Jak skutecznie schudnąć?

Zrzucenie kilogramów to jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych, do którego realizacji niektórzy przystępują jeszcze przed Nowym Rokiem z powodu zbliżającej się zabawy Sylwestrowej. Wielki zapał często jednak nie wytrzymuje próby czasu i znika tuż po imprezie. Taki brak konsekwencji w dążeniu do celu jest najczęściej skutkiem nie posiadania planu. Przystępując do odchudzania bez jasno określonych zasad bardzo łatwo ulec pokusom. Ponadto skuteczne zrzucanie kilogramów jest możliwe jeśli połączymy zdrowe odżywianie z odpowiednim treningiem. Aby poznać ćwiczenia, które poprawią waszą formę, polecamy książkę „Diet&Training by Ann” Anny Lewandowskiej, w której znajdziecie kompleksowy plan działania, czyli wskazówki dotyczące diety, zestawy ćwiczeń, a także dużą dawkę motywacji. Jeśli natomiast należycie do grupy, która próby odchudzania ma już za sobą, ale nie przynosiły one dotąd zadowalających efektów, to polecamy wam poradnik Karoliny i Macieja Szaciłło „Chudnij w zgodzie ze swoją naturą”. Autorzy przekonują w niej, że nie ma jednej uniwersalnej diety odchudzającej, która działa dla wszystkich tak samo i polecają dopasować odżywianie do funkcjonowania swojego organizmu. Ich porady stworzone są w oparciu o najstarszą naukę o zdrowiu, czyli ajurwedę.

 

Diet & Training by Ann


Jak nauczyć się gotować?

Jeśli gotowanie to dla was czarna magia, ciągle jecie na mieście, a umiejętność przygotowywania smacznych dań jest jednym z waszych marzeń i postanowień noworocznych, to najlepszy czas, aby się do tego zabrać. Długie zimowe wieczory sprzyjają spędzaniu czasu w domu aby umilić takie chwile polecamy organizację wspólnych kolacji ze znajomymi. W końcu nic tak nie motywuje do lepszych efektów w kuchni jak świadomość, że ktoś będzie nas oceniał. Dla osób początkujących polecamy książkę Szymona Czerwińskiego „Sprytne gotowanie”, w której znajdziecie szybkie przepisy na proste dania z dostępnych powszechnie składników. Osobom, które pragną ograniczyć ilość sporządzanego mięsa, ale brakuje im pomysłów na smaczne potrawy z warzyw, proponujemy sięgnąć po nową książkę mistrza kuchni Jamiego Olivera  „Wege” – dzięki jego propozycjom z pewnością zaskoczycie swoich przyjaciół nowymi smakami.

 

Sprytne gotowanie

 

Jak odmienić swoje mieszkanie?

Lista postanowień noworocznych często zawiera nie tylko cele związane z poprawieniem swoich umiejętności, ale także zmianą rzeczy, które od dawna wymagają odnowienia. Może warto też zadbać o swoje otoczenie? Przykładem tego jest postanowienie przeprowadzenia remontu mieszkania. Jest to jednak zależne od naszych funduszy. Jeśli w tym momencie ich nie posiadacie, ale chcielibyście odświeżyć swoje wnętrze, to polecamy zacząć od małych kroków. Dobra energia w domu to wynik dobrze zorganizowanej przestrzeni – w stworzeniu pozytywnej atmosfery pomoże wam poradnik Katarzyny Dwornik „Zdrowy dom. Jak w prosty sposób stworzyć bezpieczną przestrzeń, która pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie”. Tym, którzy są gotowi na większe metamorfozy rekomendujemy książkę Małgorzaty Budzich „Meble od nowa. Domowe renowacje”, w której znajdziecie wiele praktycznych rad i inspiracji dotyczących renowacji mebli.

 

Meble od nowa. Domowe renowacje

 

Jak cieszyć się życiem?

Wśród śmiesznych noworocznych postanowień, a raczej tych, które tylko śmiesznymi się wydają, można znaleźć życzenie… bycia bardziej szczęśliwym. Chociaż poczucie szczęścia jest abstrakcyjne i każdy przeżywa je na swój sposób, to jest kilka sposobów, które mogą ułatwić jego osiągnięcie. Codzienny spokój i relaks to tego gwarancja, dlatego wszystkim szukającym prostych radości polecamy kolorowanki dla dorosłych. Kiedy już się odprężycie, warto zacząć uporządkowywać swoje życie. Największy stres to często wynik nadmiaru obowiązków i przepracowania – aby sobie z nim poradzić, warto sięgnąć po poradnik „Wielki ogarniacz pracy, czyli jak robić i się nie narobić ”, który w lekkiej formie pokazuje jak unikać najczęściej popełnianych błędów w życiu zawodowym. A dzięki książce „Sztuka tworzenia wspomnień” dowiecie się jak tworzyć najpiękniejsze wspomnienia, aby miały największą moc.

 

Wielki ogarniacz pracy, czyli jak robić i się nie narobić

 

Jak znaleźć swój życiowy cel?

Odnalezienie swojego życiowego celu to dla wielu nie tylko punkt na liście noworocznych postanowień, ale także wielkie życiowe marzenie. Może takim celem okaże się nowa pasja, którą w sobie odkryjemy, może poczujemy się spełnieni pomagając innym, zmieniając pracę czy podróżując. Aby wykorzystać nadchodzący rok do jego poszukiwań, warto znaleźć inspirację. Nie ma tutaj jednej sprawdzonej recepty – takie poszukiwania wymagają uważności. Są za to sposoby, które mogą wam w tym pomóc. Przede wszystkim, czytając biografie inspirujących ludzi i tworzone przez nich książki możecie odkryć nowy sposób patrzenia na świat. Jedną z takich książek, pełną bardzo błyskotliwych spostrzeżeń, jest „Świat według Clarksona. Jeśli pozwolisz mi skończyć” – znany prezenter telewizyjny przedstawia w niej absurdy otaczającego świata, co zachęca do refleksji i obrania nowego stanowiska wobec wielu spraw. Brak życiowego celu, ciągłe wymówki i usprawiedliwianie samego siebie prowadzą do życiowej stagnacji. Aby sobie z tym poradzić, koniecznie zajrzyjcie do poradnika Johna Garego Bishopa – „Skończ z tym sh*tem! Przestań uprawiać autosabotaż i upomnij się o własne życie.”

 

Skończ z tym sh*tem! Przestań uprawiać autosabotaż i upomnij się o własne życie

 

Jak żyć eko?

Bycie bardziej eko to trend, którym zaraża się coraz więcej ludzi. I słusznie! Ochrona naszego środowiska i planety to obowiązek każdego. Przede wszystkim ekologiczne życie to kwestia małych wyborów, których dokonujemy każdego dnia – dużo z nich nie wymaga od nas prawie żadnego wysiłku. O praktycznej metodzie zero waste dowiecie się więcej z książki Katarzyny Wągrowskiej „Życie zero waste”, a jeśli szukacie skutecznego motywatora do zmiany swoich nawyków, to proponujemy sięgnąć po poradnik Sylwii Majcher „52 wyzwania zero waste”, z którego dowiemy się, jak niczego nie marnować, nadawać przedmiotom drugie życie, co zrobić z resztkami, jak oszczędzać pieniądze i jednocześnie działać zdrowo oraz ekologicznie.

 

Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste

 

Jak zadbać o zdrowie?

Zdrowie to podstawa. Często sobie o tym przypominamy dopiero, kiedy dopadnie nas choroba. Postanowienie wprowadzenia zdrowszego trybu życia jest jednym z tych, które ląduje na końcu noworocznej listy, chociaż zdecydowanie powinno ją rozpoczynać. Jeśli polepszenie zdrowia to także jeden z waszych celów, to warto podejść do tego tematu kompleksowo. O naturalnych sposobach uzdrawiania i czerpania z tego, czym obdarzyła nas matka natura, dowiecie się z książki „Green Witch. Magia ziół, kwiatów, olejków eterycznych i innych darów matki natury ”, a wiele zdrowych i pysznych inspiracji kulinarnych znajdziecie w opracowaniu Agnieszki Cegielskiej „Naturalnie w kuchni. 60 przepisów na zdrowie”, w którym znana prezenterka doradza jak zwiększyć swoją odporność i unikać chorób cywilizacyjnych.

 

Naturalnie w kuchni. 60 przepisów na zdrowie

 

Co jeszcze dodalibyście do listy noworocznych postanowień 2020?