Dobrze wykonane zdjęcie kulinarne to prawdziwa uczta dla zmysłów. A jednocześnie – co ciekawe – często nie ma ze smakiem wiele wspólnego. Jak to możliwe? Niektórzy fotografowie kulinarni przy sesjach komercyjnych stosują pewne sztuczki. Przykładem może być wykorzystanie atrap, które naśladują dania, a przy tym są łatwiejsze do ujarzmienia – bo składniki nie namakają i nie tracą koloru, a do tego nie sposób zmącić ich misternej kompozycji. Kreatywność twórców i grafików naprawdę może zadziwiać – często syrop klonowy okazuje się olejem silnikowym, a mleko klejem, który nie powoduje rozmiękczania się płatków!

Zakładamy jednak, że zależy ci na fotografowaniu jadalnych dań, bez tego rodzaju wspomagaczy, niezbędnych na komercyjnych sesjach trwających wiele godzin. Nasze wskazówki będą dotyczyć raczej parametrów, kadrowania i komponowania kadrów. Okażą się przydatne zarówno przy robieniu zdjęć amatorskich na Instagrama, jak i w profesjonalnej fotografii.

 

Aparaty fotograficzne

 

Jak robić zdjęcia jedzenia, korzystając z trybu manualnego? 

Jeśli robisz zdjęcia, które mają trafić na blog czy do edytorialu bądź po prostu chcesz profesjonalnie sfotografować swoje danie, korzystanie z automatycznych ustawień mija się z celem. Oczywiście, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdjęcie wyjdzie dobrze. Warto jednak nabyć nieco wiedzy dotyczącej manualnej obsługi aparatu, a jednocześnie ćwiczyć swoje umiejętności. W ten sposób dobór parametrów, z początku stanowiący twardy orzech do zgryzienia, stanie się czymś intuicyjnym. A potrawy będą prezentować się spektakularnie!

Regulacja ISO w fotografii kulinarnej 

Skup się przede wszystkim na dobrym dopasowaniu ekspozycji. Potrawy to stosunkowo łatwy obiekt do fotografowania, ponieważ pozostają w zupełnym bezruchu. Dlatego nie musisz szaleć ze światłoczułością. Pamiętaj, że im wyższe ISO, tym niższa jakość zdjęcia – dlatego warto starać się dobrze doświetlić obiekt lub po prostu wybrać inną porę na fotografowanie. W przypadku fotografii kulinarnej jest ona bowiem bardzo istotna.

Regulacja przysłony w fotografii kulinarnej 

Warto również zadbać o regulację głębi ostrości. Przy zdjęciach robionych z góry, tak popularnych w fotografii kulinarnej, wysoka głębia ostrości to jedyne słuszne rozwiązanie. Jeśli jednak robisz zdjęcia kilkuplanowe, efekt rozmycia będzie pożądany. Aby go osiągnąć, otwórz przysłonę.

 

Akcesoria fotograficzne

 

Kompozycja kadru w fotografii kulinarnej 

Na dobrze wykonanych zdjęciach jedzenia nic nie jest przypadkowe. Liczy się każdy detal – nie tylko samego dania, ale również otoczenia, w jakim się znalazło. Przygotowując potrawy do zdjęć, warto od razu pomyśleć o wykorzystaniu pięknej zastawy i ceramiki. Drewniane deski do krojenia – najlepiej z surowego drewna – talerze o różnych fakturach i odcieniach, srebrne sztućce o fantazyjnych kształtach – wszystkie te elementy to wartość dodana.

Komponując kadr, warto myśleć jak malarz, przygotowujący swój model do martwej natury. Harmonia kolorystyczna i ciekawe akcenty barwne, różnorodność tekstur – wszystko to pomoże w osiągnięciu piękniejszego efektu. Jednocześnie, pamiętaj o tym, by kompozycja nie przytłaczała fotografowanego obiektu, czyli potrawy. Ją również warto upiększyć – na przykład okrasą ze świeżej kolendry, koperku czy rozmarynu.

 

Karty pamięci do aparatów

 

Z jakiej perspektywy fotografować? 

Jak fotografować – z góry czy z boku? To oczywiście zależy w pełni od twojej inwencji. Fotografia kulinarna najczęściej kojarzy się z tym rodzajem perspektywy. Z prostego powodu – w ten sposób łatwo uchwycić wszystkie detale dania i jego kompozycję, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli zostało ono przygotowane z najwyższą dbałością o estetykę. Na blogach kulinarnych czy profilach społecznościowych lepiej sprawdza się właśnie takie rozwiązanie, ponieważ eksponuje ono wszystkie aspekty dania. Zdarzają się jednak również zdjęcia robione nie z góry, a z boku. W fotografii zasady są po to, aby je łamać – nie bój się eksperymentów!

 

Obiektywy

 

Fotografia jedzenia a oświetlenie 

Oświetlenie jest ważne w wielu dziedzinach fotografii, jak choćby w portretowej fotografii studyjnej. Jednak to właśnie robienie zdjęć jedzeniu wymaga największej kontroli nad światłem. Potrawa musi być na zdjęciu dobrze wyodrębniona, ale nie nadmiernie naświetlona, co uniemożliwi eksponowanie jej walorów. Dlatego nie służą jej ani padające na blat cienie, ani intensywne strumienie światła z lamp sufitowych.

Robiąc zdjęcia jedzenia, wybierz raczej miejsce, w którym światło jest dostatecznie rozproszone. Najlepszym stanowiskiem do ich wykonywania będzie przestrzeń z dobrym dostępem do naturalnego światła. Jednocześnie pamiętaj o unikaniu pełnego słońca, co pogłębia cienie, podobnie jak centralne oświetlenie sufitowe.

Najlepszym momentem na robienie zdjęć jest wczesne popołudnie. Gdy nadchodzi zmierzch, efekt staje się nadmiernie „dramatyczny” poprzez zbyt pogłębione kontrasty.

Jak właściwie oświetlić zdjęcie? 

Jeśli chcesz osiągnąć perfekcyjny efekt, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie blend – profesjonalnych akcesoriów fotograficznych, które umożliwiają rozpraszanie światła wokół fotografowanego obiektu. Inwestycja w aparat ułatwiający robienie perfekcyjnych zdjęć jedzenia przy jakimkolwiek oświetleniu również się przyda.

 

Lustrzanka NIKON D3500 + obiektyw AF-P DX 18-55

 

Trzymając się powyżej wymienionych zasad, możesz liczyć na to, że efekt będzie spektakularny. Dbając o parametry techniczne, pozwól sobie popuścić wodze fantazji w kwestii kompozycji. W fotografii kulinarnej liczy się nie tylko samo danie, ale i pomysł na jego prezentację!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock