Gotowe tryby fotografowania 

Wspomniana we wstępie wiedza nie odnosi się rzecz jasna do konieczności ukończenia szkoły fotograficznej. Żeby zrobić dobre zdjęcie, wystarczy zamiana podejścia otwórz aparat-zrób zdjęcie na otwórz aparat-dostosuj parametry-zrób zdjęcie. To drugie związane jest przede wszystkim z koniecznością sprawdzenia ustawień aparatu w swoim smartfonie. Jak często zmieniasz tryby z automatycznego na portret, kwadrat czy panoramę? Czy wybierasz czasami tryb ręczny?

Wybór między nimi uzależniony będzie przede wszystkim od tego, jakiego typu zdjęcia chcesz robić. Zastanów się więc, czy zależy ci na zwykłych fotografiach – ale wysokiej jakości (po prostu na uwiecznieniu chwili), czy raczej na zdjęciach artystycznych, o kadrze, który zatrzymuje spojrzenie i nietypowej zabawie światłocieniem?

 

SAMSUNG Galaxy A51, 128 GB, Dual SIM

 

Jeśli zastanawiasz się, jak robić „po prostu” ładne zdjęcia telefonem, to postaw na zapoznanie się z gotowymi trybami: 

  • Automatyczny – samodzielnie dostosowuje kontrast, światło i cienie do panujących warunków): możesz wykorzystać go przy każdej okazji.

  • Portretowy – daje efekt upiększania: wygładzania skóry i delikatnie zamazuje tło za osobą fotografowaną: odpowiedni do selfie i portretów.

  • Nocny – dostosowuje światło do poziomu i koloru sztucznego oświetlenia pomieszczenia czy krajobrazu: pozwoli ci na zrobienie wyraźniejszego i lepiej doświetlonego zdjęcia po zmroku.

  • Panoramiczny – umożliwia wykonanie panoramy poprzez powolne przesuwanie obiektywu wzdłuż prostej linii: sprawdzi się w przypadku chęci zrobienia pięknego zdjęcia górskiego krajobrazu.

  • Sportowy – pozwala na uchwycenie wyraźnego zdjęcia podczas ruchu: to najlepszy sposób na automatyczne dostosowanie aparatu do sfotografowania tancerza czy biegacza.

Kiedy zagłębisz się w ustawienia swojego aparatu, możesz odkryć wiele dodatkowych trybów. To opcje takie jak „zachód” (podnoszące ciepło barw) czy „podświetlenie” (podnoszące jasność obrazu) – ich rodzaj i nazewnictwo uzależnione są od marki i modelu smartfona, dlatego warto poświęcić chwilę na sprawdzenie wszystkich po kolei.

Możesz także zauważyć, że opcji wyboru masz naprawdę niewiele – i dotyczy to szczególnie użytkowników iPhone’ów. Czy oznacza to, że twoje zdjęcia będą słabe? Absolutnie nie! Wielu producentów najnowocześniejszych smartfonów, w tym Apple, zdecydowało się na zastosowanie aparatów, które samodzielnie dobierają tryb do panujących warunków. Tym samym robienie zdjęć staje się naprawdę automatyczne.

 

XIAOMI Redmi Note 8 Pro, 128 GB, Dual SIM

 

Profesjonalne zdjęcia telefonem, czyli tryb manualny 

Wspomniany tryb ręczny, nazywany także manualnym, to metoda robienia zdjęć dla osób, które chcą przejąć pełną kontrolę nad fotografią i zatrzymywać chwile w mniej schematyczny sposób. Wszystkie ustawienia optyki zaznacza się w nim samodzielnie. Które robią największą różnicę?

Balans bieli (lub kolorów) 

Z pewnością zauważyłeś, że ten sam przedmiot o różnych porach dnia i pod różnymi źródłami sztucznego światła ma inny odcień. Ma to związek z tym, że każde z nich ma swoją temperaturę barw wyrażoną w Kelwinach. Balans bieli to parametr, który pozwoli ci nią zarządzać. Jeśli więc wszystkie żarówki w twoim mieszkaniu dają żółte światło, a tobie zależy na zrobieniu wieczorem zdjęcia o chłodnych barwach, to musisz usunąć z wizji ciepłe piksele.

W telefonie regulacja balansu bieli może odbywać się poprzez kilka opcji do wyboru (np.: auto, sztuczne światło, światło słoneczne, pochmurny dzień, światło fluorescencyjne) albo trybem ręcznym: suwakiem, po którego przesunięciu zarządza się liczbą Kalwinów, a tym samym temperaturą barw. Ta druga opcja jest zdecydowanie trudniejsza i bardziej czasochłonna.

ISO 

Światłoczułość matrycy aparatu. Im wyższe, tym bardziej podatny na światło staje się aparat. Ujmując najprościej, w niskiej czułości zdjęcie będzie ciemniejsze, ale barwy bardziej naturalne i jakość obrazu zdecydowanie wyższa. Bardzo wysoka czułość, a więc wartość sięgająca 3200 jednostek, to mocne doświetlenie obrazu, a tym samym zaburzenie jego naturalnych barw i obniżenie jakości (mogą powstać szumy). Dobrych efektów można spodziewać się przy ustawieniu 400-800 jednostek w pochmurny dzień albo wewnątrz pomieszczenia oraz 50-100 jednostek w pełnym słońcu. Słowem: im ciemniej, tym ISO powinno być wyższe. Im więcej naturalnego światła, tym niższe.

Szybkość migawki (czas naświetlania)  

Ten parametr określa czas, przez który będzie otwarta migawka obiektywu. Im dłużej jest otwarta, tym więcej światła trafia do matrycy. Z kolei im krótszy czas jej otwarcia, tym lepiej aparat radzi sobie z uchwyceniem dynamicznie poruszającego się obiektu. Biorąc na przykład rozpędzony pociąg, przy ustawieniu migawki na 1/50 s, na zdjęciu będzie on prawdopodobnie rozmytą linią. W przypadku ustawienia na 1/250 s można złapać wyraźny obraz pociągu. To jeden z parametrów, którego prawidłowa obsługa wymaga sporej wprawy – niewątpliwie warto więc testować różne możliwości.

 

Apple iPhone 11, 64 GB

 

Opanowanie powyższych danych to pierwszy krok w drodze do robienia profesjonalnych zdjęć telefonem. Należy jednak pamiętać o jednym podstawowym błędzie, który potrafi zniszczyć nawet najdłużej przygotowywany kadr i najlepiej uchwycony moment: zapominanie o przetarciu obiektywu przed zrobieniem zdjęcia. Dobry aparat w smartfonie będzie robił niewyraźne zdjęcia bez względu na ustawione parametry, zawsze wtedy, gdy znajdzie się na nim drobinka kurzu, odcisk palca lub będzie zaparowany. Warto wyrobić sobie odruch jego przecierania przed każdym wykonanym zdjęciem.

Jak wybrać telefon z dobrym aparatem? 

A jeśli pomimo największych starań i doskonałego poziomu opanowania wszystkich powyższych parametrów wciąż nie jesteś zadowolony z jakości zdjęć, to może to oznaczać, że nadeszła pora na zmianę smartfona. Z całą pewnością warto postawić na modele wyposażone w kilka obiektywów. Na stronie Empiku istnieje możliwość filtrowania smartfonów po liczbie megapikseli i, od razu, liczbie obiektywów. Tym samym z łatwością porównasz ze sobą wyłącznie telefony o najmocniejszych aparatach.

 

HUAWEI P40 Lite E, 64 GB, Dual SIM

 

Poświęć chwilę i przetestuj wszystkie ustawienia swojego dotychczasowego smartfona – jego dokładne poznanie to klucz do robienia naprawdę dobrych zdjęć!  

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock