Komary są wabione przez zwiększone stężenie w dwutlenku węgla, który znajduje się w wydychanym powietrzu. Wabikiem są dodatkowo amoniak i kwas mlekowy znajdujące się w pocie. Ogromne znaczenie będzie mieć także naturalny zapach ciała człowieka. Co ciekawe, dzięki specjalnym receptorom węchowym komary znacznie łatwiej wyczuwają zapach człowieka niż np. zapach zwierzęcia. Niektórzy ludzie pachną dla komarów bardziej słodko niż inni. Takie osoby bywają częściej pogryzione.

 

Podczas upałów warto częściej brać prysznic, aby zneutralizować zapach. Może się to okazać jednak niewystarczające. Poza zapachem komary lokalizują ofiarę także dzięki termodetekcji. Na ugryzienia będą wtedy bardziej narażone dzieci, kobiety podczas owulacji oraz młodzi mężczyźni. Ryzyko ugryzienia zwiększają ciemne ubrania. Czarna, granatowa odzież najgorzej odbija promienie słoneczne, więc szybciej się nagrzewa. Komary są w stanie przebić się przez różnorodne materiały, jednak dodatkowym zabezpieczeniem może być jeans.

 

Środki odstraszające komary

Jeśli mamy już podstawowe informacje na temat komarów i tego, co je przyciąga, warto dowiedzieć się, jakie środki pozwolą nam skutecznie się przed nimi obronić. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, najskuteczniejszą ochronę zapewniają środki oparte na DEET, czyli N,N-diethyl-meta-toluamide. Z kolei w Londynie przeprowadzono badania kliniczne, według których środki odstraszające owady do stosowania na otwartym powietrzu to te, które mają co najmniej 30% DEET.

 

Dla wielu osób w okresie letnim problematyczna staje się kwestia, jak odstraszyć komary na grillu. Gdy planujemy wieczór z przyjaciółmi, chmara komarów nad głowami z pewnością nie będzie czymś pożądanym. Aby zminimalizować ryzyko, najlepiej jest grillować na działce, na której są posadzone rośliny odstraszające owady. Należą do nich m.in. eukaliptus cytrynowy zawierający citriodiol, bazylia, której intensywny aromat działa odstraszająco na komary. Skutecznym rozwiązaniem jest także Plectranthus, czyli popularna komarzyca. To pnąca roślina o dwukolorowych liściach. Można posadzić ją w donicach lub wsadzić bezpośrednio do gleby. Bardzo ładnie wygląda w wiszących doniczkach przy ścianach czy murkach. Liście komarzycy zawierają olejki eteryczne, które odstraszają komary. Niestety, nie każdy ma taką możliwość. Produkty, które zawierają trawę cytrynową, tymianek czy inne rośliny oleiste nie zapewnią nam skutecznej ochrony. W takich przypadkach najlepiej stosować sprawdzony spray na komary.

 

Domowe sposoby na komary

Nie wszyscy mogą stosować chemiczne preparaty odstraszające komary. Alergicy mogą skorzystać z domowych sposobów. Walkę z komarami rozpoczynamy od małych kroków, czyli profilaktyki. Przede wszystkim podczas wiosennych porządków uwzględniamy piwnicę. Bardzo często przy suficie zimują samice komarów. Do lata mogą złożyć kilkaset jajeczek. Trzeba pamiętać o tym, że larwy komarów rozwijają się w wodzie. To dlatego przykrywamy wszystkie zbiorniki wodne i dokładnie sprzątamy piwnicę. Aby się rozmnożyć, komary potrzebują zaledwie 2,5 cm wody.

 

Jeśli samo posprzątanie piwnicy nie przyniesie rezultatu, można wypróbować sprawdzony domowy sposób. Na spodek wlewamy niewielką ilość terpentyny. Zamykamy w pomieszczeniu wszystkie drzwi i okna, a następnie wychodzimy na ok. 30 minut. Komary będą uśpione oparami i będą leżały na podłodze. Wtedy przyda się solidne i dokładne odkurzanie. Bardzo dobrze sprawdzą się także plastry świeżej cebuli. Cebula ma nieprzyjemny aromat dla komarów, dlatego skutecznie je odstrasza. Można również spotkać się z opinią, że liście pomidorów lub pelargonia odstraszają owady. Warto zapobiegawczo ustawić je na parapecie, aby uniknąć wlatywania komarów do domu. Alternatywą jest oczywiście klasyczna moskitiera, która znakomicie pełni swoją rolę. Warto dodatkowo się wspomóc, stosując specjalne urządzenia. Sporą popularnością cieszy się m.in. ultradźwiękowy odstraszacz komarów do kontaktu. Warto kupić tego rodzaju urządzenie szczególnie do domów, w których są małe dzieci.

 

Rośliny odstraszające komary

Czy istnieje skuteczny sposób na komary wokół domu i w pomieszczeniach? Możemy zdecydować się na posadzenie odpowiednich roślin, które nie tylko dobrze się prezentują, ale także skutecznie odstraszają owady. Jedną z polecanych roślin jest lawenda. Kilka krzewów aromatycznej lawendy w ogrodzie pozwoli nam na pozbycie się problemu. Jej zapach odstrasza komary, muchy, mszyce, mole, pajęczaki, a także gryzonie. W naszym klimacie bardzo dobrze sprawdzi się lawenda wąskolistna. To niewymagająca roślina, dlatego każdy poradzi sobie z jej uprawą. Warto jednak umieścić ją w słonecznym miejscu. Alternatywą jest geranium, czyli pelargonia szorstka. To popularna roślina doniczkowa, która często jest wykorzystywana w domach czy na tarasach. Wydziela charakterystyczny zapach o cytrynowym aromacie, który skutecznie odstrasza owady - szczególnie muszki i komary. Roślina ta lubi miejsca przewiewne i nasłonecznione.

 

Miłośnicy bujnych roślin z pewnością docenią kocimiętkę, która tworzy zwarte kępy. Często zdobi tarasy i balkony ze względu na to, że ma urocze kwiatki. Oczywiście jej ogromną zaletą jest to, że skutecznie odstrasza komary. Uważajmy jednak, gdy w domu znajdują się koty. Uwielbiają one kocimiętkę, dlatego mogą ją podgryzać. Kocimiętka nie jest wymagająca, jednak lubi słoneczne miejsca. Alternatywą jest wspomniana wcześniej komarzyca, której pędy mogą osiągać nawet 200 cm. Dekoracyjne liście z pewnością staną się przepiękną ozdobą domów i balkonów. Komarzyca preferuje zacienione miejsca i umiarkowane podlewanie.