Spis treści:

  1. Upewnij się, że zegarek jest kompatybilny z posiadanym smartfonem 
  2. Sprawdź, z jaką aplikacją współpracuje smartwatch i pobierz ją na smartfona 
  3. Połącz zegarek ze smartfonem 
  4. Jak skonfigurować Apple Watch z iPhone?
  5. Konfiguracja smartwatcha: wymagane zgody 
  6. Smartwatch – codzienny asystent 

 

Czarny smartwatch Xiaomi Haylou

 

Upewnij się, że zegarek jest kompatybilny z posiadanym smartfonem 

To porada przede wszystkim dla osób, które dopiero planują zakupienie inteligentnego zegarka, dostały go w prezencie lub kupiły w ciemno, bez wcześniejszego sprawdzenia sposobu działania. Należy bowiem mieć na uwadze, że choć lwia część dostępnych na rynku smartwatchy ma uniwersalny system operacyjny, to jednak istnieją takie, które łączą się tylko z jednym systemem smartfonów (np. Apple Watch tylko z iOS). Jeżeli akurat szukasz swojego pierwszego inteligentnego zegarka, to na stronie Empiku masz możliwość filtrowania wyników właśnie po systemie operacyjnym, np. iOS.

Sprawdź, z jaką aplikacją współpracuje smartwatch i pobierz ją na smartfona 

Informację tę znajdziesz na opakowaniu zegarka lub w jego instrukcji obsługi. Każdy model ma zwykle swoją dedykowaną aplikację, która umożliwia sparowanie go ze smartfonem. Oprogramowania są bezpłatne i dostępne w Google Play lub App Store. Dla przykładu smartwatche od Google – Wear OS działają w zestawieniu z aplikacją o tej samej nazwie. Apple Watch potrzebuje do pracy programu Apple Watch, a dla Xiaomi przygotowano Mi Fit.

 

Czarny smartwatch Xiaomi Imilab

 

Połącz zegarek ze smartfonem 

Aby sparować urządzenia, włącz Bluetooth oraz pobraną aplikację smartwatcha w telefonie i uruchom zegarek (najprawdopodobniej bocznym przyciskiem). Aplikacja wyświetli informację „rozpocznij konfigurację”, „znajdź zegarek”, „połącz” lub podobną*, dzięki której telefon rozpocznie poszukiwanie smartwatcha.

Jeśli mieszkasz w bloku albo domu wielorodzinnym, to może się zdarzyć, że smartfon znajdzie kilka urządzeń. Zwróć wówczas szczególną uwagę na to, by wybrać odpowiedni zegarek z listy. Kiedy znajdziesz swój model, kliknij jego nazwę i zaakceptuj parowanie urządzeń. Bądź cierpliwy – zarówno wyszukiwanie sprzętu, jak i łączenie zegarka z telefonem może trwać kilka minut.

Alternatywą dla standardu Bluetooth jest NFC (tak, tak, właśnie to, którym płacisz, jeśli używasz do tego celu telefonu). Wystarczy włączyć NFC w telefonie i zbliżyć smartwatch, a oba urządzenia sparują się automatycznie. Uwaga: trzeba mieć włączony internet! W przypadku poszczególnych marek proces ten może się minimalnie różnić.

W przypadku Apple Watch wystarczy, że wybierzesz opcję „Rozpocznij łączenie” i skierujesz tylny obiektyw iPhone na tarczę smartwatcha, by telefon samodzielnie połączył się z zegarkiem. Następnie pozostanie ci kliknięcie „Skonfiguruj Apple Watch” i dalsze kroki, do których przejdziemy za chwilę.

 

Różowo złoty smartwatch Samsung

 

Jak skonfigurować smartwatch w telefonie z Androidem? 

Jeśli parowanie urządzeń dobiegło końca, możesz przejść do konfiguracji zegarka. To, jak duży będzie możliwy zakres personalizacji gadżetu, zależy od posiadanego urządzenia. Na samym początku warto z pewnością sprawdzić, czy zegarek wskazuje właściwą godzinę. Po sparowaniu z aplikacją powinien pobrać ją ze smartfona; jeśli tak się nie stało, to będziesz mógł ustawić odpowiedni czas albo w aplikacji, albo samym zegarku (w tym przypadku poszukaj w nim ustawień lub opcji).

Najtańsze modele umożliwiają zwykle wyłącznie wybór wyglądu samego zegara; droższe lub topowych marek pozwolą także na zmianę tapety i pobieranie aplikacji. To, co łączy wszystkie zegarki, to możliwość stworzenia swojego profilu we wspomnianej aplikacji. Warto zrobić to od razu; na nim zapisywane będą wszystkie informacje (intensywność treningu, liczba kroków, tętno, ciśnienie etc.). Najczęściej należy podać swoją płeć, wiek, wzrost, wagę oraz oczekiwaną intensywność ruchu (wyrażoną np. przez liczbę kroków do przejścia dziennie). Pod względem wszystkich innych ustawień jedną odpowiedzią na pytanie, jak skonfigurować smartwatch, jest: dokładnie zapoznać się ze wszystkimi opcjami dostępnymi zarówno w aplikacji, jak i samym zegarku. Każda marka i model dają bowiem inne możliwości.

 

Smartwatch Pulsometr Ciśnienie Tętno Sen Oled Kw10 King Watch

 

Jak skonfigurować Apple Watch z iPhone? 

Konfiguracja Apple Watch rozpoczyna się od razu po skierowaniu obiektywu aparatu w dedykowanej aplikacji na zegarek i jego odnalezieniu przez telefon. Program zapyta o preferowany nadgarstek, na którym smartwatch będzie noszony. Następnie należy zaakceptować warunki użytkowania i wprowadzić dane swojego konta Apple ID. Pojawi się seria zgód do wyrażenia (lokalizacja czy łączenie z Siri), po czym możliwość ustawienia kodu Apple Watch. W tym momencie można albo ustawić swój PIN zabezpieczający, albo pominąć ten krok.

W dalej części aplikacja da użytkownikowi możliwość zainstalowania wszystkich dostępnych programów na zegarek. Po wyrażeniu takiej chęci trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość; proces ten potrwa co najmniej kilka minut (jego przebieg można śledzić na zegarku). Warto nie pomijać tego kroku i pobrać aplikacje na smartwatcha od razu, by od razu cieszyć się jego wszystkimi funkcjami. Jeśli jednak nie możesz się już doczekać zobaczenia, jak Apple Watch wygląda w środku, to możesz pominąć ten krok i wrócić do niego później w aplikacji.

 

Biały smartwatch ze skórzanym paskiem Watchmark

 

Konfiguracja smartwatcha: wymagane zgody 

Czy to w przypadku zegarków od Apple, czy dedykowanych smartfonom z Androidem, użytkownik zostanie poproszony o wyrażenie kilku zgód. Należy mieć tutaj na uwadze, że w przypadku ich nieudzielenia smartwatch może nie działać w pełni. Z całą pewnością konieczna będzie zgoda na udostępnianie lokalizacji (do obsługi pogody, liczenia kroków etc.), połączenie z aplikacjami SMS i połączeń (do ich obsługi) czy powiadomień push (by zegarek mógł je wyświetlać).

 

Czarny smartwatch Haylou GST

 

Smartwatch – codzienny asystent 

Sparowanie obu gadżetów jest naprawdę proste i intuicyjne. Dedykowane aplikacje prowadzą użytkownika za rękę przez cały proces. Odpowiadając więc jednym zdaniem na pytanie, jak skonfigurować zegarek z telefonem, można powiedzieć: podążaj za podpowiedziami producenta. I przede wszystkim nie obawiaj się wyrażać koniecznych zgód – bez nich smartwatch nie będzie działał prawidłowo!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock