Wraz z nadejściem wiosny do życia budzi się cała przyroda, nie wykluczając istot, takich jak pasożytnicze kleszcze, które wolelibyśmy, żeby się nigdy nie przebudzały. Jednak kleszcze też mają swoje miejsce w ekosystemie, a nasza w tym głowa by ochronić przed nimi siebie i bliskie naszemu sercu zwierzęta.

Czym są kleszcze? Poznaj wroga!

Kleszcze to roztocza z gatunku pajęczaków, które ze względu na choroby, jakie przenoszą stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla wszelkiego stworzenia. Postępujące ocieplenie klimatu sprzyja namnażaniu się tych pasożytów. Choroby, jakie mogą wywoływać u zwierząt to m.in. babeszjoza, borelioza, erlichioza. My, ludzie w ramach dbania o swoje zdrowie w okresie letnim spryskujemy się środkami odstraszającymi komary, kleszcze i meszki przed wycieczką do lasu. Tymczasem nasze zwierzęta domowe powinniśmy obejmować ochroną przeciw kleszczową przez cały rok, a obowiązkowo w okresie wiosennym i letnim, kiedy pasożyty te są najbardziej aktywne i co roku przynoszą krwawe żniwo w postaci ciężkich chorób u psów i wychodzących kotów.

 

Odstraszacz kleszczy dla psów, fioletowy - TickLess

 

Jaki preparat wybrać dla psa lub kota?

Na rynku mamy dostępne różne preparaty dla zwierząt odstraszających kleszcze. Jedne są bardziej przystępne cenowo, inne wiążą się z większym wydatkiem, ale starczają na dłużej. Poniżej prezentuję zestawienie najpopularniejszych preparatów wraz z ich wadami, zaletami, skutecznością, trwałością i ceną.

 

Szampon przeciw pchłom i kleszczom dla psa - Wildwash UK

 

5 najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyborem ochrony przed kleszczami

1. Zanim dobierzemy ochronę przeciw kleszczową dla psa musimy poznać jego wagę. U kotów sprawa jest prostsza, ponieważ kupuje się po prostu preparat dla kota, ponieważ waga w ramach gatunku nie waha się tak bardzo jak u psów, z których jedne potrafią zmieścić się w torebce, drugie z kolei mają wagę małego lwa.

2. Obowiązkiem każdego opiekuna zwierzęcia jest sprawdzenie czy zwierzak nie jest uczulony na któryś ze składników preparatu. Jest to bardzo istotne zwłaszcza przy podaniu tabletek - nie ma możliwości cofnięcia decyzji. Podanie tabletki ze środkiem na który pies jest uczulony może zaowocować m.in. Zapaleniem żołądka.

3. Jeśli w Twoim domu mieszka pies i kot, w takim wypadku powinno się stosować tylko takie środki, które są bezpieczne zarówno dla psa, jak i dla kota. O radę odnośnie dobrania preparatu najlepiej zapytać lekarza weterynarii.

4. Pies lub kot, który nosi obrożę przeciwkleszczową lub jest zakropiony, nie powinien spać z nami w pościeli, a po każdym kontakcie powinniśmy umyć ręce. Jeśli w domu mamy małe dziecko, należy poświęcić szczególną uwagę higienie. Obroża i krople posiadają trujące środki, nieobojętne dla człowieka.

5. Niektóre obroże wymagają zdjęcia z szyi psa na czas kąpieli w jeziorze lub stawie ze względu na trujące właściwości lub z uwagi na możliwość wypłukania się specyfiku. Zastanów się czy spacery nad wodą będą odbywać się sporadycznie czy często.

Obroże nasączone specyfikiem jakie zakładamy zwierzakom na szyję czy zakraplamy na grzbiet zawierają truciznę, co może wzbudzać naszą niechęć. Pamiętajmy jednak, że z dwojga złego mniejszym zagrożeniem dla zwierzaka są te trucizny, niż choroby odkleszczowe!
 

Obroża przeciw kleszczom i pchłom dla kociąt - Over Zoo

 

Kropelki przeciwkleszczowe

Jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod zabezpieczenia zwierzęcia przed ukąszeniem kleszcza. Dobierana do gatunku zwierzęcia (kot lub pies) oraz do wagi w przypadku psa. Zazwyczaj starcza na miesiąc (ok. 4 tygodnie). Aplikuje się na grzbiet, jako na miejsce do którego zwierzę nie może dosięgnąć. Podczas stosowania kropelek powinniśmy ograniczyć kąpanie psa. Cena kropli waha się zazwyczaj od 10 zł do 30 zł.

 

Krople na pchły i kleszcze dla psów i kotów - PESS

 

Obroża odstraszająca kleszcze

Obroża na kleszcze to wygodny sposób na długotrwałą ochronę. Obrożę kupujemy kierując się gatunkiem (kot czy pies) oraz wagą w przypadku psiaka. Po rozpakowaniu dopasowujemy obwód do zwierzęcej szyi i ucinamy za długi pasek. Obróżka jest popularnym wyborem, a jej aplikacja nie wymaga specjalnych umiejętności (np. moje psy się odsuwają podczas aplikacji kropelek, bywa to uciążliwe). Do wyboru mamy obroże zwykłe lub wodoodporne - te drugie kosztują więcej, ale dają nam komfort i święty spokój, bo nie musimy pamiętać o ściąganiu obroży przed każdym wejściem psa do jeziora czy fontanny w obawie przed wypłukaniem środka. Dodatkowo na rynku dostępne są obroże działające przez okres 8 miesięcy - wystarczy kupić jedną na sezon, nie musimy wtedy pamiętać o regularnym zakraplaniu, jak to ma miejsce w przypadku kropelek. Ceny obroży mieszczą się w zakresie od 8 zł do 100 zł.
 

obroże przeciw kleszczom

 

Tabletki na kleszcze

Są na rynku od niedawna, a już wywołały ogromne emocje. Mają swoich gorących zwolenników i przeciwników – jest to bardzo wygodny sposób zabezpieczenia przed pasożytami, jednak w przypadku uczulenia zwierzęcia na któryś składnik, jego zażycie może skończyć się tragicznie. Tabletkę dostosowaną do masy ciała psa podaje się do połknięcia, można ją kupić u lekarzy weterynarii. Okres działania to ok. 3 miesiące. Cena to ok. 100 zł.
 

Nic nie zastąpi naszej uwagi i czujności

Nic tak nie ochroni psa czy kota, jak nasza czujność i poświęcona mu uwaga. Po każdym spacerze czy wyjściu do ogrodu warto dokładnie przejrzeć jego sierść na wypadek obecności pasażerów na gapę. Ręczne zdejmowanie kleszczy połączone z kropelkami, obróżką lub tabletkami znacznie zwiększy skuteczność ochrony. Nawet najlepsze środku mogą zawieść przy poszczególnych gatunkach pasożytów czy w regionach Polski. Niektórzy dodatkowo w trosce o zwierzaka stosują też podawanie zwierzęciu do picia napar z czystka, o którym uważa się, że ma właściwości odstraszające kleszcze.

 

Odstraszacz kleszczy dla psów - TickLess

 

Co na kleszcze wybierają inni?

27 kwietnia zadałam na Instagramie pytanie do osób śledzących konto: Jakie stosujecie środki ochrony przeciw kleszczom? Odpowiedzi udzieliło 51 właścicieli psów (wybaczcie, kociarzy u mnie tyle, co kot napłakał). Z wyników tej małej ankiety wynika, że najpopularniejszym środkiem ochrony jest obroża – takiej odpowiedzi udzieliło 26 os. (przeważa obroża Foresto). W następnej kolejności plasują się tabletki (13 osób) oraz kropelki (12 osób).

Co sprawdza się u Twojego kota lub psa? Masz swoje sprawdzone środki?