Spis treści:

Komunia w domu – kalendarz przygotowań

Pierwsza Komunia Święta jest ważnym dniem dla dziecka i rodziców. Dlatego naturalne jest świętowanie go w gronie rodziny i przyjaciół. „Za naszych czasów”, czyli w latach osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych nawet duże przyjęcia organizowano w domu. W dobie restauracji, zajazdów i bistro przygotowanie obiadu dla dwudziestu osób może wydawać się niemożliwe. Krok po kroku pokażemy, że nie tylko jest to możliwe, ale znacznie tańsze, przyjemne i przede wszystkim budujące więź z dzieckiem. Kiedy zacząć przygotowania do komunii w domu i o czym należy pamiętać?

1. Miesiąc przed komunią

  • Przygotowanie listy gości na komunię w domu. Zastanówcie się wspólnie z dzieckiem, z kim chcecie spędzić ten dzień – dziadkowie, wujkowie, chrzestni. Pierwsza Komunia Święta to nie urodziny, więc spotkania z dalszymi znajomymi i kolegami z podwórka można przełożyć na inny termin.
  • Przygotowanie zaproszeń. Wspólnie je wypiszcie i wyślijcie pocztą lub wręczcie osobiście. Dowiedz się: Jak wypisać zaproszenie komunijne? Pomysły i wskazówki
  • Sprawdzenie czy jest odpowiednia ilość krzeseł i zastawy stołowej. Może trzeba będzie coś pożyczyć od rodziny albo wykorzystać okazję na zakup wymarzonej porcelany.
  • Jeśli brakuje wam zastawy, to miesiąc przed przyjęciem warto zamówić odpowiednią ilość talerzy, szklanek, filiżanek, sztućców i krzeseł w wypożyczalni gastronomicznej. Wypożyczalnia często ma też w ofercie czyste i wyprasowane białe obrusy.

2. Dwa tygodnie przed komunią

  • Zamówienie tortu. Niech będzie dokładnie w takim smaku, jaki lubi dziecko. Nie musi być to tort angielski bogato udekorowany ozdobami z cukru. Może być to zwykły tort, najważniejsze żeby smakował dziecku. To jego dzień.
  • Przygotowanie menu. Wspólnie z dzieckiem omówcie menu. Zastanówcie się, jakie potrawy można przygotować wcześniej, jakie smaki lubi dziecko. Będziecie potrzebować przystawek: talerzy wędlin i serów, warzyw do przystawek lub sałatki, zupy, drugiego dania i owoców. Najłatwiejszą do przygotowania zupą jest rosół lub zupa krem – łatwo je odgrzać i smakują wszystkim. Na danie główne polecam pieczone mięsa, najlepiej w stylu wołowego gulaszu, wołowiny po burgundzku czy policzków. Można je przygotować wieczór wcześniej, a po przyjściu do domu po prostu odgrzać w piekarniku. Podane z ugotowanymi ziemniakami, kaszą i buraczkami na ciepło zawsze smakują dobrze. Dzieci często wolą prostsze smaki – można im przygotować klopsiki, które łatwo się odgrzewa lub kotleciki z kurczaka (które również odgrzewamy w piekarniku po przyjściu do domu). Unikajmy dań, które wymagają od nas aktywnego przygotowania, np. kotletów. Nie ma nic gorszego niż stanie przy patelni i czekanie, aż ostatnia osoba dostanie swoją porcję.
  • Zamówienie dekoracji i kwiatów. Więcej o tym, jak udekorować dom na komunię przeczytacie w dalszej części artykułu.

3. Tydzień przed komunią

  • Zrobienie dokładnej listy zakupów. Zobacz jakie dania przygotowujesz, oblicz ilość potrzebnych składników. Zwykle zakłada się, że dorosła osoba zjada ok. 150 ml zupy, 150 g mięsa, 100 g ziemniaków i 100 g warzyw w postaci surówki. Jeśli chcesz przygotować np. policzki wołowe, zamów je. Do dań mięsnych można podać kaszę gryczaną lub pęczak. Kasze lubią dania z sosem i można je ugotować wcześniej. Do listy dopisz też soki, napoje, herbatę, kawę, cytryny do herbaty, owoce, wędliny i sery na przystawki i to, co lubicie wy oraz dziecko (nasze dziecko zażyczyło sobie na przyjęcie komunijne pralinki w białej czekoladzie w kokosie, które wpasowywały się kolorem w wystrój stołu, kolorowe draże z orzechami i miseczkę bakalii, które uwielbia).

4. Dwa dni przed komunią

  • Zrobienie zakupów. Zabierz na nie dziecko, by uczestniczyło w każdym etapie przygotowań swojego święta. 

5. Dzień przed Komunią

  • Odebranie zastawy i krzeseł, jeśli je pożyczacie,
  • odebranie kwiatów,
  • odebranie tortu,
  • przygotowanie dania mięsnego,
  • przygotowanie warzyw do drugiego dania i włożenie ich do salaterek,
  • ugotowanie zupy,
  • kupienie pieczywa,
  • wycięgnięcie masła, żeby rano było miękkie,
  • przygotowanie stołu i dekoracji wspólnie z dzieckiem.

6. Komunijny poranek

  • Przygotowanie talerza z przystawkami i schowanie go do lodówki,
  • pokrojenie pieczywa – przykryj je, żeby nie wyschło,
  • obranie ziemniaków – zostaw je w garnku z zimną wodą lub ugotuj kaszę i schowaj ją w pościeli (dzięki temu po przyjściu do domu będzie ciepła i sypka),
  • delikatne podgrzanie w piekarniku mięsa – jeśli wychodząc do kościoła będzie gorące, to potem szybciej się podgrzeje,
  • relaks – dzisiaj najważniejsze jest dziecko i jego Komunia Święta.

Po przyjściu do domu z kościoła zaproś gości do stołu, pozwól im porozmawiać z dzieckiem, wystaw na stół talerze z przystawkami, pieczywo. Włącz ziemniaki, zacznij odgrzewać mięso i zupę. Wszystko jest przygotowane, więc usiądź, porozmawiaj i uciesz się z tego pięknego dnia.

Jak udekorować dom na komunię w domu?

Krok 1: wybierz miejsce na przyjęcie komunijne w domu 

Jeśli na przyjęciu ma się zjawić wyłącznie najbliższa rodzina, metraż mieszkania nie ma znaczenia. Z pewnością jednak stanie się kluczową kwestią, jeśli liczba twoich gości przekracza 10 osób – żeby pomieścić wszystkich wygodnie przy rodzinnym stole (a dzieci np. przy osobnym stoliku obok), potrzebujesz sporego salonu i dodatkowych metrów kwadratowych.

Posiadacze dużego ogrodu mogą pokusić się o ustawienie stołu pod gołym niebem. Jest to świetna opcja, ponieważ w maju i czerwcu nietrudno o piękną pogodę, a ciepłe i słoneczne dni zachęcają, by wyprawić garden party. Żeby zabezpieczyć się przed ewentualnym deszczem dobrze mieć możliwość postawienia stołu w altance. W przypadku komunii w ogrodzie, najlepszą dekoracją będzie otaczająca zieleń trawy, drzew i krzewów, kwiaty i zioła rosnące w rabatach. Altankę można dodatkowo przystroić zielonymi gałązkami, białymi wstążkami czy girlandami. Na środku stołu, przykrytego śnieżnobiałym obrusem ładnie będzie się prezentował zielony stroik.

Krok 2: zdecyduj się na styl dekoracji na komunię w domu 

Chociaż większość osób kojarzy z obiadem komunijnym białe obrusy, serwetki i lśniącą zastawę, nie jest to jednak jedyny styl dekoracji. Na popularności zyskują również style boho i eko, których podstawą jest wykorzystanie prostych elementów dekoracyjnych, pozbawionych wzorów.

Dekoracje utrzymane w tej konwencji pasują przede wszystkim do garden party: wszelkiego rodzaju drewniane elementy oraz szara lub gliniana zastawa najlepiej dopasują się do aranżacji na świeżym powietrzu.

Krok 3: dobierz spójną kolorystykę komunii w domu 

Dominująca barwa większości stylizacji to biel. Nawiązuje do czystości, niewinności, a do tego pasuje do dekoracji utrzymanych w różnym stylu. Jeśli nie stawiasz na monochromatyczną kolorystykę, możesz wprowadzić dodatkowe akcenty kolorystyczne. Polecane są wszelkiego rodzaju pastelowe i delikatne odcienie, na przykład beżowy, seledynowy lub błękitny. Niektórzy decydują się także na srebro lub złoto.

Pamiętaj, aby utrzymywać spójną kolorystykę wszystkich elementów i nie wybierać zbyt wielu barw – mogą dawać wrażenie chaosu. Jeśli zatem chcesz przełamać biel kolorami towarzyszącymi, wybierz maksymalnie dwie inne barwy.

Krok 4: skompletuj zastawę na obiad komunijny i niezbędne dodatki 

Uroczysty obiad komunijny składa się zazwyczaj z przystawek, dwóch dań oraz deseru, więc zadbaj o to, by zapewnić gościom odpowiedni komplet miseczek, talerzy i talerzyków deserowych. Na tę okazję sprawdzi się najlepiej elegancka porcelana. Warto zainwestować w jeden uniwersalny, delikatnie zdobiony komplet na specjalne okazje. Jeśli liczba gości przekracza dostępne elementy zestawu, w awaryjnym przypadku możesz zgłosić się do wypożyczalni naczyń porcelanowych.

Niezbędne jest również dobranie odpowiedniej dekoracji, na przykład z papieru. Najpopularniejszym motywem jest hostia z kielichem eucharystycznym, podkreślająca wagę uroczystości w kościele. Świetnym sposobem na wyróżnienie najważniejszej osoby, czyli dziecka, są napisy z jego imieniem, na przykład „Pierwsza Komunia Święta Julii”. Jako urozmaicenie białego obrusa świetnie nada się bieżnik z delikatnym wzorem, a na środku stołu warto postawić świece w eleganckim świeczniku.

Krok 5: kwiaty to najlepsza dekoracja stołu na komunię w domu  

Kwiaty to najbardziej uniwersalna dekoracja, ponieważ pasują do każdej aranżacji w dowolnym mieszkaniu czy domu. Powinny pasować barwą do reszty dekoracji, ale nie należy przesadzać z ich ilością – nadmiernie okazałe bukiety utrudnią gościom spożywanie posiłku i będą zwyczajnie rozpraszały. Trzeba także zwrócić uwagę na intensywność ich zapachu. Zbyt mocny, może odbierać apetyt i wywoływać ból głowy.

Ze względu na charakterystyczne aromaty najlepiej jest unikać kwiatów takich jak lilie, hiacynty oraz lawenda. Nawet jeżeli tobie nie przeszkadza ich zapach, warto mieć na uwadze, że niektórzy mogą za nimi nie przepadać. Neutralne wybory, które świetnie pasują do całej oprawy swoją lekkością i delikatnością, to stokrotki, bratki, eustomy i tulipany. Niezależnie od wybranego gatunku, koniecznie zdecyduj się na świeże kwiaty.

Wazon Dekoracyjny Ze Szkła Artystycznego Luna 15X40 Biały + Złoty
Wazon Dekoracyjny Ze Szkła Artystycznego Luna 15X40 Biały + Złoty Eurofirany
0/5
148,24 zł
Promocja
161,13 zł  najniższa cena

161,13 zł  cena regularna

Wazon dekoracyjny ceramiczny ERINA 12X12X25 kremowy
Wazon dekoracyjny ceramiczny ERINA 12X12X25 kremowy Eurofirany
4/5
52,39 zł
Promocja
56,95 zł  najniższa cena

56,95 zł  cena regularna

Wazon Ceramiczny Bańka Róż 12Cm
Wazon Ceramiczny Bańka Róż 12Cm Tajemniczy ogród
0/5
44,99 zł
Promocja
44,99 zł  najniższa cena

57,99 zł  cena regularna

Wazon Porcelanowy  Relief Ecru 9,5X9,5X19 Cm
Wazon Porcelanowy Relief Ecru 9,5X9,5X19 Cm ALTOMDESIGN
5/5
37,71 zł
Promocja
41,90 zł (-10%)  najniższa cena

41,90 zł (-10%)  cena regularna

Dobra dekoracja stanowi piękny dodatek, a nie główny punkt programu 

Choć udekorowanie domu na komunię to ważna kwestia, punktem kulminacyjnym tego dnia jest uroczystość liturgiczna i przyjęcie sakramentu w kościele. Twoje duchowe wsparcie i wspólne przygotowania do tego wydarzenia, wraz z dzieckiem, pozwolą mu w pełni przeżyć uroczystość Pierwszej Komunii Świętej i zapamiętać ją na długo.  

Więcej porad znajdziesz w dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock