Co sprawdzić w samochodzie przed dłuższą trasą?

Bez względu na to, czy preferujemy podróże zaplanowane z dużym wyprzedzeniem czy też spontaniczne, na początku sezonu wakacyjnego powinniśmy zweryfikować stan techniczny naszego samochodu. Można zlecić to specjalistom w warsztacie naprawczym lub zrobić samemu – jeżeli dysponujemy odpowiednią wiedzą.

Co trzeba sprawdzić? Przede wszystkim podzespoły i układy, odpowiedzialne za bezpieczeństwo jazdy. Zwróćmy uwagę na fakt, że w dłuższą podróż wyjeżdżamy zwykle „w komplecie”, mając na pokładzie wszystkich domowników. Zabieramy także bagaże, a często również sprzęty rekreacyjne. W efekcie nasz samochód jest o wiele cięższy niż podczas codziennej eksploatacji. Jego zachowanie na drodze może się zatem zmienić, ujawniając techniczne niedostatki.
 

Wideorejestrator
 

Zacznijmy od sprawdzenia układu hamulcowego – grubości i stanu klocków hamulcowych oraz tarcz. Zweryfikować należy także poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku, umieszczonym pod maską. Zastanówmy się, kiedy ostatnio wymienialiśmy płyn hamulcowy? Warto robić to co około 40-50 tys. km lub 2-3 lata.

Przy okazji sprawdzania układu hamulcowego, warto dokładnie przyjrzeć się oponom. Dla niektórych kierowców będzie do okazja do spóźnionej wymiany ogumienia z zimowego na letnie. Przypomnijmy, że graniczną temperaturą powietrza dla obu typów opon jest 7 st. C. Jeżeli średnie temperatury dzienne są wyższe, warto korzystać już z opon letnich. Przed podróżą powinniśmy dokonać jeszcze wizualnego przeglądu opon – pod kątem uszkodzeń czy innych odstępstw od normy. Możemy sprawdzić wysokość bieżnika – w przypadku opon letnich, powinien on mieć co najmniej 3-4 mm, a najlepiej więcej. Koniecznie sprawdźmy także ciśnienie w oponach i porównajmy je z zaleceniami producenta samochodu (które znajdziemy np. na tabliczce znamionowej auta).
 

Opony letnie
 

Aby zająć się dokładnym przeglądem układu zawieszenia oraz układu kierowniczego pojazdu, musimy podnieść auto na podnośniku lub skorzystać z kanału. Czego szukać? Przede wszystkim sprawdźmy stan amortyzatorów – zweryfikujmy, czy nie widać na nich wycieków płynu hydraulicznego (jeśli tak, kwalifikują się do wymiany). Sprawdźmy także stan wszelkich osłon gumowych i elementów metalowo-gumowych. Ich uszkodzenia powodują przedostawanie się piasku i innych zanieczyszczeń z jezdni do istotnych, pracujących podczas jazdy podzespołów. Smar zmieszany z piaskiem przestaje być efektywny i naraża na zużycie takie elementy jak łączniki stabilizatora, sworznie wahaczy czy półosie. Uszkodzone osłony należy czym prędzej wymienić.

Kiedy nasze auto wisi na podnośniku, skontrolujmy także stan układu wydechowego – pod kątem dziur oraz jakości zamocowania. Sprawdźmy, czy wieszaki tłumika są w dobrym stanie.

Kolejny ważny element, wymagający sprawdzenia to płyny. Skontrolujmy, na kiedy przypada wymiana oleju w naszym aucie. Być może warto zrobić ją już teraz, by koniec interwału olejowego nie przypadł na czas, kiedy będziemy na wakacjach. Przyjrzyjmy się także poziomowi płynu chłodniczego, wspomnianego już płynu hamulcowego oraz płynu do spryskiwaczy.
 

wycieraczki samochodowe
 

Komfort jazdy podczas długiej podróży samochodem – jak się przygotować?

Na co dzień rzadko spędzamy w samochodzie dłużej niż kilka godzin. Na krótkich dystansach pewne elementy odpowiedzialne za komfort jazdy mogą nie wydawać się dla nas istotne. Komfort jazdy przekłada się jednak na bezpieczeństwo. Przed wyjazdem warto sprawdzić stan oświetlenia pojazdu. Nawet jeżeli żarówki są sprawne, może okazać się, że świecą już o wiele słabiej niż powinny. Przy okazji ich wymiany można sprawdzić ustawienie reflektorów (na stacji kontroli pojazdów lub w warsztacie naprawczym). Prawidłowe oświetlenie nie męczy wzroku oraz pozwala zauważyć potencjalne przeszkody z dalszej odległości.

Podobnie ważną rolę odgrywają wycieraczki przedniej szyby. Jeżeli nie wymieniliśmy ich na nową parę po zimie, warto zrobić to teraz. Latem występują silne opady deszczu, z którymi zużyte pióra wycieraczek mogą sobie nie poradzić. Rozmazywanie wody po szybie, przeskakiwanie po niej czy skrzypienie to objawy, które świadczą o pilnej konieczności wymiany piór.

Kolejnym przykładem układu odpowiedzialnego za komfort, ale przekładającego się także na bezpieczeństwo jazdy jest klimatyzacja. Jej prawidłowe działanie wydaje się dziś niezbędne w dłuższej trasie. Wpływa bezpośrednio na redukcję poziomu zmęczenia kierowcy. Nawet jeżeli klimatyzacja działa, warto wykonać jej przegląd i czyszczenie (dezynfekcja, ozonowanie) przed dłuższą podróżą. W elementach układu zbierają się zanieczyszczenia, w tym grzyby i pleśń, które mogą być szkodliwe dla kierowcy i pasażerów (zwłaszcza dla alergików). Przy okazji przeglądu klimatyzacji, warto wymienić także filtr kabinowy, odpowiedzialny za separację zanieczyszczeń z jezdni.
 

żarówki samochodowe
 

Długa podróż samochodem – gadżety, które warto zabrać

Przygotowanie do długiej podróży samochodem na wakacyjne wyjazdy to jednak nie tylko aspekty techniczne. Warto zadbać także o własną wygodę oraz urozmaicenie czasu podróży pasażerom. Współczesne samochody można w stosunkowo łatwy sposób zamienić w multimedialne centra rozrywki. Wybierając radio z funkcją Bluetooth możemy słuchać ulubionej muzyki czy internetowych podcastów ze smartfona w fabrycznych głośnikach auta. Jeżeli auto nie posiada funkcji Bluetooth, możemy dokupić transmitter FM, instalowany w gnieździe zapalniczki samochodowej.

Bardziej zaawansowane funkcje posiadają urządzenia wyposażone w dotykowy ekran i oprogramowanie Android. Montuje się je w miejscu standardowego radia 1 lub 2 DIN. Pozwalają na łączność z Internetem i obsługują wiele aplikacji, znanych ze smartfonów.
 

Radia samochodowe
 

Aby zapewnić rozrywkę pasażerom tylnych siedzeń, można zdecydować się na zakup uchwytu na tablet, montowanego na zagłówku przedniego fotela. Pozwoli to na wygodne oglądanie ulubionych filmów bez konieczności schylania głowy.

W podróży przyda się także wideorejestrator, który zwiększy bezpieczeństwo naszego pojazdu. W razie wypadku lub kolizji, całe zdarzenie zostanie zarejestrowane i zapisane na twardym dysku. Większość nowoczesnych wideorejestratorów posiada także funkcję trybu parkingowego. Jeżeli urządzenie wykryje ruch w okolicy auta lub uderzenie, automatycznie włączy kamerę. Ta funkcja może okazać się niezwykle ważna, jeżeli podczas podróży pozostawiamy swój samochód na nieznanych parkingach.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com