajności GPU. Testowanie karty graficznej 

Podstawą dowolnej diagnostyki kart graficznych jest software, który obciąża je w odpowiedni sposób w celu uzyskania statystyk wyjściowych, sprawdzenia kondycji sprzętu oraz wykrycia potencjalnych usterek technicznych (np. wynikających z niedostatecznego chłodzenia lub ogólnie zaniedbanej jednostki przy starszych komputerach). Sporą popularnością cieszą się dwa programy:

MSI Afterburner 

Darmowa aplikacja zapewniająca kompleksowe testy wydajności, oferująca kompatybilność z kartami AMD oraz NVIDIA. Obsługuje overclocking, monitoring karty podczas rozgrywki komputerowej, benchmarking oraz nagrywanie wideo z ekranu.

EVGA Precision X1 

Jest dedykowany kartom graficznym NVIDIA z serii GeForte RTX, GeForte RTX 16 serii oraz GTX 10 Serii. Umożliwia przejęcie zaawansowanej kontroli nad chłodzeniem (ustawianie szybkości obrotów wentylatorów w zależności od konkretnych temperatur), oczywiście benchmarking, skaner optymalnych ustawień overclockingu oraz kontrolę nad aspektem wizualnej karty w postaci iluminowanego paska LED.

 

Elektronika: Karty graficzne

 

Popularnym programem obejmującym testowanie karty graficznej (choć nie skupia się tylko na niej) jest także istniejący od ponad 20 lat 3DMark. Służy do testów całościowych komputera — przede wszystkim GPU oraz CPU. Alternatywą dla programów instalowanych na komputerze będą testy internetowe takie jak BaseMark Web, choć prawdopodobieństwo otrzymania niedokładnych danych oraz powierzchowność testowania sprawia, że lepiej sprawdzają się stacjonarny software diagnostyczny.

 

Diagnostyka najpopularniejszego problemu podczas testów grafiki — przegrzania 

Każdy sprzęt, w szczególności GPU wraz z CPU, zmniejsza swoją żywotność przy obciążeniu doprowadzającym jednostkę do wysokich temperatur. Anomalią są jednak temperatury wykraczające poza określone przez producenta widełki. Wymienione powyżej programy pozwolą na sprawdzenie występowania ewentualnych przegrzań. Mają także pod okiem taktowanie procesora graficznego, wspomniany overclocking oraz pamięć. Jeśli temperatura naszej grafiki dochodzi do wysokich liczb, takich jak 100 stopni Celsjusza lub nawet więcej, musimy podjąć szybkie działania w celu usunięcia tego problemu. Sprzęt pracujący w takiej temperaturze bez odpowiedniego chłodzenia może szybko okazać się nieprzydatny.

 

Karta graficzna XFX Radeon 570 RS Black Edition, 8 GB DDR5, PCI Express x16

 

Pierwszy krok: czyścimy wentylatory 

Skoro test karty graficznej wykazał zbyt wysokie temperatury pracy sprzętu, pierwszą rzeczą jaką należy sprawdzić jest chłodzenie. W przypadku jego nieprawidłowej pracy może dojść do uszkodzenia elementów komputera lub co najmniej obniżonej jego wydajności. Spróbujmy otworzyć komputer i zlokalizować ewentualne problemy z obracaniem się wentylatora w postaci zalegającego kurzu i brudu. Do wyczyszczenia tego elementu można użyć sprężonego powietrza, dostępnego w każdym sklepie komputerowym oraz ze sprzętem AGD/RTV. Te działania powinny zniwelować negatywne efekty i przywrócić chłodzenie naszej grafiki do normalnego trybu pracy. Jeśli nie pomogą, możemy zastanowić się nad innymi rozwiązaniami.

 

Sprężone powietrze HAMA, 400 ml

 

Drugi krok: zmieniamy częstotliwość obrotu wentylatorów 

Jeśli po usunięciu zabrudzeń z elementów komputera odpowiadających za chłodzenie nie odnotowaliśmy poprawy po kolejnym testowaniu karty graficznej, powinniśmy spróbować zmienić ustawienia chłodzenia na poziomie software’u. Można to z łatwością uczynić, wykorzystując jeden z wymienionych powyżej programów. Ustawmy większą ilość obrotów wiatraka przy problematycznych temperaturach, a następnie po raz kolejny zagrajmy w grę z wykorzystaniem programu do testowania karty graficznej.

W większości przypadków wprowadzenie zmian na poziomie oprogramowania pozwala na obniżenie temperatury podczas pracy i osiągnięcie wyższej wydajności. Warto też sprawdzić, czy nasz procesor graficzny posiada aktualne sterowniki — praca na nieaktualnym sofcie może być jedną z przyczyn obniżenia wydajności i dokładać cegiełkę do przegrzania. Programy do sprawdzania wersji driverów to m.in. TechPowerUp albo GPU-Z. Indywidualni producenci kart udostępniają także dedykowane oprogramowanie w celu pobierania najnowszych wersji sterowników dla poszczególnych serii kart.

 

Karta graficzna GIGABYTE GeForce GT 1030, 2 GB GDDR5, PCI-E 3.0

 

Trzeci krok: wymieniamy układ chłodzenia 

Jeśli powyższe rady zawiodły, warto zdać się na profesjonalną pomoc w wymianie wentylatora lub rozważenie kupna chłodzenia wodnego. Problemy tego rodzaju mogą być też dobrą okazją do wymiany całego układu graficznego. W ofercie Empiku szeroką ofertę GPU ze wszystkich półek cenowych — dostępne są propozycje m.in. od Asusa, MSI, Zotac oraz Gigabyte, z których większość wspierana jest przez Nvidię.

 

Karta graficzna PNY GeForce GT 730, 2 GB, PCI-E 2.0

 

Podsumowanie: testy grafiki i rozwiązywanie problemów 

Przede wszystkim pamiętajmy, że istotnym czynnikiem przy testowaniu karty graficznej i diagnostyce chłodzenia jest fakt, że większa praca wentylatora oznacza bardziej hałaśliwy komputer. Przy zakupie nowej karty lub samej wymianie wentylatorów pamiętajmy, aby sprawdzić liczbę emitowanych decybeli w zależności od obciążenia chłodzenia, które nas interesuje. Warto też wybrać warianty energooszczędne i wydajne jednocześnie.